SON HABERLER :
Triatlon’da 6 madalya Ziçev'den Sergi İyi Parti’de istifa Balmumu heykelleri büyüledi Turizm Ajansı'nda küçükler de olsun!
/ EKONOMİ
Sanayicilere yol haritası
Dünya Melek Yatırım Forumu Başkanı Altuntaş, Antalya OSB'de gerçekleştirdiği KOBİ'lerin Finansal Yol Haritası adlı söyleşide Antalya iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

DÜNYA Melek Yatırım Forumu Başkanı Baybars Altuntaş, Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Teknopark öncülüğünde gerçekleştirdiği 'KOBİ'lerin Finansal Yol Haritası' adlı söyleşi programında, Antalya iş dünyası temsilcileri ve bölge sanayicileri ile bir araya geldi. Bölge Müdürlüğü idari hizmet binasında düzenlenen programa OSB Başkanı Ali Bahar, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Abdullah Erdoğan, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Antalya Şube Başkanı Cahit Urfan, Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Antalya Organize Sanayi İş İnsanları Derneği Başkanı Ahmet Kasapoğlu, Genç Organize Sanayi Derneği Başkanı Canan Gürkan, akademisyenler ve Bölge sanayicileri katıldı.

TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ

Devreye giren Bireysel Katılım Yatırımcısı Yönetmeliğinin Türkiye'yi çok önemli bir noktaya getirdiğine dikkat çeken Altuntaş, “2018 yılında Avrupa'da 340 bin melek yatırımcı toplam 9,6 milyar Euro'luk, Amerika'da 20 bin melek yatırımcı 26 milyar dolarlık yatırım yaptı. Türkiye'de ise 512 milyon Euro'luk yatırım gerçekleşti. Avrupa melek yatırımcı pazarında Türkiye 5. sıraya yükseldi. 8 yıl önce 32. sıradaydık. İngiltere'den sonra Türkiye'de de devreye giren hem melek yatırım (Bireysel Katılım Yatırımcısı) ile ilgili yönetmeliğin hem de kitlesel fonlama yönetmeliğinin yolda olması Türkiye'yi çok önemli bir noktaya getirmiştir. Start-upları destekleyen en iyi vergisel teşvikler Türkiye'dedir. Afrika, Asya, Amerika ve Avrupa pazarlarının toplamı şu anda 50 milyar dolarlık bir hacme sahip. 5-6 yıl içinde bu pazarın 250 milyar küresel bir hacme ulaşacağı belirtiliyor. Türkiye bu alanda çok önemli bir yere sahiptir" dedi.

ANTALYA MELEK YATIRIM AĞI

Dünyadaki yeni trendin melek yatırım ağı olduğunu fakat Antalya'da henüz bir melek yatırım ağı oluşturulmadığını söyleyen Baybars Altuntaş, şunları kaydetti:"Dünyada yeni trend, melek yatırım ağıdır. Artık yatırımcılar grup olarak, ağ şeklinde yatırım yapıyor. Türkiye'de şu an da 16 tane melek yatırım ağı var. Bunların 13'ü İstanbul'da, biri İzmir'de, biri Kayseri'de biri de Ankara'da. Fakat Antalya'da yok. Halbuki Antalya turizmin başkenti. Ayrıca tarım alanında da çok çok iyi. Hem turizm sektörü hem de ziraat teknolojileri alanındaki inovasyonlara önderlik yapabilecek yapıya sahip bir yer burası. Antalya'nın ulaşılabilirlik kolaylığını da hesaba kattığınızda bu kentin bir inovasyon merkezi haline gelmesi çok olağan ve çok mantıklı. Hiç zaman kaybetmeden Antalya'da da bir melek yatırım ağı kurulması gerektiğini düşünüyorum. Hatta Akdeniz ülkeleri ile etkileşimde bulunulup Akdeniz Melek Yatırım Ağı kurulmalı ve bu ağa Antalya önderlik etmelidir, bu kentte bu kapasite var."

Program, Antalya OSB Başkanı Ali Bahar'ın plaket takdimi ile sona erdi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres