SON HABERLER :
Keçi yetiştiriciliği cazip hale gelmeli Yasak geldi mobilyalar elde kaldı Taklit ürün satan firma kapatılmalı Sahasında 5 maçtır kaybetmiyor Teknik personele ormanda eğitim
/ GÜNDEM
Antalya’da tarım ve sanayi desteklenmeli
EMO Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, yaşanan ekonomik durgunlukta Antalya’da özellikle tarımın ve sanayinin desteklenmesi gerektiğini söyleyerek elektrik fiyatlarındaki artış için düzenleme yapılması gerektiğini aktardı

PANDEMİNİN etkisiyle ekonomik durgunluğun olduğunu söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, tarımda ve sanayide üreticinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Özellikle tarımda artan girdi fiyatlarından ötürü üreticinin zorlandığını dile getiren Başkan Tat, sanayicinin de yaşadığı sıkıntıları anlattı. Başkan Tat artan elektrik fiyatlarına dikkat çekerek düzenlenme yapılması gerektiğini anlattı.

‘CAN ÇEKİŞİYORLAR’

“Çok önemli bir halk sağlığına dönüşen salgının ekonomik etkileri de çok ağır olmaya başladı” diyen Başkan Tat, “Buna bağlı olarak, birçok sektörün etkilenmesi ile birlikte tarım ve sanayi sektörü de nasibini aldı. Bu sebeple, dünya çapında yaşanan ekonomik durgunlukta üreten ve çalışanların daha fazla desteklenmesi hayati öneme sahip. Tarım ve imalat sanayi sektörü, stratejik sektörlerdir. Olağan günlerde dahi tarımda ve sanayide artan girdi fiyatları karşısında beli bükülen üretici, olağanüstü bu dönemde tam bir çıkmaz içinde. Çiftçi hem kendisini koronavirüs salgınından korumak isterken hem de tarımsal üretimi sürdürmeye çalışıyor. İlimizde üretimin düştüğü sanayi tesissileri ise can çekişir hale geldi” açıklamasını yaptı.

ELEKTRİK DESTEĞİ SAĞLANMALI

Antalya’nın, tarımsal potansiyeli ile bir arz şoku yaşanmaması için tarıma ve çiftçilere her türlü desteğin acilen sağlanması gerektiğini vurgulayan Tat, “İlimizde güz sezonu ürünlerin ekim dikim döneminin geldiğini bu dönemde tarım sektörüne üretim sağlayan fidecilerin ve üretim yapmaya çalışan çiftçimizin elektrik enerjisi tüketimi artıyor. Çiftçilerimiz bazı kalemlerde destekleniyor ancak sulu tarımda ana girdi maliyeti olan elektrik konusunda herhangi bir destek sağlanmıyor. Elektrik fiyatlarındaki artış sadece küçük ve orta ölçekli çiftçileri değil, büyük araziler işleyen çiftçileri de zorluyor. Özellikle gelecek sezon için önlem alınmazsa tarımsal üretimin önündeki en büyük engel elektrik fiyatı, enerji maliyeti olacak. Tarımda kullanılan elektrik fiyatının mutlaka düşürülmeli, tarım üretiminde kullanılan elektrik ve tarımsal sulama borçları faizsiz olarak ertelenmeli, ürün tarlada iken borcu nedeni ile çiftçinin elektriği kesilmemeli” diyerek üreticilerin, bir kez üretimden koptuktan sonra tekrar tarımsal üretime dönmelerinin çok zor olduğunu anlattı.

‘SANAYİCİNİN YÜKÜ AĞIR’

İmalat sanayisinde ise uzaktan çalışma yönteminin mümkün olmayacağının altını çizen Tat, “Bir süre sonra sanayide çarklar durma noktasına gelecek ve maaş ödeme zorluğu yaşanacak. Sanayide kullanılan enerji fiyatlarına 1 yıl içinde yapılan yüzde yüzlük zammın üretici için oluşturduğu ağır yük ortada. Sanayicimiz açsından ise, üretime devam edenlere katkı sağlamak açısından elektrik fiyatlarının düşürülmesi önem arz ediyor. Devletin kredisel destekleri olsa da, tarım ve sanayi sektörünün en büyük giderlerinden bir tanesi de elektrik enerjisi. Bu sektörlerin ayakta kalması, üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından ve bu sektörlerden ekmek yiyen emekçilerin iş kaybı taşımaması için tarımda ve sanayide girdi yükünün hafifletilmesi, enerji birim fiyatlarının düşürülmesi gerekiyor” dedi.

Pandemi sürecinde yaşananların tarım ve sanayinin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu aktaran Tat, elektrik konusunun yeniden değerlendirilip geçerli önlemler alınması gerektiğini aktardı.

Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres