SON HABERLER :
Raftinge kış molası Ünlü mankenler podyumda yürüdü Minikler heykel sanatıyla tanıştı Dünya sanatçıları Antalya'da Çorbalar Büyükşehir’den
/ GÜNDEM
‘Boğaçayı Antalya’nın en çevreci projesidir’
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı bölgesindeki taşkın riskini önleyecek, Konyaaltı sahilini erozyon tehlikesinden kurtaracak, kangren haline gelen taş ocakları sorununu çözecek Boğacayı Projesi’nin, Antalya’nın en çevreci projesi olduğunu söyledi.

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, önemli projelerini sivil toplum örgütleri ve meslek odaları ile paylaşmaya, onların görüş ve önerilerini dinlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Konyaaltı Sahil Projesi’yle ilgili Mimarlar Odası’nda düzenlenen toplantının ardından Boğaçayı Projesi, İnşaat Mühendisleri Odası’nda akademik ve meslek odalarının temsilcilerine anlatılarak, görüş ve önerileri dinlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in de katıldığı toplantıda, Proje Koordinatörü Çevre ve Orman Bakanlığı Emekli Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya, Yıldız Teknik Üniversitesi Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Doğan, Çevre Mühendisi Hüseyin Karışan, Kıyı ve Liman Mühendisi Atakan Yüce, DOME Mimarlık Genel Müdürü Murat Yılmaz, Boğaçayı Projesi’yle ilgili bilimsel verileri paylaştı ve teknik bilgiler verdi.

‘TAŞKIN RİSKİ ÖNLENİYOR’

  Meslek odaları temsilcilerine katkıları, eleştiri ve önerileri için teşekkür eden Başkan Menderes Türel, "Çevre meselesinin ne kadar sınırsız bir tartışma olduğunun en güzel örneğini bu salonda yaşıyoruz. Bana göre Antalya’nın en çevreci projesini anlatıyoruz. Neden çevreci bir proje söyleyeyim. Bir kere taşkın önleme projesi olması itibariyle fevkalade önem arz ediyor. Bundan 10 sene önce deniz kenarından köprüyü yıkıp geçen sel 2 bin 300 debide gerçekleşmişti. Biz buraya bugün hiç bir şey yapmazsak, 2 bin 500 debiyle bölgenin bir sel riski taşıması kuvvetle muhtemel. Bugün 4 bin 500 debiye göre yani neredeyse iki misli bir çalışma yapıyoruz. Yani 10 sene önce yaşanan debinin iki misli bir oranında risk ile karşı karşıya kaldığımızda dahi Boğaçayı’nda hiçbir sıkıntı yaşanmayacak. Böyle bir riskin önleniyor olması bile çevreci bir proje olduğunu gösteriyor. Bu birincisi" dedi.

‘TAŞ OCAKLARI TARİHE KARIŞIYOR’

İkinci olarak Boğaçayı’nın senelerdir hem çöküntüler hem de bir kanayan yara olarak taş ocakları sorunu yaşadığını söyleyen Türel, "Boğaçayı’nın çevresini bir yaşam alanına dönüştürmek suretiyle Antalya’yı kum ve taş ocakları felaketinden kurtarıyoruz. Bunun adımları atıldı artık nihayete geldik. Bu felaketten kurtulabilmek için belediyelerin bağlı olduğu İçişleri Bakanı, Enerji Bakanı ve Kalkınma Bakanı, üç bakan kum ve taş ocaklarının Büyükşehir Belediyesine devir kararını imzaladı, tebligatlar tamamlanıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak burayı yaşam merkezine dönüştürerek, Antalya’yı çevre felaketinden, Boğaçayı taş ocaklarından kurtarıyoruz" diye konuştu.

‘ANTALYA ZENGİNLEŞECEK’

"Antalya, Boğaçayı Projesi ile daha da zenginleşecek" diyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, konuşmasını şöyle tamamladı:"Marka şehir diyoruz, lafa gelince kürsülerde konuşuyoruz ama o marka kavramının içi işte şimdi çok daha iyi bir şekilde dolmaya başladı. Daha da dolduracağız. Daha da bunun için yapmamız gerekenler var ama lafla peynir gemisi de yürümüyor. Çalışmadan, proje üretmeden marka şehir falan olunmuyor. Biz de bunun için çalışıyoruz. Ben de bu şehrin bir evladı, Antalya’nın toprağına yatacak biri olarak, Antalya’nın faydasına yapılabilecek ne varsa hiçbir hesap yapmadan sırf Antalya’nın kazanması adına bugüne kadar nasıl yaptıysam bundan sonra da yapmaya devam edeceğim. Bütün bu çalışmalarımızda en büyük temennim ve duam kazananın Antalya ve Antalyalılar olmasıdır.”(İHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres