SON HABERLER :
Manavgat'ta aynı bölgede yine yangın çıktı! Hurda eşyalardan fare kapanı yapıyor Bebek 'Ömer Özkan' doktorunun kucağında Büyükşehir'den örnek tasarruf modeli Popülasyonu artırmak amacıyla yetiştirildiler
/ EKONOMİ
Rakamlar sanal yoksulluk gerçek
TÜİK’in Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Tüm Bel Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt ise enflasyon rakamlarının hayat pahalılığı ile örtüşmediğini söyledi

TÜRKİYE  İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’e göre enflasyon yılın ilk ayında yüzde 1.68; yıllık yüzde 14.97 arttı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yeni belirlenmiş enflasyon sepetine göre aylık artışın yüzde 2.99 olduğu belirtildi. Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt enflasyonu herkesin aynı hissetmediğini söyleyerek, rakamların hayat pahalılığı ile örtüşmediğini vurguladı.

FARK DİKKAT ÇEKİCİ

Aynı enflasyon sepeti üzerinden yapılan hesapta bu kadar fark olmasının dikkat çekici olduğunu söyleyen Karakurt, “TÜİK’e göre tüketicinin enflasyonu (TÜFE) yüzde 14.97 iken, üretici enflasyonundaki (ÜFE) yıllık artış yüzde 26.16. Üreticilerin bu artışın tamamını olmasa da önemli bölümünü fiyatlara yansıtacağı dikkate alındığında, resmi enflasyonda yukarı yönlü hareketin önümüzdeki aylarda devam etmesi kaçınılmaz görünüyor” şeklinde konuştu.

TÜİK KİMİN ENFLASYONUNU ÖLÇÜYOR?

Başkan Karakurt, “Enflasyon, teknik olarak fiyatlar genel düzeyinde yaşanan değişimi ifade eden bir kavram. Enflasyonun kelime anlamı ‘para şişkinliği’ olarak ifade edilse de, halkın zihninde enflasyon denildiğinde ilk akla gelen hayat pahalılığı ve zamlar oluyor” diyerek, “TÜİK’in her ayın başında açıkladığı enflasyon rakamları ile halkın mutfakta, çarşı pazarda karşılaştığı enflasyon arasındaki makas giderek açılıyor. Salgın nedeniyle hane halkı harcama eğilimleri büyük ölçüde değişmiş durumda. Salgın öncesinde oluşturulan enflasyon sepetinde yer alan ürünlerin fiyatlardaki değişimin gerçek enflasyonu ne kadar yansıttığı tartışılırken, son yıllarda ‘TÜİK’in enflasyonu’ ifadesi ile karşılaşmaya başladık. Böyle olunca ister istemez herkesin kafasında TÜİK kimin enflasyonunu ölçüyor? sorusu oluşmaya başladı” şeklinde konuştu.

‘GÜVENSİZLİĞİN FARKINDALAR’

TÜİK’in yıllardır enflasyonu hesaplarken kullandığı ölçme yöntemi nedeniyle tartışıldığına dikkat çeken Karakurt, “Enflasyon hesaplanırken tek tek mal ve hizmetlere göre değil, önceden belirlenmiş belli sayıdaki mal ve hizmetin enflasyon sepetindeki ağırlığına göre fiyatlarda yaşanan değişime bakılıyor. Enflasyon sepetindeki ürünlerin fiyatlarındaki değişime göre aylık ve yıllık enflasyon oranları açıklanıyor. Hesaba katılacak ürünler ise her yılın başında güncelleniyor. Salgının etkisinin devam edeceği dikkate alındığında 2021 yılı enflasyon sepetinde gıda ve alkolsüz içeceklerin payının yüzde 22.77’den yüzde 25.94’e, konutun payının yüzde 14.34’ten yüzde 15.36’ya, sağlığın payının yüzde 2.80’den yüzde 3.25’e çıkarılması yeterli değil. TÜİK’in enflasyonla ilgili çalışmalar yapan kurumlar ve akademisyenlerden ‘Enflasyon Danışma Kurulu’ oluşturması, resmi enflasyon verilerine yönelik güvensizliğin farkında olduklarını ve bunu gidermek için böyle bir kurul oluşturdukları izlenimi veriyor” ifadelerine yer verdi. “Ülke nüfusunun büyük bölümünü oluşturan emekçiler gelirlerinin büyük bölümünü gıda, barınma, ulaşım gibi zorunlu ihtiyaçları için harcamak zorunda” diyen Başkan Karakurt, “Salgın sürecinde yaşanan iş ve gelir kaybı nedeniyle en temel harcamalarını bile yapmakta zorlanan milyonlarca insanın karşı karşıya olduğu ekonomik sorunlar ve hissettiği enflasyon ile orta ve üst gelir grubunda yer alanların hissettiği enflasyonu bir tutmak doğru değil. Enflasyon sepetindeki ürünlerin oransal ağırlıkları enflasyonun hesaplanması açısından önemli olsa da, sınıfsal eşitsizliklerin giderek derinleştiği, gelir dağılımının ciddi anlamda bozulduğu Türkiye gibi bir ülkede enflasyon sepetini nasıl belirlerseniz belirleyin, herkese güven verecek verileri açıklamak mümkün görünmüyor” dedi.

‘FARK GİZLENMEYECEK KADAR BELİRGİN’

Gelir düzeyi farklılaştıkça, farklı gelir gruplarının tüketim harcamalarındaki değişim nedeniyle hissedilen enflasyon oranları farklılaştığını vurgulayan Karakurt, “Dolayısıyla ülke nüfusunun büyük bölümünü oluşturan emekçilerin yaşadığı hayat pahalılığı ile TÜİK’in açıkladığı resmi veriler arasında belirgin farklar var. Salgın sürecinde gıda başta olmak üzere, temel tüketim ürünlerine yapılan yüksek oranlı zamlar, vergi ve cezalardaki artışlar, halkın hissettiği enflasyon ile resmi enflasyon arasındaki farkın gizlenemeyecek kadar belirgin hale geldiğini gösteriyor” şeklinde açıklama yaptı. HABER/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found