SON HABERLER :
‘Turizm ekonomisi paylaşılmalı' İki lüks gemiyle 2 bin turist geldi Derbide 7’inci randevu Dev dalgalarla tehlikeli balık nöbeti 2 motosiklet çarpıştı: 1 ölü
/ EĞİTİM
Merve YKS’de zoru başardı
MURGEM’de üniversite sınavına hazırlanan görme engelli Merve Demir, YKS’de söze puan türünde Türkiye’de 2 bin 469’uncu oldu

MURATPAŞA Gençlik Eğitim Merkezi'nde (MURGEM) üniversite sınavlarına hazırlanan görme engelli Merve Demir (21), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sözel puan türünde Türkiye 2 bin 469’uncusu oldu. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin Özel Eğitim Bölümleri için tercih yapmaya hazırlanan Merve, Belediye Başkanı Ümit Uysal’ı ziyaret ederek, destekleri için teşekkür etti.

Merkezi Antalya’daki derneğin öğrenci yurdunda kalan Merve, öğrenimine 6’ncı sınıf bitinceye kadar örgün öğretimde devam etti. 7’nci sınıfa geçtiği yıl aynı zamanda 18 yaşına girdiği için örgün eğitim kapsamından çıkartıldı. Yaşadığı bu durumu “Sistem beni açığa attı" sözleriyle ifade eden Merve, açık öğretime devam etti. 7 ve 8’inci sınıfları bir yılda bitiren Merve, liseyi ise  2 buçuk yılda başarıyla tamamladı.

TERCİHİ ÖZEL EĞİTİM

Merve Demir, YKS sözel puan türünde 441.08 puan alarak Türkiye 2 bin 469’uncusu oldu. Böylesine bir sonucu kendisinin de beklemediğini belirten Merve, sınav sonucuna bakarken ellerinin titrediğini ve hala inanmakta zorluk çektiğini söyledi. İlk tercihinin Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü olacağını belirten Merve Demir, ardından Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’nin aynı bölümünü tercih sıralamasına yazacağını aktardı.

GENÇLERE ÖRNEK OLSUN

MURGEM’de edebiyat öğretmeni Sinem Gedik, Merve merkeze ilk geldiğinde biraz heyecanlı olduğunu, ‘yapabilir miyim, yapamaz mıyım’ gibi endişeler taşıdığını söyledi. Gedik, “Fakat Merve’yle konuştuk, ikna ettik, özgüven aşıladık. Merve’yle çok uzun bir yola başladık ve bu yolda da başarıyı sağladık. Merve, çok zeki bir insan. Hayat dolu, neşeli. Merve’nin bu başarısının, ellerinde birçok imkana sahip olup da bunu kullanamayan gençlere örnek olmasını diliyorum" diye konuştu.

'TÜRKİYE'YE İLHAM VERECEK'

Üniversite sınavında derece yapan Merve Demir, tercih maratonu başlamadan önce Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Ümit Uysal’ı da ziyaret etti. Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Kamil Çam ve Genel Sekreter Mehmet Kahramanoğluları’nın da eşlik ettiği Merve, tüm destekleri için Başkan Uysal’a teşekkür etti, MURGEM sayesinde bugün hayallerine ulaşabildiğini söyledi. Başkan Uysal ise Merve’yi kutlarken "Muhteşem bir şey. Türkiye’ye ilham verecek, gençlerimizin azmini, kararlılığını tetikleyecek bir şey" dedi. Başkan Uysal, Merve’nin tüm eğitim ve öğretim hayatı boyunca Muratpaşa Belediyesi olarak yanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres