SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
/ EKONOMİ
Teknoloji de enerji de Antalya’da üretilecek
Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı’nda konuşan Vali Karaloğlu,  “Antalya inşallah önümüzdeki dönemde hem teknolojisi üretildiği, hem de güneşini enerjiye dönüştürdüğü bir şehir olacak” dedi

ANTALYA’DA bu yıl ilki düzenlenen Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı (ENEREX), kapılarını ziyarete açtı. Fuarda konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, güneş enerjisinin önemine işaret ederek “365 günde 300 gün güneş gören bir kentimiz var. Türkiye’nin en yüksek güneşlenme günü olan şehri Antalya. Allah’ın en büyük enerji kaynağından en çok istifade edebileceğimiz il" dedi.

 

Antalya Expo Center’da üç gün sürecek ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı, bugün kapılarını ziyarete açtı. Enerji sektörü temsilcilerini Antalya’da bir araya getiren fuara 60’tan fazla firma, 150’den fazla da ürün yer aldı. Fuar için düzenlene açılış törenine, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı,  EYODER Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Sporcu, POYD Başkanı Ülkay Atmaca ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise Türkiye’nin enerji kaynakları bakımından özellikle fosil kaynaklarda çok zengin bir ülke sayılmadığını ve her sene milyarlar dolar ödeme yaptığını söyledi. Karaloğlu, Türkiye’nin rüzgar ve güneşten enerji üretiminde önemli bir konumda olduğunu belirtti.

300 GÜN GÜNEŞ GÖRÜYORUZ

Antalya’nın güneş enerjisi konusunda en önemli yeri olduğuna dikkati çeken Karaloğlu, “365 günde 300 gün güneş gören bir kentimiz var. Türkiye’nin en yüksek güneşlenme günü olan şehri Antalya.  Allah’ın en büyük enerji kaynağından en çok istifade edebileceğimiz il. Antalya’da güneş enerjisi konusunda önemli yatırımlar, önemli gelişmeler var. Daha işin başındayız ama işin sanayi kısmında da, teknoloji kısmında da ilerliyoruz. Antalya güneş enerjisi teknolojisinde de ilerliyor. İnşallah önümüzdeki dönemde hem teknolojisi üretildiği hem de güneşini enerjiye dönüştürdüğü bir şehir olacak” dedi.

İÇ VE DIŞ TİCARET CANLANACAK

Fuarı açmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, üç gün sürecek fuarda enerji sektörü ve enerji temsilcilerinin Antalya’da bir araya geldiğini söyledi. Fuarda, enerji verimliliği, enerji dönüşümüne ilişkin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik en son gelişmeler ile ürün ve hizmetlerin vitrine çıktığını belirten Bıdı, “Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda Antalya’nın sahip olduğu potansiyelin fuarlarla pekiştirmek, ANFAŞ’ın en önemli misyonlarından biri. Mevcut fuarlarımızın rotasını yurt dışında yeni pazarlara çevirirken, iç ve dış ticaretimizi canlandıracak ENEREX Antalya Fuarı gibi yeni projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bugün kapılarını ilk kez açan ENEREX’in hedefi, Antalya’yı enerji üssü haline getirmek" dedi.

"AYLIK 25 MİLYON LİRA ELEKTRİK PARASI ÖDÜYORUZ"

Kentin çok sayıda fuar ve kongrelere ev sahipliği yaptığına işaret eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de, enerji üzerine açılan bir fuarda olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak aylık 25 milyon lira elektrik parası verdiklerini belirten Böcek, “Bu Antalyalıların parası. Bizden önce Mustafa Akaydın döneminde başlatılan çöp arıtmayla ilgili enerji üretimi ve sonraki arkadaşlarımızın da devam ettirdiği projelerimiz ve bizim de projelerimiz var. Enerji verimliliği konusunda kurumsal olarak birlikte çalışmamız gerekiyor.  Bir taraftan ekonomik anlamda, bir taraftan da temiz havayla ilgili bu önem taşıyor” dedi. (İHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found