SON HABERLER :
Muratpaşa’da renkli törenler Serik'te büyük coşku Müdür Ulucan'ın özel ziyaretçileri Çocuk Vali’den park talimatı Gelin saçları ücretsiz oluyor
/ EKONOMİ
Yeni nefes kredisi geliyor
ATB Başkanı Ali Çandır, TOBB ve Ekonomi Bakanlığı'nın piyasaları rahatlatmak için yeni bir nefes kredisi çalışması başlattığını duyurdu.

 ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Ağustos ayı meclis toplantısında, gündemi döviz kurlarındaki artış, hem ithalat hem ihracatçının yaşadığı sorunlarla, dalgalanma ve maliyet artışları oluşturdu. Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığındaki toplantıya, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yönetim kurulu ve meclis üyeleri katıldı.

Ağustos’ta sıra dışı ekonomik dalgalanmalar yaşandığını belirten Ali Çandır, bu dalgalanmaların önümüzdeki aylarda da devam edeceğinin anlaşıldığına dikkat çekti. Son birkaç aydır uluslararası ilişkiler ve ekonomik faaliyetler bakımından dünyada da sıradışı olaylar yaşandığını söyleyen Çandır, “Ticaret ve ekonomi boyutu bizleri doğrudan etkilemekte ve sarsmaktadır. Yaşadıklarımızı ve muhtemel yaşayacaklarımızı açıklayabilmek için ulusal ve uluslararası kamuoyunda sıkça dile getirilen kur, ticaret ve ekonomi savaşları söylemleriyle tanımlamak, doğru ve gerçekçi bir yaklaşım değildir" dedi.

EKONOMİK VANDALİZM

Trump ve ekibinin tüm dünyaya ve Türkiye'ye dayattığı olguların, savaş teriminin hiçbir özelliğini taşımadığını belirten Çandır, 'Önce Amerika' ve 'Yeniden Büyük Amerika' sloganlarıyla örülmüş, sonunda kendi ülkesine dönecek bumerang etkili bu politikaların, 'Güçlü alır, zayıf verir' prensibine dayandığını kaydetti. Çandır, “Bu prensibe odaklanmış ticari ve ekonomik politikalar savaş değil, ancak ticari ve ekonomik vandalizm olarak tanımlanmalıdır. Dolayısıyla Trump ve ekibinin sahip olduğu bu zihniyetle uygulayabilecekleri politikalar bizleri şaşırtmamalı. Çünkü başka bir yol bilmemekte ve öğrenmeye de hiç istekli değildirler. Sadece bizim değil tüm dünyanın bu vandallığa karşı duracağını düşünmekteyim. Çünkü bunun sürdürülebilirliği yok" diye konuştu.

NEFES KREDİSİ

Piyasalarda yaşanan sıkıntılarla ilgili Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yeni bir nefes kredisi çalışması yaptığını da duyuran Ali Çandır, detaylarının önümüzdeki günlerde açıklanacağını dile getirdi. İhracatçıları da uyaran Çandır, döviz kurundaki artışlardan yurtdışındaki müşterilerin daha önce haberdar olduğu ve ihracatçılara fiyatın düşürülmesi yönünde baskı yaptığına dikkat çekerek, “Burada ülkemizin değerlerini yok pahasına satmamak için ülkemiz ihracatçılarının çok dirayetli davranması lazım. Fiyatları düşürmemesi lazım, eskiden 10 sente satıyorsak şimdi yine 10 sente satabilmeliyiz. Müşteri baskılarına dayanamayan bazı ihracatçılar fiyatları geri çekiyor. Bugün için belki kazanıyor gibi görünse de biz orta ve uzun vadede bu fiyatları tekrar döviz bazında yükseltme şansına sahip değiliz. Bu konuda da dikkatli olunması gerekiyor" dedi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres