SON HABERLER :
CHP'nin Antalya adayı Muhittin Böcek Soğuksu’da ceza kabusu Öğrencilere yetenek testi Bisiklet tutkunları Akdeniz'de buluştu Kepez’de amatör denizcilik eğitimi
/ EKONOMİ
Antalya ekonomisinin durgun günlerindeyiz
ATSO Başkanı Çetin, yaz aylarında günde 70 bin, ayda 1.5 milyon turistin geldiği kente bugünlerde günde 2-3 bin, ayda 100 bin kadar turist geldiğini belirterek, “Antalya ekonomisinin durgun günlerindeyiz" dedi.

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası ATSO'nun Ocak ayı meclis toplantısında ülke gündemi ve kent ekonomisi ele alındı. ATSO Başkanı Davut Çetin, geçen yılla bu yıl arasındaki ekonomik göstergelerden Expo alanına ilişkin tartışmalara, Afrin operasyonundan milli uzlaşmaya kadar birçok konuya değindi.

Kış dönemi nedeniyle Antalya'nın sakin günlerinde olunduğunu belirten ATSO Başkanı Çetin, yaz aylarında bir günde 70 bin, bir ayda 1.5 milyon turistin geldiği kente bu dönemde bir günde 2-3 bin, bir ayda 100 bin kadar turist geldiğini söyledi. Çetin, “Antalya ekonomisinin durgun zamanındayız" dedi. Fuar turizminin Antalya için, özellikle kış aylarındaki önemine dikkat çeken Çetin, fuara gelen bir kişinin, deniz turizmine gelen kişiden 3-4 kat fazla gelir getirdiğini, Antalya'nın kış aylarında ancak fuar, kongre, sağlık gibi turizm çeşitleriyle ayakta kalabileceğini söyledi.

MEHMETÇİK'E SELAM

Türkiye'nin çok sıcak günler yaşadığını belirten Çetin, “Bizler burada otururken, binlerce gencimiz Afrin'de büyük bir mücadele vermektedir. Cephede vatan savunması yapan bütün asker ve subaylarımız ile ailelerini minnetle selamlıyoruz. Silahlı kuvvetlerimizin kiralık teröristlere karşı mücadelesini bütün kalbimizle destekliyoruz. Allah evlatlarımızın yardımcısı olsun. Türkiye'de, Ortadoğu'da, Pakistan ve Afganistan'da uzun zamandır aynı oyun oynanmaktadır. Bölgemiz bir türlü terör belasından kurtulamamaktadır. Terörle ülkemizin 40 yılı çalınmıştır" dedi.

MİLLİ UZLAŞMA VURGUSU

Amerika ve Avrupalılar kadar huzur ve güven içinde yaşama hakkımız olduğunu söyleyen Çetin, “Şunu da unutmayalım ki, bölgemizde etnik ve mezhebi gerginlikler devam ettikçe, demokrasiler zayıf kaldıkça dış güçlerin oyun alanı genişlemektedir. Türkiye olarak biz her zaman demokrasiyi, hukuku ve bölgemizde barış ve işbirliğini savunmalı, oyun ve tuzakları bozmalıyız. Geleneği bozmadan bugün de uzlaşmanın önemini tekrar vurgulayacağım. Afrin konusundaki milli uzlaşmanın değerini bilmeli ve bunu devam ettirmeliyiz. Toplumda ve siyasette uzlaşmaya, saygıya, adil olmaya özen göstermeliyiz" diye konuştu.

İŞSİZLİK AZALSA DA YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE

Ekonomik verilerin birçok sektörde üretim artışının devam ettiğini gösterdiğini anlatan Çetin, ekonomide büyüme devam ederken, piyasanın birkaç ay önceki gibi canlı olmadığına dikkat çekti. Enflasyon artışına bağlı olarak bankaların kredi faizlerini yükseltmesi nedeniyle konut satışının düştüğünü dile getiren Çetin, 2016 Aralık ayında kredili satışların yüzde 30 civarındaki düşüşü nedeniyle Antalya'daki konut satışının da yüzde 2.3 azaldığını kaydetti. Çetin, büyüme ve teşvikler sayesinde işsizlik geçen yıla göre 1.5 puan azalsa da yüzde 10 üzerinde olduğunu da değindi.

EKONOMİDE GÖSTERGELER OLUMLU

Antalya ekonomisi göstergelerinin 2016'ya göre olumlu olduğunu kaydeden Çetin, “2016 yılında Antalya'da vergi geliri artmamıştı, 2017'de ise yüzde 11 tahsilat artışı oldu. Karşılıksız çek oranımız yüzde 1.8'e inmiştir. Turizmde 2013'ten gerideyiz, fakat 2016'dan daha kötü olduğumuz söylenemez, çünkü yüzde 43 düşüşten yüzde 58 artışa geçtik. 2015'te ihracatımız 1 milyar dolardı, 2016'da 985 milyon dolara düştü, geçen yıl 1.2 milyar dolar oldu, diğer illerle birlikte artış daha da yüksektir" dedi.

İŞLER YAVAŞLADI

Birçok sektörde Antalya'da işlerin yavaşladığı yönünde şikayetlerin arttığına değinen Davut Çetin, bunu şu üç nedene bağladı:“Birinci neden son aylarda Türkiye genelinde görülen iç piyasa yavaşlaması. İkincisi 2017'de turist sayısı artsa da turizm gelirinin ve turistik ticaretin artmamış olması. Üçüncüsü ise kent merkezinde ticari yapımızın zayıf kalmasıdır. Kent merkezinde özellikle perakende ticaretin nabzını tutmak için 1037 işyerinde anket yaptık. Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı'nda, fakat ağırlıklı olarak Muratpaşa ve merkezde anket yapıldı. Ön bilgilendirme olarak sonuçların iyi olmadığını söyleyebilirim. Kent merkezinde ticarette sorunlar devam ediyor. Turistlere dönük çalışan işyerlerini anlamak mümkün, fakat diğer işyerlerinde sorunların devam etmesi yapısal zayıflıklara işaret etmektedir:"

ELEKTRONİK ANKET YAPILMALI

Expo alanı için ilk önerinin İnan Kıraç'ın yaptığı arkeoloji müzesi olduğunu belirten Davut Çetin, “Bir öneri üniversite olmasıdır, bir başka öneri sağlık merkezi olmasıdır. Bu önerilere yenileri eklenip Antalya halkına elektronik anketle sorulabilir. Ortak akıl ile en uygun çözüm bulunur. Büyük projelerin alternatifleriyle halka sorulması kente sahiplik duygusu verir. Antalya'da kent kimliğini, kent kültürünü geliştirmek için bu sahiplik duygusuna önem vermeliyiz. İnternet çağındayız, kentin önemli konularını gündeme alıp, mümkün olduğu kadar geniş katılımla tartışmak iyi olur" dedi.(DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres