SON HABERLER :
MEMLEKETİNE UĞURLANDI Gelecek nesillere tertemiz Antalya Altın Kramponlar maça davet ediyor Antalyaspor’da özgüven arttı İlk yarının son sınavı
/ EKONOMİ
Altın piyasasında 'kaplama' tehlikesi
ALTIN piyasasının hareketlendiği bu günlerde piyasaya çıkan sahtekarlar, kurdukları ikili ilişkilerle yatırımcılara altın gibi görünen kaplama ürün satıyor.

2017 yılının son çeyreğinde altında yaşanan inişli çıkışlı hareketlilik hem yatırımcının hem de dolandırıcıların iştahını kabarttı. Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, Piyasada azımsanmayacak derecede sahtekar olduğunu belirterek, hem yatırımcıya hem de kuyumculara uyarıda bulundu. Altının en garanti yatırım aracı olduğunu belirten Erdem, uzun vadeli yatırımın mutlaka kazandırdığını söyledi. Kısa vadeli yatırımın riskli olduğunu, yatırım yapılacaksa dahi en azından 1 yıllık sürede yapılması gerektiğini tavsiye eden Erdem, “11-12 yılda altın 6-7 katı kazandırmış. En güvenli liman altındır. Bunun ırkı, milleti, ülkesi yok. Altın her zaman kazandırmaya devam edecek" dedi.

KAPLAMA SATIYORLAR

Dolandırıcıların ikili ilişki ile piyasada ciddi vurgun yaptığını da anlatan Ferda Erdem, dolandırıcıların göz boyayacak tekliflerle geldiğini söyledi. Vatandaşın dolandırıldığını çok geç anladığını belirten Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Altının fiyatı artınca piyasaya sahtekarlar çıkıyor. Bunlar ikili ilişkiler kurup altın satmaya çalışıyor. Piyasaya merdiven altı üretimlerle gelip dolandırmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımıza çok önemli bir uyarıda bulunmak isterim. İkili ilişki ile kesinlikle altın almayın. Bu dolandırıcılar samimiyet kurdukları yerlere gidip, '20 bin TL ihtiyacım var. Ben sana 50 bin TL'lik altın vereyim' diyor. Ancak işin boyutu farklı. Verdiği altının tamamı kaplama ürün. Bunu bir vatandaşın anlaması çok zor. Biz kuyumcular birtakım işlemlerden geçirip altının değerini anlıyoruz. Israrla alacak olanlar varsa biz kuyumcular ekspertiz hizmeti de veriyoruz."

2017 yılı sonuna doğru kuyum sektörünün rengini belli ettiğini ve yüzde 40 oranında işlerinde düşüş olduğunu söyleyen Erdem, “Yatırımcı fiyatı artar diye alıcı da düşer diye beklemeye devam ediyor. Yastık altı birikim hala piyasaya çıkmadı" dedi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres