SON HABERLER :
Engerek yılanını plastik kovayla yakaladı Göktepe Yaylası'nın yolları açılıyor Kamyonetle midibüs çarpıştı: 2 yaralı Karantinadan çıkan mahalleye destek Korona virüste son 24 saat
/ GÜNDEM
Fotoğrafın ustası Antalya’da anıldı
Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı'nca (KAHEV), düzenlenen etkinlikle fotoğraf sanatçısı Ara Güler Antalya'da anıldı

KAHEV tarafından Antalya Kültür Sanat (AKS) Oditoryumu'nda Ara Güler'in ölümünün birinci yılında 'Ara Güler'in 90 Yıllık Dinamik Yaşamı' konulu söyleşi düzenledi. Söyleşiye, fotoğraf sanatçısı Korel Eraybar'ın konuk oldu. Ara Güler'in çok iyi bir fotoğraf sanatçısı olduğunu belirten Eraybar, ünlü fotoğrafçının yaşam hikâyesini perdeye yansıttığı görsellerle anlattı.

Ara Güler'in 1928'de İstanbul-Beyoğlu'nda dünyaya geldiğini kaydeden Eraybar, "Varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Fotoğrafçılığa ve sinemaya ilgisi vardı. 17 yaşında babası ona fotoğraf makinesi ile film oynatma makinesi aldı. Tiyatro eğitimi de gördü. Gençlik yıllarında daha çok sinemaya hevesliydi. Film oynattığı mekânda yangın çıkınca makinesi de yandı. Yangından sonra sinemadan soğudu, fotoğraf çekimleri üzerinde durdu. İstanbul'un sokaklarındaki sosyal yaşamı, tarihi mekânları hep görüntüledi" dedi.

Ara Güler'in bu nedenle 'İstanbul'un fotoğrafçısı' unvanını aldığını belirten Korel Eraybar, şunları kaydetti:"Bazı gazete ve dergilerde foto muhabiri olarak çalıştı. Savaş muhabirliğinin yanında dünyanın birçok sinema ve ses sanatçılarıyla özel röportajlar yaptı. Fotoğrafçı ve foto muhabiri olarak ünlendi. Arjantin ve Brezilya dışında gezmediği ülke kalmadı. Televizyonlarda, gazete ve dergilerde yaşamı, anıları yayımlandı. Arşivinde 3 milyondan fazla fotoğraf bulunuyor. Adının yaşatılması, eserlerinin sergilenmesi için bir müze oluşturuldu. Türk fotoğrafçılığı dendiğinde akla ilk gelen isimdir.” (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres