SON HABERLER :
Üniversiteli marangozlar Sağanak yağış zor anlar yaşattı Demre’de zehir bulutları! Naldo ilk antrenmana çıktı 500 yıllık ambarlar koruma bekliyor
/ GÜNDEM
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha
Antalya Ekspres, Antalya’da bir ilke daha imza atarak sayfalarını Antalya’ya yön verenlere açıyor. Hem de ilk ağızdan, kendilerinin yazdığı yazılarla. Oda, birlik, siad, borsa, meslek örgütü, stk, dernek başkanları ile meslek örgütlerinin temsilcileri, her gün yazılarıyla Ekspres okurlarıyla buluşuyor...

TOPRAK O KADAR CÖMERT Kİ…

“Toprak o kadar cömert ki dökülen her damla alın terinin karşılığını verir”. Yazıya Ata’mızın çok anlamlı sözüyle başlamak istedim. Aslında bugünlerde bu sözü çokça tekrarlamamız gerekiyor. Oysa ki ne kadar hoyrat davrandık bire beş veren, on veren bu eşsiz zenginliğimize...

Tarım kenti Antalya’da, son 9 yılda 54 bin 43 dönüm tarım alanını betona gömdük. Gömmeye de devam ediyoruz. Hep söylüyorum; toprak zengini olarak bilinen Antalya, aslında toprak fakiri bir kent. Yüzölçümünün yüzde 21’i tarım toprağı olan kentimizde şimdi yüzölçümünün sadece yüzde 17’si tarıma uygun. Peki ne oluyor topraklarımıza!

Antalya’da sadece son 1 yılda 3 bin 394 çiftçi toprağını terk etti. Siz isterseniz üretim maliyetlerinin yüksekliği deyin, isterseniz iklim değişikliğinin etkileri… Şu bir gerçek ki üretimden çekilen çiftçi tekrar toprağına dönmüyor.

Yine devletin resmi rakamlarına baktığımızda işsizlik oranı yüzde 13,4,  tarım dışı işsizlik oranı ise 15,9. Yani tarım bu dönem işsizliği yüzde 2,5 azaltarak işsizliğe derman olmuş.  

İhracat rakamlarına baktığımızda yine ihracatı yüklenen sektörün tarım olduğunu görüyoruz. Yılın ilk 8 ayında genel ihracatımız yüzde 12,8 küçülürken, tarımsal ihracatımız yüzde 4,5 büyüdü. Antalya’mızın ihracatını yılın ilk 8 aylık döneminde yüzde 17 artıran tarım sektörü oldu. Yılın ilk 8 ayında Antalya toplam ihracatının yüzde 55’ini ise tarım ürünleri oluşturdu.

Kaderin cilvesine bakın ki, değere alınmayan, “amannn tarım değil mi” deyip geçilen tarımımız 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 4 büyüme göstererek ekonomideki küçülmeyi yüzde 9,9 ile tek hanede tutmayı başardı. Tarımdan kaçanların sığınağı olan hizmet sektörü ise salgın döneminde yüzde 25 küçüldü. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

                                   ***

Peki bu istatistiki veriler size ne anlatıyor. Sizi bilmem ama bize tarıma dört elle sarılmamız gerektiğini anlatıyor. Tarım politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini anlatıyor. Mehmet Efendi’nin köyünde toprağından elini çekmemesi gerektiğini anlatıyor. Topraklarımızın betona feda etmeyecek kadar değerli olduğunu anlatıyor. Tarımın işsizliğin panzehiri olduğunu anlatıyor.

Hep söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Antalya iyi bir tarım kentidir. Antalya Mart ayında ülkemizde görülmeye başlayan pandemi döneminde ibresini yine üretimden yana çevirdi. Bizim çiftçimiz, üreticimiz üretir, tarımsal katma değer yaratır yeter ki devletini arkasında hissetsin. Tıpkı toprakta olduğu gibi bizim üreticimiz de sağlanan her birim desteğin karşılığını misliyle vermesini bilir.

Çin’de çıkan ve bugün dünyayı saran virüs bütün dengeleri alt üst etti. Uzayı, teknolojiyi konuşurken birden tarımı konuşmaya başladık. Bu dönem üretene destek sağlayan ülkeler gelecekle ilgili söz söyleyecek. Evet bizim de geleceğe dair sözümüz olmalı. Bunun için zengin topraklarımız, genç nüfusumuz, teknolojimiz, gücümüz… Her şeyimiz var.  Yeter ki irademiz olsun.

Sağlıkla, sevgiyle…
 

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres