SON HABERLER :
Kamyona çarpan motosiklet parçalandı Manavgat’ta kaza 3 yaralı Kayıp olarak aranan Sıla, evine döndü Dereköy kuru fasülyesine coğrafi işaret Cinayetten kaçamadı: Ağırlaştırılmış müebbet
/ EKONOMİ
Karaloğlu: İstihdamda 200 bin yakalanabilir
İstihdam Seferberliği 2019 hedeflerini açıklayan Vali Münir Karaloğlu, kentte 150 bin yeni istihdam hedefi belirlendiğini ancak turizmdeki artışa bağlı olarak 200 bin rakamının bile yakalanabileceğini söyledi

CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN 2017'de başlatılan ve geçen yılın ardından bu yıl da devam ettirme kararı alınan İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında, Antalya Valiliği himayelerinde 'Burası Antalya Burada İş Var' sloganıyla Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenen toplantıda, iş dünyası temsilcileri bilgilendirildi. Vali Münir Karaloğlu, ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, SGK İl Müdürü Nejat Deniz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli Tekkanat'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, İstihdam Seferberliği kapsamında verilecek devlet destekleri anlatıldı.

Antalya'nın turizmi, tarımı ve ticaretiyle Türkiye'nin lokomotif şehirlerinden biri olduğunu belirten Vali Karaloğlu, Türkiye'nin büyümesine, hedeflerine ulaşmasına önemli katkılar verdiğini, vermeye de devam ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığının liderliğinde başlatılan İstihdamda Milli Seferberlik kampanyasının 2019'da da yeni teşvik ve desteklerle devam ettiğini belirten Vali Karaloğlu, “Teşvik paketine baktığınızda, bize Ankara'dan, 'Ey Antalya, ATSO, Borsa, Valilik, sivil toplum bize öyle bir teşvik paketi önerin ki, bundan en çok Antalya istifade etsin' deselerdi, biz bu kadar iyisini öneremezdik. Teşviklere baktığınızda sanki Antalya göz önünde tutulmuş ve ihtiyaçlarına bakılarak hazırlanmış. Gerçekten bu teşvik paketinden Türkiye'de en çok istifade edecek olan il Antalya" dedi.

İSTİHDAM HEDEFİ

Antalya'nın 2017'de 186 bin yeni istihdamla Türkiye'de ikinci olarak, külliyede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden Antalya iş dünyası adına ödül aldığını hatırlatan Vali Karaloğlu, “Bu ödülü sizi temsilen ATSO başkanına emanet etmiştik. 2018'de de 164 bin rakamıyla yine çok ciddi destek verdik. 2019'da TOBB'la yapılan toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımıza Antalya adına MATSO başkanımız 150 bin rakamını telaffuz etmiş, bizim için geçerli olan 150 bin rakamının üzerine çıkmak. Ama teşviklere baktığımızda Antalya'da geçen seneki yakaladığımız turizmdeki başarı ve 2019'la ilgili bugünkü projeksiyona baktığımızda 150 bin rakamının çok üzerine çıkacağımızı, hatta 200 bin rakamını bile yakalayabileceğimizi söylersek çok abartmış olmayız" diye konuştu.

 

CİDDİ BİR PAKET

İstihdam teşviklerinin önemine dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, istihdam maliyetlerini aşağıya çekecek ciddi bir teşvik paketi açıklandığını ve teşviklerin bazılarına 1 Nisan'dan itibariyle başvurmak gerektiğini belirtti. Ekonomide sıkıntıların devam ettiğini, işsizliğin arttığını kaydeden Çetin, “Çünkü yeni işe almalar azaldığı gibi, mevcut istihdamın azaldığı sektörler de var. Küçülmenin önümüzdeki aylarda durmasını, yavaş yavaş toparlanma sürecine girilmesini bekliyoruz. Seçimlerden sonra hepimiz ekonomiyi daha fazla konuşacağız. Her alanda hızlı bir reform sürecinin başlamasını istiyoruz. Bu yapıldığı takdirde yatırımcı ve tüketici güveni geri gelir ve iyileşme görürüz. Bu aşamada hükümet, kredi paketleri ve istihdam teşvikleriyle piyasaya katkı yapmaya çalışmaktadır" dedi. (DHA)

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres