SON HABERLER :
Antalya’nın esnaf raporu Yalvaç Ural’la Okuyan Çocuklar Üreten Kadınlar şenlikte buluşuyor Emniyet-Cemiyet işbirliğine övgü Berberler şiddete karşı
/ EKONOMİ
Kordsa’dan dev hamle
Kordsa, Amerika’da iki büyük satın alma yapmaya hazırlanıyor. Sabancı Holding CEO’suGöçmen: “Kordsa bu yatırımla ticari havacılık sektörünün önemli tedarikçilerinden biri olacak” dedi.

SABANCI Holding iştiraklerinden Kordsa, güçlendirme teknolojilerindeki güçlü global liderliğini kompozit teknolojileri alanında yapacağı iki büyük satın alma ile perçinleyecek. 2016 yılında devreye aldığı Türkiye’nin ilk sanayi-üniversite işbirliği modeli olan KompozitTeknolojileri Mükemmeliyet Merkezi yatırımı, ardından ticari havacılık sektörüne ileri kompozitmalzemeler sağlayan Fabric Development Inc. (FDI) ve TextileProductsInc. (TPI) şirketleriniyaklaşık100milyon dolaryatırım ile satın alma kararı aldı. Kordsa, bu satın almayla havacılık alanında önümüzdeki 5 yılda yıllık ortalama yüzde 10’unüzerinde büyümesi öngörülen kompozitteknolojileri pazarının öncü firmalarını bünyesine katarak, hem Amerika’daki konumunu kuvvetlendirmeyi, hem de ticari havacılık tedarik zincirinde güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyor.Söz konusu satın almanın, önümüzdeki aylar içerisinde Amerika’da rekabet hukuku ve yabancı yatırımlar komitesi tarafından verilecek onaylara ilişkin kapanış koşullarının gerçekleşmesine bağlı olarak 2018 yılının ilk çeyreğinde sonuçlandırılması bekleniyor.

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmensatın almayla ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Yeni Neslin Sabancı’sı yaklaşımımızla uyumlu olarak, Kordsa şirketimiz geleceğin sektörleri arasında yer alan ileri kompozit teknolojileri alanında önemli bir adım atıyor.Bu satın almatamamlandığında Kordsa, ticari havacılık sektörünün önemli tedarikçilerinden biri haline gelmiş olacak. Bu yeni adım, Kordsa’nın başta Boeing ve TorayCompositesMaterialsAmericaInc. olmak üzere uzay ve sivil havacılık sektörünün önemli oyuncularının stratejik tedarikçisi olmasını sağlayacak” dedi.

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cenk Alper ise satın almayla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ulaşımın kabuk değiştirdiği bu dönemde bu satın alma ile elde edeceğimiz konum ve teknolojiler, Topluluk şirketlerimizin farklılaşmasına önemli bir katkısağlayacaktır. Bu yatırımlakompozit teknolojileri pazarının öncü firmalarını bünyemize katarak, hem Amerika’daki konumumuzu kuvvetlendirecek, hem de ticari havacılık tedarik zincirinde güçlü bir oyuncu haline geleceğiz.”

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan FDI ve TPI şirketlerinin satın alınması ile ilgili, “Kompozit teknolojilerinde al ve büyüt stratejimiz ile gerçekleştirdiğimiz bu yatırım ile lastiklerini güçlendirdiğimiz uçakların artık kanat ve gövdelerinide güçlendireceğiz. Satın alma sürecinin tamamlanmasını takiben Philadelphia ve Los Angeles’ta yer alan FDI ve TPI şirketlerinin bünyemize katılmasıyla Kordsa, dört kıtada 10 tesiste operasyonlarınısürdürecek. Kordsa olarak tüm gücümüzle hayatı güçlendirmeye ve emin adımlarla büyümeye devam edeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres