SON HABERLER :
Festival coşkusu 'Romeo ve Juliet' büyüledi Kaleiçi’nde yoga Mankenler moda şovunda Dünya Şampiyonu serada çalışıyor
/ EKONOMİ
Validen 'Ödenekleri ve projeleri bitirin' talimatı
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2017 için kente ayrılan ödeneğin 3 milyar 148 milyon lira olduğunu, şu ana kadar bunun yüzde 53'ünün kullanıldığını belirterek, 'Ödenekleri ve projeleri bitirin' talimatı verdi.

ANTALYA 2017 yılı 4. İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Münir Karaloğlu başkanlığında kaymakamlar, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin katılımıyla Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapıldı. Toplantı, Vali Karaloğlu'nun toplantıyı yapma amaçlarını özetleyen konuşmasıyla başladı. 2017 yılını tamamladıklarını aktaran Karaloğlu, "Son çeyrekteyiz, artık kamu yatırımlarını, mali idari yatırımları toparlama zamanı geldi. Elinizdeki kalan ödenekleri harcama ve hızlı çalışma zamanı geldi. Biraz daha hızlı çalışacağımız döneme girdik. Özellikle yatırımcı kuruluşlar devam eden projeleri, 2017 yılı ödeneklerinden kendilerine ayrılan ödeneklerin harcanması noktasında biraz daha gayret etmelerini arzu ediyoruz" dedi.

Antalya'da kamuda ve mahalli idarelerde devam eden proje sayısının 791 olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, projelerin parasal değerinin 16 milyar 256 milyon 356 bin 341 TL olduğunu açıkladı. Önceki yıllarda bu 16 milyarlık proje bedelinin 4 milyarının harcandığını söyleyen Karaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:"2017 ödeneğimiz 3 milyar 148 milyon 702 bin 356 TL. Bugüne kadar toplam harcama miktarı 1 milyar 682 milyon 563 bin TL. 2017 ödeneğinin yüzde 53'ünü harcamışız. Yanı yılın dörtte üçü geride kalmış, son çeyreğe girmişiz fakat 2017 yılı için Antalya'ya ayrılan paranın yüzde 53'ünü harcamışız. Bu şu anlama gelebilir. Genelde işlerin hak edişleri arkadan gelir. Tamam bu bir gerçek ama baktığımızda özellikle mahalli idarelerde, belediyelerde ciddi bir sorun olduğu görülüyor. Aynı sıkıntı kamuda da var. Kamu ödenekten yüzde 61'ini kullanmış. Çok iyi değiliz. Yılın son çeyreğinde işlerimizi toparlamalı, kalan ödenekleri de mutlaka harcamalıyız. Yatırımlara baktığımızda en büyük harcama 912 milyon TL ile ulaşım olarak görünüyor. İkinci sektör ise 422 milyon TL ile eğitim. Ardından 245 milyon TL ödenekle tarım, 139 milyon TL ile turizm, 115 milyon TL enerji, 97 milyon TL sağlık sektörü, 1.5 milyon TL ile konut sektörü geliyor."

Toplantı, Antalya Valiliği Yatırım İzleme Başkanlığı (YİKOB) yetkililerinin sunumuyla devam etti. Ardından Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğü'nün hazırladığı sunum dinlendi. Sunumlar sırasında çalışmaları yavaş giden projeleri hızlandırılması isteyen Karaloğlu, işini yapmayan yüklenicilerle görüşülüp projelerin tamamlanmasını istedi.(DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres