SON HABERLER :
Metruk bina yıkımında görünmez kaza Antalyaspor'da hedef 3 puan Tekvandocu gençlerden 26 madalya Kaş CHP'de istifa Başkan Uysal: Balbey haklarını koruyacaktır
/ EĞİTİM
Hayatınızı sınava bağlamayın!
Eğitim İş Başkanı Iltar, yükseköğretime geçiş sınavı öncesi öğrenci ve velilere uyarıda bulundu. Iltar, “Öğrenciler hayatlarını sınava bağlamasın. Veliler de çocuklarını motive edici davranışlarda bulunmalı” dedi.

ÜNİVERSİTE sınavına sayılı günler kala, geleceklerini belirleme anlamında en önemli viraja yaklaşan gençlerin stresleri artarken Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar’dan öğrenci ve velilere öneriler geldi. Iltar, “24 Haziran’da yapılan seçim nedeniyle bu sene yükseköğretime geçiş sınavı 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Öğrenciler sınav için bu yıl bir hafta daha fazla heyecan yaşadı. 30 Haziran’da 1’inci oturum olarak yapılacak olan TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavına 2 milyon 322 bin 421 öğrenci katılacak ve öğrencilere Türkçe 40, Sosyal Bilimler 20, Temel Matematik 40, Fen Bilimleri 20 sorudan oluşacak toplam 120 soru sorulacak, 135 dakika süre verilecek.  İkinci Gün 2. Oturumda ise AYT (Alan Yeterlilik Testi)sınavına 1 milyon 982 bin 669 öğrenci girecek. Bu öğrencilere, Türk Dili ve Edebiyatı - Sosyal Bilimler-1 40, Sosyal Bilimler-2 40, Matematik 40 ve Fen Bilimlerinden 40 soru olmak üzere toplamda 160 soru sorulacak ve 180 dakika süre verilecek. Yabancı Dil’den giren 128 bin 457 öğrenciye de 80 soru sorulacak ve 120 dakika süre verilecek’’dedi.

ÖĞRENCİ VE VELİLERE UYARI

Öğrencilerin hayatlarını sınava bağlamaması gerektiğini belirten Iltar, “Sınavda başarısızlık diye bir şey söz konusu edilmemeli. Gelecek yıl da kendilerine şans tanıyabilirler.Veliler de çocuklarını motive edici davranışlarda bulunmalı. Sınav öncesi çocuklarınıza diğer günlerden farklı davranmayın. Onlara güven verici söylemlerle başarabilecekleri yönünde telkinlerde bulunun.  Öğrenciler bu sınava 12 yılın birikimi ile gireceklerdir. Sınava girecek öğrencilerimize başarılar dilerim” diye konuştu. (Nuray ÇAKAR)

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres