SON HABERLER :
Kepez'de çocukların sünnet heyecanı Başkan Uysal: Hayalimiz dünyayla buluşmak Tarım Kredi Korkuteli'nden vişne aldı Sahildeki çöpler toplanıp sergilendi Akdeniz Üniversitesi'nde hijyen eğitimi
/ EKONOMİ
Boztaş, sorunları Ankara’ya taşıdı
Ticaret ve Sanayi Odaları TOBB Konsey Üyesi olan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, 4 sorunu TOBB Konsey Toplantısına taşıdı.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, geçtiğimiz gün Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konsey Toplasına 4 sorunu taşıdı. Toplantı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB konsey üyelerinin katılımı gerçekleştirildi.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Oda üyeleri ve kentin sorunlarını 4 ana başlıkta toplayarak TOBB Konsey Toplantısına taşıdıklarını söyledi. Oda üyelerinin ve tüccarın sesi olmak amacıyla Ankara’ya taşıdıkları 4 sorunu bir sunum ile anlattıklarını kaydeden Başkan Boztaş sorunları şöyle sıraladı;

Turiste mal ve ürün satan tüccar ve iş insanlarının ihracatçıların faydalandığı kredi ve desteklerden faydalanmasını gerekmektedir. İhracatçı gibi bizim üyelerimiz de döviz kazandırıcı hizmet yapıyor. Aynı şekilde konaklama tesisleri sahiplerinin de döviz kazandırıcı hizmet sundukları için KDV’lerin iade edilmesini talep ettik.

KOSGEB’in yeniden yapılandırılarak Manavgat gibi büyük ilçelere şube müdürlüklerinin kurulmasını talep ediyoruz.

Orman vasfını ve niteliğini kaybetmiş olan orman arazilerinin organize sanayi bölgesi kurula bilmesi için orman kanunun 17.maddesinde değişiklik yapılarak OSB için tahsisine izin verilmesi talep ettik.

5174 Sayılı Kanuna Tabi Ticaret ve Sanayi Odaları Üyelerinin 1163 sayılı kooperatifler kanununda değişiklik yapılarak Kredi Kefalet Kooperatiflerine üye olmasının yolunun açılarak sübvanse edilmiş kredilerden faydalandırılmasını talep ediyoruz. 4 konuyu rapor haline getirdik. Oda üyelerimizin yaşadığı sorun ve taleplerin çözülmesi amacıyla TOBB Konsey Toplantısına taşıdık.

TOBB nezdinde bu konuları ilgili bankalıklarda çalışılmak üzere dosyamızı sunduk. Manavgat’ın sorunlarını Ankara’ya taşımış olduk. Konseyde bu sunum ve konuşma yapma imkânı veren Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Turiste mal ve ürün satan tüccar ve iş insanlarımız

İhracatçıların faydalandığı kredi ve desteklerden faydalanması

Başkan Boztaş, Ankara’ya sunmak amacıyla hazırlamış oldukları raporda turiste mal ve ürün satan tüccar ve iş insanlarının ihracatçıların faydalandığı kredi ve desteklerden faydalanmasını gerektiğini kaydederek, “ bölgemizde turizmle uğraşan tüccar ve iş insanlarımız mal ve ürün satarak karşılığında ülkemize döviz girdisi sağlıyorlar. Bir nevi ihracat yapıyorlar. Mal ve ürün yurtdışına çıkıyor. Döviz girdisi sağlanıyor. Ülkemizin cari açığına katkı sağlıyorlar. Bu kapsamdaki tüccar ve iş insanlarımızın da ihracatçıların faydalandığı kredi destek ve muafiyetlerden yararlanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 TOBB’a bağlı Odaların üyelerine haksızlık yapılıyor

Ticaret ve Sanayi Odalarının 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kanunu kapsamında kurulduğunu hatırlatan Başkan Boztaş,  1163 sayılı kooperatifler kanunun da değişiklik yapılarak Esnaf ve Kefalet Kooperatiflerine üye olmanın yolunun açılmasını istediklerini söyledi.  Bu konuda üyelerden yoğun talep geldiğinin vurgulayan Boztaş, “TOBB’a bağlı Odaların üyelerine haksızlık yapılıyor.  TOBB’a bağlı Odaların üyelerinin de Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatiflerine üye olmasının yolunun açılması gerekmektedir. Devlet tarafından sübvanse edilen ve Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Esnaf Odaları üyelerine verilen desteklerden iş insanlarımız ve tüccarlarımızın da yararlanması için düzenleme yapılması talep ediyoruz” dedi.(HABER MERKEZİ)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres