SON HABERLER :
Kaçak saat operasyonu Okul çevreleri sıkı denetimde Chico rekor için sahaya çıkacak ASFİM'de yaz kayıtları başladı Zıp Zıp Park’ta eğlence zamanı
/ DÜNYA
​Sağlıklı dişler için çocuklara öneriler
Sağlıklıdişler için çocuklarınızın ağız ve diş sağlığına erken dönemde özengöstermenizde fayda var.Bunun için ayrıca dişleri güçlendiren besinlerden defaydalanabilirsiniz.Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. İlker Arslan konu ileilgili önemli bilgiler verdi.

Bebeğinizin diş etlerini temiz bir bezle silin böylece besin artığı ve bakteri plağından kurtulmuş olursunuz. 1 yaşından önce mutlaka ilk diş hekimi muayenesine götürün. 3 yaşına geldiğinde florürlü diş macunu kullanmaya başlayın. Bezelye büyüklüğünde diş macunu kullanın ve çocuğunuzun onu tükürmesini sağlayın.

Emzik ve parmak emme alışkanlığı damak gelişimini engeller. Çürük olmasına karşı cips, kraker, asitli ve şekerli içecekler ve nişastalı yiyeceklerden uzak tutunuz.Doğal meyve suları veya maden suları asitli içeceklere göre dişlere daha az zarar vermektedir.

DİŞLERİ GÜÇLENDİREN BESİNLER
Yetişkinlik döneminde sağlıklı dişlere sahip olmak, çocuklukta yenilen besinlere bağlı.Prenatal ve çocukluk döneminde alınan bazı gıdaların diş çürümesine karşı direnci arttırdığını beliren Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. İlker Arslan çocukların diş sağlığı açısından önemli olan yiyecekleri sıraladı.
Peynir: Peynir ağzın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Dişlerin çürümesini engeller.
Kivi: İçerdiği C vitamini sayesinde diş eti hassasiyetini azaltır bakterilere karşı korur.
Yoğurt: Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt diş kaybını önler.
Çilek: Çilek diş taşlarından doğal yöntemle kurtulmanın formülünü taşımaktadır.
Kuru yemişler: Kuru yemişler ve çekirdekler dişi kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan doğal yağlar içerirler. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesini sağlar.
Elma: Elma, kabukla yenilmesi bir yandan dişlerin kuvvetlenmesini sağlarken, diğer yandan da içerisindeki maddelerle dişleri temizler.
Somon balığı: Somon balığında bulunan D vitamini ağız sağlığı için çok önemlidir.
Portakal (C Vitamini): Portakalda yüksek oranda bulundan florun maddesi, dişin sert katmanındaki yapı gelişir ve dişleri oldukça besler.”(HABER MERKEZİ)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres