SON HABERLER :
Muhtarlıkta 28 yılın öyküsü Buse 26 gündür bulunamıyor 'Aspendos Yılı'na turizmci desteği Tütüncü projelerini 25 Şubat’ta tanıtacak Sinan Çarşısı’nda çalışmalar bitiyor
/ EKONOMİ
ATB’den tarımda envanter talebi
ATB Başkanı Çandır sektörün temel ihtiyacının, güncel ve gerçekçi bir tarımsal envanter sayımının gerçekleştirilmesi ve paylaşılması olduğunu söyledi.

Antalya Ticaret Borsası(ATB) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı,Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.  ATB Başkanı Ali Çandır meclis toplantısında yaptığı konuşmada, seçim sonuçlarının hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Meclise Antalyamızı temsilen giden 16 milletvekilimize ayrıca başarılar diler;sektörümüz, kentimiz ve ülkemiz için birlikte çalışmak istediğimizi belirtmek isterim. Yeni kurulacak kabinede Antalyamızın da en az bir bakan ile temsil edilmesini diliyoruz. Zira Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun kabinede görev almasının avantajlarını kentimiz ve iş dünyası fazlasıyla hissetmiştir.Meclis ve kabinenin çalışmaya başlamasıyla birlikte tarım politikalarının yeniden gözden geçirileceği ve mali disiplinin sağlanacağı bir dönem olmasını bekliyoruz” dedi.

İHRACATÇILAR İÇİN ZOR GÜNLER

Faiz, dolar kuru, enflasyon ve cari açığın ekonomik sorunların başında yer aldığına dikkat çeken Çandır, “Bu sorunlara acilen çözüm bulunup üretime odaklandığımız bir dönem olmasını diliyorum.İş dünyası üretmeye, kalkınmaya ve ülkemizi güçlendirmeye her zaman motivedir. Yeter ki karar vericiler de aynı kararlılıkta olsun.Bu dönemde küresel ticarette korumacılığın arttığı ve merkez bankalarının para arzını daralttığı bir ortamla karşı karşıyayız.ABD’nin başını çektiği bu akım, özellikle bizim gibi geleneksel mal ticareti yapan ülkelerin dış ticaretini olumsuz yönde etkileyecektir. Zaten aşırı rekabetçi alanlarda, düşük karla ticaret yapmaya çalışan ihracatçılarımız için zor günler kapıda. Karşılıklı tedbirlerle bu korumacılığın giderek yaygınlaşması halinde, fırsatlar yerine ilave zorluklarla karşı karşıya kalacağız. Tarım sektörü, bu zorluklarla mücadele etmede ilk sırada gelecektir’’ diye konuştu.

ANTALYA’NIN ENFLASYONU

Antalya’nın enflasyonu uzun bir dönem daha Türkiye ortalamasının üzerinde seyredeceğini söyleyen Çandır, “Kentimiz tarım sektörü ihracat odaklı. Ürettiğimiz mallar;  örtüaltı ürünlerinden meyvesine, kesme çiçeğinden tıbbi aromatik bitkisine, zeytinyağından süt ürünlerine geniş bir yelpazede ihracata konu olmaktadır. Dolayısıyla küresel ticarette yaşanmakta olan bu dönüşümü dikkatle takip etmeliyiz.Geçtiğimiz günlerde açıklanan ithal mallarla ilgili enflasyon (YD_ÜFE), yüzde 6.40 artış ile yıllık olarak yüzde 30.65’i bulmuştur. Bu seviye son 9 yılın rekorudur.Kentimizin ve sektörümüzün dövize bağımlılığı ülke ortalamasının üzerindedir. Bu demektir ki, Antalya’mızın enflasyonu uzun bir dönem daha Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde seyredecek" dedi.

BAKAN’DAN İLK TALEP

Sektörün temel ihtiyacının, güncel ve gerçekçi bir tarımsal envanter sayımının gerçekleştirilmesi ve paylaşılması olduğunu ifade eden Çandır, “Bu envanter tarım sektörünün daha fazla üretmesi, ihracat yapabilmesi ve piyasalara daha uygun fiyatlarla ürün sunabilmesi için acil olarak yapılmalıdır. Yeni hükümet sisteminde göreve gelecek bakandan ilk talebimiz budur.Güncel ve gerçekçi bir envanter yapıldığında sektörümüzün geleceğiyle ilgili doğru stratejiler belirlenecektir. Bu stratejilere dayalı üretim planlamaları hazırlanıp uygulanabilecek ve bu planlamalar kapsamında etkili destek-teşvik programları hazırlanabilecektir. Yani sözünü ettiğimiz ve öncelikle yapılmasını istediğimiz sektörel envanter çalışması, yıllardır sektörümüzde yokluğunu belirttiğimiz gerçekçi ve etkili strateji-plan-destek/teşvik zincirinin ilk halkası olacaktır’’ diye konuştu.

EXPO TALEBİ

Ayrıca Çandır, ‘’Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan İl Müdürlüğümüze devredilen EXPO 2016 Antalya alanının ziyaretçi sayısının arttırılması, uluslararası alandan ziyaretçiler getirilmesi ve sektörel gelişime katkı sağlaması için yeni bir tema ile 6 aylık B1 EXPO düzenlenmesi önerimizi yineliyoruz” dedi.  (Abdullah ÖZKAN)

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres