SON HABERLER :
Antalya’da petshoplara denetim Boşanmak istediği eşinden eşyalarını almaya gittiğinde hayatının şokunu yaşadı AÜ Hastanesi'nde 10 saatte 5 organ nakli Stres vertigoyu tetikliyor Çavuşoğlu’nun Kaş ziyareti başladı
/ EĞİTİM
Bilim Fuarı'nda Yörük kültürü tanıtıldı
ANTALYA'nın Kaş ilçesindeki Kınık İmam Hatip Lisesi'nde açılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda Yörük kültürünün tanıtımı ön plana çıktı.

Kınık İmam Hatip Lisesi bahçesinde düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nın açılışına İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, Okul Müdürü Yusuf Ağünlü, Kaş Yörük- Türkmen Derneği Başkanı Hüseyin Kayır, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Fuarda 80 öğrenci, 31 öğretmenin görev aldığı 31 bilimsel proje yer aldı. Öne çıkan projelerin başında ses dalgalarının etkileşimi, ateşin ritmi, doğal parfüm, tohum bankası ve Yörük sanatı ve hayvancılığı yer aldı. Okulun tarih öğretmeni Murat Yorulmaz başkanlığında, öğrenciler Nazmiye Yağızer, Nurcan Onarıcı ve Mehmet Batı'nın hazırladığı 'Yörük sanatı ve hayvancılık projesi' büyük ilgi topladı. Projeyle okul bahçesine bir kıl Yörük çadırı kuruldu. Çadırın içinde çoğu 100 yıllık, 300'e yakın Yörük mutfak eşyası ve tarım aletleri konularak sergilendi. Üç öğrenci konukları Yörük giysileriyle karşıladı.

Rehber öğretmen Murat Yorulmaz, "Proje hazırlanırken öğrencilerimiz bölgemizde yaşayan Yörükleri çadırlarında ziyaret etti, onların yaşamını inceledi. Eşyaları kendilerinden ödünç olarak topladılar. Hayvancılığın Yörük yaşamı üzerindeki etkilerini yaparak, yaşayarak öğrendiler. Projemiz büyük ilgi çekti" dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, "Öğrencilerimizin hazırladığı 31 proje gerçekten büyük bir farklılık gösteriyor. Tohum bankası, Yörük sanatı, doğal parfüm projeleri üretime yönelik. Eğitimin de amacı üretimdir" diye konuştu. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres