SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
/ EĞİTİM
Öğretmenler eylemde
Okullarda vakaların arttığını ve eğitimcilerin ise hala aşılanmadığını hatırlatan Eğitim Sen Şube Başkanı Sönmez eylem yapacaklarını söyledi

Okullarda yüz yüze eğitime geçildiğini fakat eğitimcilerin hala aşılanmadığını söyleyen Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, vaka artışlarına dikkat çekti. Okula gelen öğrenci sayısında azalma olduğunu, birçok okulun karantinada olduğunu söyleyen Sönmez harekete geçmek için bugün saat 12.30’da okul bahçelerinde Covid 19 nedeniyle kaybettiğimiz eğitim emekçileri için saygı duruşu ve siyah maske takma eylemi, 8 Nisan Perşembe günü basın açıklaması ve oturma eylemi, 9 Nisan Cuma günü ise hastag eylemi yapacağız” şeklinde konuştu.

VAKA SAYILARI ARTIYOR

“Pandeminin ülkemizde de yayılmasının üzerinden geçen bir yılı aşkın süreye rağmen iktidarın eğitim alanına yeterince ilgi göstermemesi ve alınması gereken tedbirler için harekete geçmemesi, bugün yaşadığımız vahim tabloyu ortaya çıkarttı. Milli Eğitim Bakanlığının eğitim bileşenlerinin talep ve önerilerini dikkate almaması başlayan yüz yüze eğitimin çok riskli bir sürece dönüşmesine yol açmıştır” sözlerini aktaran Başkan Sönmez, “Ne yazık ki ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de vaka sayıları hızla artıyor. Antalya geçtiğimiz haftadan itibaren çok riskli iller arasına girdi. Geçtiğimiz hafta okullardan işyeri temsilcileri aracılığı ile edindiğimiz veriler korkutucu boyutlara ulaştı. Antalya ilinin şube alanımıza giren okullarından edindiğimiz verilere göre, vaka sayıları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya göre ikiye katlandı” bilgisini verdi.

ÖĞRENCİ SAYISINDA AZALMA

Geçtiğimiz hafta şube alanları içerisinde bulunan okullarda 30 öğretmen, 49 öğrenci ve 5 personel testi pozitif çıktığını veya temastan dolayı karantinaya alındığını aktaran Sönmez, “Eğitim emekçileri ve öğrenciler açısından her hafta ciddi oranda artan bu gidişat, hızla önlem alınmasına dair ihtiyacı ortaya koyuyor. Okullarımızda vakaların artması üzerine velilerimiz dilekçeler vererek çocuklarını yüz yüze eğitime göndermekten imtina etmeye başladılar. Yüz yüze eğitime devam eden öğrenci sayısında önemli oranda azalma mevcut. Bazı okullarımızda pozitif vaka sayılarındaki artıştan dolayı eğitime ara verilirken bazı okullarımızda ise sınıflar karantinaya alındı. Bütün bu gelişmeler bizim ısrarcı taleplerimize rağmen yüz yüze eğitime hazırlığın yeterince yapılmadığını ortaya koyuyor” dedi.

EK BÜTÇE OLUŞTURMALI

2021 yılı bütçesinde eğitime ayrılan payın genel olarak yetersiz olduğunu ve bir de yüz yüze eğitime geçilebilmesi için ek bütçenin oluşturulmasının bir zorunluluk olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını kaydeden Sönmez, “Sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadrolu öğretmen atamaları, seyreltilmiş sınıf uygulaması, maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılabilmesi, kalabalık okullarda öğretmenler odası sayısının, öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması gibi düzenlemeler için mevcut bütçe yetersiz” açıklamasını yaptı.

EĞITIM EMEKÇILERI HEMEN AŞILANMALIDIR

Eğitim emekçilerinin hala aşılanmamış olmasının iktidarın yüz yüze eğitimi istemediğinin kanıtı olduğunun altını çizen Sönmez, “Milli Eğitim Bakanı eğitim emekçilerinin aşılanmasına Şubat ayı sonunda başlanacak demesine rağmen hala aşılamanın başlamamış olması iktidarın eğitime verdiği önemi göstermesi açısından önemli. Eğitim emekçileri vaka sayılarının hızla arttığı bir dönemde risk altında. Eğitim emekçilerinin aşılanmasına bir an önce başlanmalı. MEB yüz yüze eğitimin sürekliliğini istiyorsa eğitim emekçilerini hemen aşılamalı ve gerekli tüm önlemleri bir an önce almalı. Yüz yüze eğitimin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından eğitim-öğretim ortamlarının sağlıklı ve güvenli olması gerekiyor. Okullarda vaka sayılarının hızla artması nedeniyle genel merkezimizin aldığı karar doğrultusunda tüm ülke genelinde şu eylem ve etkinlikleri yapacağız. Buna göre bugün saat 12.30’da okul bahçelerinde Covid 19 nedeniyle kaybettiğimiz eğitim emekçileri için saygı duruşu ve siyah maske takma eylemi, 8 Nisan Perşembe günü basın açıklaması ve oturma eylemi, 9 Nisan Cuma günü ise hastag eylemi yapacağız” dedi. HABER/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found