SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
/ EĞİTİM
Küçük dokunuşlarla değişen hayatlar
Onların dünyası bambaşka… Ne para, ne pul… Çocuklara adamışlar kendilerini… En büyük hedefleri, dünyanın en değerli varlığı, çocuklara hiçbir menfaat gözetmeden eğitim desteği sağlayabilmek…

Onların dünyası bambaşka… Ne para, ne pul… Çocuklara adamışlar kendilerini… En büyük hedefleri, dünyanın en değerli varlığı, çocuklara hiçbir menfaat gözetmeden eğitim desteği sağlayabilmek… Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı(TEGV), Suna-İnan Kıraç Eğitim Parkı Yöneticisi Lütfiye Altınkaya ile vakfın kuruluş amacını, çalışmalarını, hedefini, eğitim programlarını, vakfın asıl kahramanları gönüllüleri konuştuk.

Tülin Korkutelmalıoğlu

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı(TEGV)’nın kuruluş hikayesini anlatır mısınız?


Vakfımız, başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile “devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak” amacıyla 1995 yılında kuruldu. İlköğretim çağındaki çocuklara “okul dışı eğitim desteği” vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri oldu.

Vakfınızın varoluş nedenini açıklar mısınız?

Türkiye’nin yarınlarında aydınlık yüzler görmenin ön koşulu, çocuklarımızı en iyi şekilde eğitebilmektir. Eğitim sisteminin tartışılmaz ağırlığı olan devlet, kaynak yetersizliği ve yapısal sorunlar nedeniyle bu görevi yerine getirirken çeşitli güçlüklerle karşılaşmıştır. Vakfımızın, var oluş nedeni, devlet tarafından verilen temel eğitime katkıda bulunmaktır.

TEGV’nın amacı nedir?

Amacımız; 7-16 yaş arasındaki çocuklarımıza devlet tarafından verilen zorunlu eğitimi, eğitimle desteklemektir. Çocuklarımızın Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, barışçı yetişmelerine katkı sağlamaktır.


Vakfınızın, eğitim projelerinden bahseder misiniz?


TEGV, oluşturduğu özgün eğitim programlarını ülke sathında kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri, Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimleri, İl Temsilcilikleri ve ‘Sosyal Etkinliklere Destek Protokolü’ kapsamında ilköğretim okullarında, gönüllüler aracılığı ile projelerini hayata geçirir.Değerleriniz Nelerdir?


Vakıf olarak, tüm kurum ve kuruluşlardan bağımsız çalışırız. Kaynaklarımızı temel amaçlarımız doğrultusunda kullanırız. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeyiz. Farklı düşünce ve inançlara saygı gösteririz. Bütün sivil toplum kuruluşları ile işbirliği, dayanışma ve paylaşım içinde olmaya özen gösteririz. Tüm çalışmalarımızda ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne titizlikle uyarız. Gelecek nesillerin kaynaklarını tüketmeden, bugünün kaynaklarını etkin biçimde kullanmaya önem verir ve bu duyarlılığı çalışmalarımıza yansıtırız. Yenilikçi yaklaşımı benimser, çalışmalarımızda özgün modeller geliştirir ve uygularız.


Eğitim Gönüllüleri’nde Gönüllü olmanın şartı nelerdir?


Gönüllük; bireyin kendi özgür iradesiyle, maddiyata dayanmadan bir motivasyon ile ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin ve diğer canlıların yararına yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerdir. Eğitim Gönüllülerinde bütün etkinlikler gönüllülerimizin desteği ile hayata geçirilir. Ülkemiz çocuklarını birbirinden ayırt etmeksizin umutlarını gerçekleştirmede hakkına inanan gönüllülerimiz, zamanlarını, bilgi ve deneyimlerini sosyal sorumluluk bilinciyle çocuklarımıza aktararak, yarının aydınlık insanlarının yetişmesini destekliyorlar. Gönüllülerimiz yalnızca çocuklarımızın eğitimlerine destek olmakla kalmıyor, aktif sorumluluk, yurttaşlık örneği sergileyerek toplumsal duyarlılığın artmasına da katkıda bulunuyorlar.

Çocuklara yönelik uyguladığınız projelerden bahseder misiniz?

Vakıf merkezimizin eğitim departmanı var. Sınıf uyumlu programlar hazırlanıyor, çocuklar hangi etkinliği isterse onu seçiyor. Sanattan, spora, bilgisayardan, matematik dersine kadar her türlü etkinliği ücretsiz alıyorlar. Türkiye’de 72 noktada, haftanın 7 günü kapılarımız çocuklara açılır, gün boyunca bizden eğitim desteği alırlar.


Vakfın hedeflerini anlatır mısınız?

Hedefimiz; zorunlu eğitime destek vermektir. Çocukların kendini sorgulayan, özgüven sahibi, akılcı davranmalarını sağlamak, sosyalleşmelerini sağlayacak ortamlar yaratarak onları kişiselleşmelerine katkıda bulunmaktır. İşimiz hem eğitim, hem de bu becerileri kazandırabilmektir.

Gönüllü nasıl olunur?

18 yaşını doldurmuş, sicili temiz, buna yabancılarda dahil gönüllü olabilirler. Bir gönüllü profesörde olsa gelip, burada çocuklarla görüşemez. Öncelikle gönüllü olmak isteyen kişiye vakfımız tanıtılır. Neler yaptığımız anlatılır. Örtüşüyorsak eğer, birlikte devam etme kararı alırız. Gönüllü, 1 tam gün bizden ‘Temel Tanıtım Eğitimi’ almak zorundadır. Kendi bilgi ve becerisi doğrultusunda hangi etkinlikte ilerleyecekse 2 günde bu programın eğitimini almak zorundadır. Gönüllülere çocuklarımızı teslim ediyoruz. Bunun için gönüllü seçiminde birazda dikkatli ve seçici olmak zorunda kalıyoruz.

Gönüllüler ne iş yapar?

Vakfımızın ‘Etkinlik Gönüllüleri’; haftanın 2 saatini TEGV’na ayırmak zorunda..Çocuklarla buluşmaya ve bizden aldıkları eğitimleri vermek için gelirler. Çocuklarla birebir çalışmak istemeyen gönüllülerde, reklam işlerinde, tanıtımlarda, ya da stantlarımızda görev alarak vakfımıza destek olurlar. Bunlara da ‘Destek Gönüllüsü’ diyoruz.

Vakfınıza velilerin bakış açısı nedir?

Çocuklar kayıt için velileri ile gelmek zorundalar. Velilerin gözde dersleri matematik ve İngilizce olduğu için hemen ders güdümüne gidiyorlar. Bunu önlemek için veliyi de yönlendiriyoruz. Veli şunun farkında değil.. Okuma-yazması iyi olmayan bir çocuğun Matematik yapamayacağını bilmiyor. Çocuğun önce anlaması lazım… Bunun için bizde ‘Okuyorum-Oynuyorum Programı’nı uyguluyoruz. Çocuğun kişisel gelişimi açısından ne gerekli ise onu masaya yatırıyoruz. Uzmanlar tarafından hazırlanan programlar dikkate alınarak, çocukları yönlendiriyoruz. Serbest zaman etkinlikleri çerçevesinde de, spor sahalarını kullanıyorlar, masa tenisi oynuyorlar. Sosyalleşmek adına, vakfımızda kantin dahi yok. Çocuklar buraya para getirmezler.


Antalya’da neden tek bir noktada TEGV, var?

Göçle gelmiş ailelerin bulunduğu bir yer burası. Sosyo-Ekonomik düzeyi düşük olan aileler burada oturuyor. Bize nerede ihtiyaç varsa, biz TEGV, olarak orada bulunuyoruz. Şehir merkezinde bulunmayışımızın nedenleri var. Merkezdeki çocuklar, rahatça parklara gidebiliyorlar. Veliler, çocuklarını istedikleri kurslara götürebiliyor. Sosyo-Ekonomik durumu çok düşük olan bu bölgedeki çocuklar, merkezdeki çocukların yararlandığı yaşam şartlarından yararlanamıyorlar. Vakıf, olarak bu bölgede bulunmamızın asıl amacı, bu çocuklara daha kolay ulaşabilmektir.

Antalya’da yeterli gönüllüye sahip misiniz?

Yeterli gönüllüye sahip değiliz. Antalya’da vakıf olarak yeterli kişiye ulaşamıyoruz. Gönüllülerimiz ağırlıklı olarak öğrenciler. Antalya’da çalışan kesiminde maddi ve manevi desteğine ihtiyacımız var. ‘Sosyal Yardım Projeleri’ konusunda Antalya biraz zayıf kalıyor. Ne kadar çok gönüllü olursa, o kadar çok proje gerçekleştiririz.

TEGV, yılda kaç çocuğa ulaşabiliyor?

TEGV olarak milli eğitim ile aramızdaki protokol nedeniyle devlet okullarında da uyguladığımız projelerimiz var. Geçen yıl okullarda 2 bin 500 çocuğumuza gönüllülük eğitimi verdik. Gönüllülerimiz sayesinde 2014 yılında 5 bin çocuğa ulaştık. Gönüllümüz olursa bu yılki hedefimiz, 7 bin 500 çocuğa ulaşmak. Ne kadar gönüllü olursa, o kadar çok çocuğa ulaşırız.

TEGV, mesaj var

Vakti olmayan kişilerde bize destek olabilir. ‘Ben Gelemem’ diyorsanız. Maddi açıdan, ya da çevrenizdeki tanıdıklarınız sayesinde de vakfımıza destek olabilirsiniz. Bizim bütçemiz, paramız yok. Her şeyi bağışlarla sürdürüyoruz. Uzatacağınız bir küçük el, bir çocuğumuzun mutluluğu demek. Çocuklarımızı sinemaya götürüyoruz bağışlarla, yemek yemeye götürüyoruz bağışlarla, 23 Nisan’da otel etkinliklerine götürüyoruz bağışlarla… Her şeyimizi bağışlarla gerçekleştiriyoruz. Vakıf olarak sesimizi tüm Antalya’ya duyurmak istiyoruz, ‘Gelin Sizde Gönüllümüz Olun!’

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres