SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
/ EKONOMİ
Bakan Ersoy turizmcileri fiyat konusunda uyardı
ANTALYA'da turizm sektörü temsilcileriyle buluşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2019-2020 kış dönemi kontratlarının yapıldığı şu dönemde turizmcilere otel fiyatlarını artırmaları konusunda uyardı. 

AKDENİZ Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) her ay düzenlenen geleneksel olağan toplantısının konuğu oldu. Antalya Valisi Münir Karaoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve turizm sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda 2018 yılı ve 2019 öngörüleriyle sektör sorunları ele alındı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kış mevsiminde ucuz otel konusunda turizmcileri uyararak fiyat artışı yapmalarını söyledi.

TÜRKİYE DÜNYADA ALTINCI SIRADA

Toplantının açılışında AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, sektöre yönelik değerlendirmede bulundu. Antalya'nın 13 milyon 642 bin turist sayısını yakaladığını belirten Yağcı, "En iyi yıl oldu, çok büyük bir başarı. Antalya, Paris ve Londra'dan sonra Avrupa'da en fazla ziyaret edilen üçüncü şehir oldu" dedi.

ARITMA TESİSLERİ YENİLECEK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Türkiye'nin turizmde 2018'de yakaladığı ciddi büyümeyi 2019'da da sürdüreceğini öngördüklerini belirtti. Bu hızlı büyümenin devam etmesi halinde büyümeden kaynaklanan kapasite sorunlarını karşılayabilmenin en önemli sorun olacağını belirten Bakan Ersoy, "Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali kapalı ve bu fırsatı değerlendirerek olası kapasite sorunları dikkate alınarak ciddi bir yatırıma başlandı. TAV, işletmeye açık terminalde kısmi tadilatlarla 2019'daki olası duruma hazırlanıyor. 2019'daki personel sayısında da yüzde 30 artış öngörüyorlar. Antalya, yaz sezonuna ciddi bir sıkıntı yaşanmadan hazır olacak" diye konuştu. Altyapıyla ilgili de Büyükşehir Belediyesi ve sektörle Bakanlık olarak çalışmalar yapıldığını anlatan Bakan Ersoy, 2020'ye kadar Belek ve Kemer'de arıtma tesislerinin tamamen yenileceğini, bu modelin Side, Alanya, Ege sahilleri olmak üzere tüm kıyılarda yaygınlaştırılacağını söyledi.

'KIŞIN PEYNİR EKMEK FİYATINA OTEL VERİYORSUNUZ'

Otelde çok sayıda yatak bulunmasıyla büyük turizmci olunamayacağı söyleyen ve nitelikli turizm değişimiyle ilgili zor bir süreç ve çalışma gerektiğinden bahseden Bakan Mehmet Nuri Ersoy, şunları kaydetti: "5 yıllık bir programla eğer biz bunu başarırsak, gerçekten çok zor bir işin altından kalkmış olacağız. En önemli nokta, 2019- 2020 kış dönemi kontratları yapılıyor ve herhalde gerekli cesaret oluştu, fiyatları artık herhalde yükselteceksiniz. Bakacağız kontratlarınıza tek tek, artık o cesaretiniz gelsin ve fiyatları artırın. Özellikle kışın peynir ekmek fiyatına otel veriyorsunuz. Olmaz o şekilde. Mutlaka fiyatlarınızı artırmak gerekiyor. Ama fiyat artırarak olmuyor, mutlaka konseptinize ve fiziki ortamınıza bazı ilaveler getirmeniz lazım."

NİTELİKLİ TURİZM NİTELİKLİ PERSONELLE OLUR

İkinci önemli nokta olarak nitelikli turizmin, nitelikli personelle olabileceğine dikkat çeken Ersoy, Antalya'da odabaşı personel ortalamasının 0,6 olduğu ve bunun aşamalı oda başı 1 personele denk gelecek şekilde turizm planlamasının yapılması gerektiğini söyledi. Personel lojmanlarında da birçok şeyin iyileştirilmesi gerektiğini belirten Ersoy, "Personel nitelikli ve kalıcı hale getirilmeli" dedi.

DÖRT HAVALİMANINDAN THY'DEN 80 DİREKT SEFER BAŞLIYOR

Nitelikli turizmde en önemli şeylerden birinin nitelikli ulaşım olduğuna da dikkat çeken Ersoy, Türk Hava Yolları (THY) ile bir protokol yapıldığını ve Nisan ayı itibarıyla business class'lı tarifeli seferlere Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir havalimanlarından uçuşların başlatılacağını söyledi. İlk etaptaki plana göre 67 olan sefer sayısının 80'e çıkarılması kararı alındığını da belirten Bakan Ersoy, "Londra 4'tü, 7'ye çıktı. Almanya'dan gelen hatlar haftada 2'ydi ve 7'ye çıkaracağız. Hedefimiz aşamalı bir şekilde 2023'e kadar haftalık 500 sefer Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir'e hem Avrupa'dan hem Körfez ülkelerinden hem Rusça konuşan ülkelerden direkt seferleri başlatmak. Hem tarifeli yolcuları hem busines class yolcuları bizim nitelikli turizm hedefimize ciddi şekilde hitap ediyor. Şubat ayının sonuna kadar bütün hatlar açılmış olacak" diye konuştu.

HAVALİMANINDA İNCELEME

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya ziyaretinde, Antalya Havalimanı İkinci Dış Hatlar Terminali'nde kış dönemi nedeniyle işletmeci firma TAV Havayolları'nın gerçekleştirdiği yeni yatırım ve düzenlemelerle ilgili inşa ve tadilat çalışmalarını yerinde inceledi. İkinci Dış Hatlar Terminali'nin Nisan ayından sonra tamamlanması hedefleniyor. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres