SON HABERLER :
MEMLEKETİNE UĞURLANDI Gelecek nesillere tertemiz Antalya Altın Kramponlar maça davet ediyor Antalyaspor’da özgüven arttı İlk yarının son sınavı
/ EKONOMİ
Bombus Arısı’nda ekor ihracat
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen 2018 yılının ilk 6 ayı içerisinde ’Bombus arısı kolonisi ihracatında 1.1 Milyon Euro’luk gelir elde edildiğini söyledi.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen Antalya’da 2018 yılının ilk 6 ayı içerisinde Bombus Arısı Kolonisi ihracatında rekor kırıldığını söyledi. Özen,  2017 yılında 20 Bin adet olan Bombus arısı kolonisi ihracatının 2018 yılının ilk altı ayında yüzde 70 artarak 34 bin koloniye ulaştığını belirterek ilk 6 ayda 1.1 milyon Euro’luk gelir elde edildiğine dikkat çekti.  Kraliçe arı ihracatı hakkında bilgiler veren Özen, “2018 yılı içerisinde ise şimdiye kadar ki süreçte 240 bin adet kraliçe arı ihraç edildi. İhraç edilen arılardan 114 bin Euro gelir sağlanarak ülke ekonomisine katkıda bulunuldu” dedi.

ÇİFTÇİLER DOĞAL ÜRETİM İÇİN ANTALYA’YI TERCİH EDİYOR

Özen,  firmaların bombus arısı üretimi için Antalya’yı tercih ettiğini belirterek,  bambus arılarının domates, patlıcan ve biber olmak üzere birçok ürünün döllenmesinde kullanılan kimyasalların yerini aldığını söyledi.  Özen, “Bombus arıları çiftçilerin üzerindeki yükü büyük oranda hafifletiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı 1 dönüm arazide iki kovan için 120 TL destek vererek çiftçileri doğal üretime teşvik ediyor. Bakanlığın desteğiyle çiftçilerin kolayca ulaşabildiği bombus arıları, 500 metrekarelik alanda tüm bitkileri 45 gün boyunca dölleyebiliyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres