SON HABERLER :
Demre’de zehir bulutları! ‘Derdimizi anlatamıyoruz’ Adlıhan Dere: Esnafımıza özel olarak destek verilmeli Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Kumluca'da grup yoluna asfalt
/ GÜNDEM
Düğün altını hayal oldu!
Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ali Çelik vatandaşın altını düğünlerde takmak için değil de yatırım amaçlı aldığını söyledi. Düğünlerde altın takmak hayal oldu  

Yeni tip Koronavirüs salgınına yönelik ikinci dalga endişeleri ve ABD ile Çin arasında devam eden gerilimin desteklediği altın fiyatlarında rekorlar devam ederken altının ons fiyatı 2 bin doları aştı. Türkiye'de ise altının gram fiyatı son 1 haftada 443 liradan 483 liraya çıktı.Çeyrek altın ise 850 lira bandında seyrediyor. Bu durum yatırımcıları sevindirirken evlenecek olan çiftleri üzüyor. Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ali Çelik, artan altın fiyatlarından ötürü düğünlerde eskisi gibi altın takılmayacağını öngörerek, vatandaşın altını yatırım yapmak için aldığını söyledi.

 

PARAYA YÖNELİM

Altının sürekli yükselişte olmasından ötürü düğüne giden insanların takı takmak için daha çok para takmaya yöneldiğini söyleyen Çelik, “Gram altına yönelen de var.  Gram altın yaklaşık 470 lira civarında. Onlardan takan olabilir. Ama düğünde çeyrek altın takmak gerçekten hayal oldu. Altındaki yükseliş önce pandemi ile başladı. Şimdi de Çin ve Amerika arasındaki gerginlikten kaynaklanan yükseliş var. Uluslararasırakamların anormal bir şekilde yükselişe çıkması altını da pahalı bir hale getirdi. İnsanların düğün yapması da düğünde takı takması da şu an çok zor. 10 tane bilezik alacak olan şimdi 4 tane falan almak zorunda kalacak” bilgisini verdi.

 

ALTINDAN VAZGEÇMİYORLAR

Altındaki fiyat artışına rağmen altın satışlarında düşme olmadığını belirten Çelik, insanların yatırım amaçlı güvenli liman olarak gördüğü altına yöneldiklerini söyledi. Takı olarak değil de yatırım amaçlı altına talep olduğunu belirten Çelik, “İnsanlar bankadaki parasıyla altın alıp yatırım yapıyorlar. Parası olmasa da borca girip yine altın alıyorlar. Çünkü zarar etmiyorlar. Altın yükselse de talep azalmıyor” dedi.

 

SAHTE ALTINA DİKKAT

Talep fazlasının yoğun olduğu bu günlerde altın alan kişilerin de kuyumcunun da sahte altına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “Biz oda olarak düzenli denetim yapıyoruz. Bilezikçilerden, kuyumculardan numuneler alıp ayar evine veriyoruz. Orada gerekli kontroller yapılıyor. Şu an için Antalyamızda bir sıkıntıyla karşılaşmadık. Güvenli bir yerdeyiz. Geriye bozulan altınlarda sorun olabiliyor. Kuyumcularımız da bu konuda dikkat ediyor. Ayarını kontrol edip öyle alıyor. Bu zamana kadar olumsuz bir duyum almadık. Ama başka illerde olduğunu duyuyoruz” açıklamasını yaptı. 

 

DÖVİZ BÜROLARINA GÜVENEBİLİRSİNİZ

Döviz büroların da altın satma yetkisi olduğunu söyleyen Çelik, “Onlar da genelde paket altın, has altın, külçe altın satıyor. Sahte altın olacağını sanmıyorum. Oradan da altın almak isteyen insanlar altın alabilir. Onların da yetkileri var ve güvenilir. Bu zamana kadar hiç şikayet almadık. Yine de genel olarak altın alan ve satan vatandaşın dikkatli olması lazım” şeklinde konuştu. Özel/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres