SON HABERLER :
Bakkallar Odası'nda Şahin Aba güven tazeledi Gıda Mühendisleri'nde başkan değişmedi Büyükşehir'den sosyal belediyecilik anlayışı Futbol ve tenis kursları için on-line başvuru açıldı Kepez'in sultanları lig atlamak istiyor
/ EĞİTİM
Eğitim Şurası’na kokartlı tepki
Eğitim-İş Antalya Şubesi, eğitim şurasına tepki göstermek için 1-3 Aralık tarihleri arasında okullarda kokart takıyor

Eğitim-İş Sendikası Antalya Şubesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan eğitim şurasına tepki göstermek için 1-3 Aralık tarihleri arasında okullarda kokart takacak. Şube Başkanı Sadık Acar, kokartlarda, ‘Laik, bilimsel, kamusal eğitim istiyoruz!’ yazacağını belirterek şuranın gerçekçi olmadığını vurguladı.

GERÇEKÇİ DEĞİL

Milli eğitimin kronikleşmiş ve giderek ağırlaşan sorunlarının, müsamereyi andıran bir şura ile değil ancak gerçekçi bir bakış açısı ile çözülebileceğini vurgulayan Başkan Acar, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıllar sonra toplanan Milli Eğitim Şurası'nın düzenlendiği yerden, belirlenen tartışma başlıklarına kadar umut verici tek bir tarafı yok. Böyle bir organizasyonu kaldıracak kadar büyük öğretmenevleri, MEB'in devasa toplantı salonları yokmuşçasına, tek adam rejimine yakışır biçimde Saray'da toplanacak olan şura, belirlenen içeriği açısından da gerçekçi olmayacağını belli etti. Eğitim-İş olarak şuranın ilk duyuruları sırasında MEB'in fakslarını ‘Eğitimin başlıca sorunu laik, bilimsel, kamusal ve adil biçimde verilen bir hizmet olmamasıdır. Şurada ilk tartışılması ve çözüme kavuşturulması gereken budur’ mesajıyla kilitlemiştik. Başta biz olmak üzere ilerici kamuoyundan yükselen bu talebe sırt çeviren MEB, şurada tartışılacak konular arasına laik, bilimsel, kamusal ve adil eğitim ihtiyacını koymaya lütfetmedi” ifadelerini kullandı.

KOKART TAKACAKLAR

“Diyanet'in varlığını artırmak istediği okul öncesi eğitime eğileceği belirtilen şura, eğitimin de eğitim emekçisinin de temel sorunlarını görmezden geleceğini, Saray'da göstermelik bir fikir alışverişiyle ilerleyeceğini malum etti” diyen Acar, “Buradan yola çıkarak çözüm reçetemizi anlatmak için Saray kapısında beklemek yerine çalışma alanlarımızı kullanacağız. Göstermelik eğitim şûrasının yapılacağı 1-3 Aralık tarihlerinde, Eğitim-İş'li eğitim emekçileri olarak okullarımızda, üniversitelerimizde ‘Laik, bilimsel, kamusal eğitim istiyoruz!’ kokartları takacağız. ‘Eğitimde feda edilecek fert yoktur’ diyen Başöğretmen Atatürk'ün eğitim neferlerinin ortak çatısı olan Eğitim-İş olarak; bu ülkede eğitimde hiçbir evladımızı feda etmemenin, fırsat eşitliğini tahsis etmenin yegane yolunun, Cumhuriyet'in tarif ettiği gibi laik, çağımızın gerektirdiği üzere bilimsel, Anayasamızın ve sosyal devlet ilkesinin emrettiği üzere kamusal yani parasız eğitim hizmeti vermek olduğunu saraylardan değil okullardan duyuracağız” açıklamasını yaptı. HABER/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found