SON HABERLER :
Kemerspor'da hedef galibiyet Juanfran'dan iyi haber geldi Başkan Uysal çalışmaları inceledi Okullara destek sürüyor Fotoğrafın ustası Antalya’da anıldı
/ GÜNDEM
Burun estetiğinden sonra bunları sakın yapmayın!
Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiğinden sonra yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler verdi

BURUN estetiğinden (rinoplasti) sonra bakımınıza dikkat etmek, ameliyata hazırlanmak kadar önemlidir. Yeni burnun ve burun kemiklerinin tamamen iyileşmesi altı haftayı bulacaktır. Bu süre içinde hiçbir şeyin ters gitmemesi için fazladan dikkat edip son derece özenli bir bakım uygulamanız gerekmektedir. Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, “Yapılan işlemden sonra en az iki hafta boyunca spor salonuna gitmemeli ve egzersiz yapmamalısınız. Ağırlık kaldırmak, aerobik egzersizleri, jogging, koşu ve tempolu yürüyüş de uzak durulması gereken faaliyetler arasındadır.  Eğilme, çekme, itme ve diğer faaliyetler de aşırı çaba ve baskı yaratıyorsa uzak durulması gereken aktiviteler arasında sayılabilir. Üçüncü haftadan sonra düzenli egzersiz çalışmalarına dönmek sizin için en iyisi olacaktır. Bu faaliyetleri yaparken zorlanmamaya dikkat edin ve bu üç haftalık dönemin ardından egzersiz performansınızı yavaş yavaş artırın” dedi.

İlk altı hafta boyunca yüzmenin de yapılmaması gereken sporlar arasında olduğunu belirten Uğurlu,  “Öncelikle burun içine yerleştirilen desteklerin yerinden çıkartılana kadar kuru kalması önemlidir. Basketbol, voleybol gibi temas gerektiren sporlar da atılan topun yeni burnunuza çarpmasını istemeyeceğiniz gibi son derece açık nedenlerle 4 – 6 ay arasında uzak durulması gerekenler arasındadır. Bu garip gelebilir, ancak cinsel faaliyetler de ilk üç hafta boyunca sınırlandırılmalıdır. Kan pıhtılaşmasını önlemek amacıyla hafif yürüyüşler yapılması istenmektedir” diye konuştu.

BURUNDAN NEFES VERMEYİN

Şiddetli bir şekilde burundan nefes alıp vermekten kaçınmanın önemine değinenen Uğurlu, “Burun dokuları ameliyattan sonraki üç hafta boyunca son derece hassastır ve aşırı faaliyet daha da tahriş olmasına yol açar. İyileşme sürecinde olabildiğince ağızdan nefes alıp vermeye çalışın. Hapşırmak istediğinizde ne yapacaksınız? Hapşırırken ağzınızı olabildiğince açın. Bu, burnunuzdaki basıncın, ağız kapalıyken olan basınçtan daha az olmasını sağlayacaktır” dedi.

Ameliyat sonrası duş alırken dikkat edilmesi gerekiğini söyleyen Uğurlu, aslında banyo yapılabileceğini sadece burnunuzdaki bandajların kuru kalmasına dikkat etmeniz gerektiğini ifade etti. Uğurlu, “Duş almak onların nemlenmesine neden olabilir. Dert etmeyin, çünkü bunlar ameliyattan beş gün sonra çıkartılacaklar. Fakat bir hafta yüzünüzü yıkamamanız gerekecek. Yine de yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Sadece burnunuzun kuru kalmasına dikkat etmelisiniz” şeklinde konuştu.

BURUN İÇİNİ TEMİZLEMEYİN

Burnun ameliyattan sonraki iki gün içinde kanayacağını belirten Uğurlu, “Ayrıca ilk iki hafta burun akıntısı da görülecektir. Bunlar olurken burnunuz tıkanabilir. Burnunuzu temizlemek için kulak temizleme çubuğu ya da kağıt mendili burun içine sokmamanız en iyisidir. Cerrahınız size ameliyat sonrası bakım talimatlarını verirken burun temizliği de dahil olmak üzere neler yapılacağını anlatacaktır. Burnunuz tamamen iyileşene kadar rinoplasti öncesinde tavsiye edildiği gibi, sonrasında da yapmaya devam etmeniz gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlardan biri de alkol almayı bırakmaktır.  Bundan uzak durmanız şiddetle önerilir, çünkü doktorun verdiği bazı ilaçlarla etkileşerek olumsuz sonuçlara yol açabilir. Alkol kanı inceltir ve bu da aşırı kanama riskini doğurur. En iyisi ilk iki hafta boyunca alkol almaktan uzak durmak olacaktır” diye ekledi.

ÇOK FAZLA ÇİĞNEMEYİN

 “İlk iki üç hafta boyunca sigaradan uzak durulması gerekmekte. Burun ameliyatı olmak sigarayı bırakmak için de büyük bir motivasyon sağlamaktadır” diyen Uğurlu,

Bu garip görünebilir fakat kesinlikle iyileşmeye yardımcı olacaktır. Çiğnemek için çok çaba gerektirmeyen yiyecekler seçmek sizin için en iyisidir. Yani, bir dilim biftek yemek yerine balık yiyebilirsiniz. Bu daha evvel denemediğiniz farklı yiyecekleri denemek için de iyi bir fırsat olabilir. Sağlıklı yiyecekler yemeyi unutmayın. Daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca öğün atlamamaya dikkat edin, çünkü ilaçların çoğu yemeklerle birlikte alındığında en iyi etkiyi gösterecektir” diye konuştu.

TİŞÖRT GİYMEYİN

Giysilere de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Uğurlu şunları söyledi: “Elbette geçici bir süre için. İlk iki hafta boyunca tişört yerine önden açılabilen giysiler tercih edin. Kafanızdan aşağı geçireceğiniz kıyafetler hala hassas olan burnunuza zarar verebilir. Kazayla burnun şeklini bozmamak için önden iliklenen giysiler seçin. Rinoplastiden sonra en iyisi bandajlar çıkartıldıktan sonra yeni burnu korumak için geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanmak olacaktır. Yeni burnunuz hassastır ve doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa kalıcı bir renk değişikliği ortaya çıkabilir.”

BAŞKALARININKİYLE KARŞILAŞTIRMAYIN

“Herkesin doğuştan farklı burunlara sahip olduğunu bilin. Yani burun ameliyatından sonra yeni burnunuz yanınızdaki kişinin burnuyla aynı olmayacaktır. Kusursuz bir cerrah bir burun ameliyatında kusursuz bir biçim ya da sevilen bir ünlünün burnunu kopyalamanın doğru olmadığını bilir” diye konuşan Uğurlu şunları ekledi: “Yapılan işlem sizin burnunuzu düzeltmek ve yüzün kalan kısmı ile dengeli hale getirmek olmalıdır.  Yani ortaya çıkan sonucu başka insanlarla karşılaştırmayın. Konsültasyon sırasında cerrahınızla gerçekçi beklentilerinizin neler olduğunu tartışmak ve doktorun yorumlarına açık olmak önemlidir. Yetkin bir doktor yeni burnunuzla nasıl görüneceğinizi size dijital görüntüleme ile gösterecektir.”

YARGI GEREKTİREN FAALİYETDE YER ALMAYIN

Ameliyattan sonraki süreçte “yargı gerektiren faaliyette yer almayın” diyen Uğurlu, “Bu sadece ameliyattan sonraki iki gün için geçerlidir. Anestezi ilaçlarının etkisi ve ameliyat sırasında burunda oluşan travma karar verme yetinizi etkileyebilir. En iyisi bu zaman diliminde önemli kararlar almamaktır. Bu özellikle bir şirkette karar alma konumunda bulunan kişiler için önemlidir. İki gün için karar verilecek konuları bir kenara bırakın ve iki gün sonra kaldığınız yerden devam edin” dedi.

BİRŞEYLER YOLUNDA DEĞİLSE

Rinoplasti yaptırmak vücudunuzu çok etkileyebilir. Küçük morluklar, şişlikler, kanama ya da bulantı olabilir. Uğurlu, tüm bu etkilerin ilaçlarla ve doktorun ameliyat sonrası bakım talimatlarıyla düzeltilebileceğini söylerken şunları ekledi: “Fakat iyileşme sürecinde bir şeylerin ters gittiğini hissediyorsanız, bunları görmezden gelmeyin. Doktora gitmeme ve yaşadıklarınızı anlatmakta tereddüt etmeyin. Yetkin bir cerrah tarafından yapılan ameliyatta ciddi komplikasyonlar son derece nadir görülmekteyse de bu ortaya çıkmayacağı anlamına gelmez. Yani içgüdüleriniz bir şeylerin ters gittiğini söylüyorsa doktorunuza gidin.” (HABER MERKEZİ)

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres