SON HABERLER :
Muratpaşa’da renkli törenler Serik'te büyük coşku Müdür Ulucan'ın özel ziyaretçileri Çocuk Vali’den park talimatı Gelin saçları ücretsiz oluyor
/ EĞİTİM
Şehrimiz Antalya seçmeli ders oldu
Antalya Valiliği ve İl Milli Eğitim İşbirliğinde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı içerisinde 121 pilot okulda uygulamaya koyulan Şehrimiz Antalya adlı kitap, kamuoyuna tanıtıldı

ANTALYA Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında müfredata giren ‘Şehrimiz Antalya’ adlı kitabı, kamuoyuna tanıtıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına 19 ilçeden okul müdürleri ve derse girecek olan öğretmenler katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğrencilereşehirle ilgili teorik bilgilerle yaşantısal temel beceriler kazandırmayı amaçlayan kitap 121 okulda pilot uygulaması ile seçmeli ders olarak müfredatta yerini aldı.

Antalya Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan yaptığı konuşmada yaşadığı şehrin doğal güzellikleri, tarihi eserleri, yemekleri, geleneksel kültürü hakkında bilgi sahibi olan bir nesil yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Arslan, “Milli Eğitim Bakanlığımız kent kültürünün dersinin seçmeli olarak işlenmesi için tüm illerimize teşvik politikası belirledi. Antalya kitle olarak 80 ilden ve 64 ülkeden öğrenciye eğitim veriyor. Bu yoğunlukta Antalya’nın kendi kültürünü muhafaza etmesi gençlerimizin ortak kent kültürünü sahiplenmeleri ve bunu paylaşmaları, gelecek nesillere aktarması yönünde geçen sene bir okulumuzda seçmeli Şehrimiz Antalya ders olarak işlenmesine başlanıldı” dedi.

İNTERNETTEN BİLGİLERE ULAŞILABİLECEK

Geçtiğimiz yıl bir okulda uygulanan Şehrimiz Antalya dersinde çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini söyleyen Arslan, “Bu sene ders materyallerinde işlenmesi konusunda bir çalışma başlattık. Kitap yazım komisyonlarımız ile birlikte çalışmayla güzel bir çalışma ortaya çıkardık. 5-6-7’nci sınıflarda seçmeli ders olarak seçerek okuyacaklar. Bu sene ortaokul düzeyinde 4 bin öğrencimiz bu dersi alacak. Gelecek yıllarda da en az bir kere bu dersin okutulmasını öneriyoruz. Kitabın içerisinde Antalya’nın tarihi, turistik yerleri, yemeği, içeceği, geleneksel hikayeleri, türküleri yer alıyor. Karekod sistemi ile öğrenciler bilgilere internetten ulaşabilecek” dedi.  Arslan, “Öğrenci veliler ve öğretmenlerimizde bu ders ciddi bir heyecan oluşturdu. Gördüğümüz ilgiden memnunuz. Kentlilik bilincini oluşturmayı hedefliyoruz. Antalya’da yaşayan her öğrencimizin bölgemizin şarkısını tarihi yerlerini, yemeklerini bilmesini istiyoruz” diye konuştu.

KİTABIN HAZIRLANMASINDA EMEĞİ GEÇENLER

Şehrimiz Antalya kitabı, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlandı. Antalya Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Karakaş yönetiminde Koordinatörler Dilek Çapar, Serpil Uzunoğlu ile birlikte Çalışma Komisyonu’nda Tarih Öğretmeni Hıdır Çakar, Tarih Öğretmeni Sedat Altaş, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Nevcihan Önay Öyken, Türkçe Öğretmeni Remziye Çekinir, Coğrafya Öğretmeni Ahmet Olcay Özçınar, Bilim Teknolojileri Öğretmeni Hasan Arlı, Grafik ve Fotoğraf Öğretmeni Sultan Tuncel, Radyo ve Televizyon Öğretmeni Ali Kozan görev aldı.

Deniz TOPKAYA

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres