SON HABERLER :
Başkan Böcek’ten Yavaş’a destek mesajı Alanyaspor'dan gol yağmuru 'Kan değişimi şart' Antalya'da kış lastiği denetimleri başladı MESEM Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısı yapıldı
/ GÜNDEM
İnşaat sektörü alarm veriyor !
Yeni konut üretiminin durmasıyla inşaat sektörü zor günler yaşıyor. Sorunlara çözüm bulunması gerektiğini söyleyen ATSO İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Hasan Tunç, belediye ve bağlı şirketlerin ruhsat harçlarını düşürmesi gerektiğini söyledi

İNŞAAT sektöründe girdi maliyetlerinin yükselmesiyle yeni konut projeleri yok denecek kadar az. Bunun sebebinin eldeki stokların azalması olduğunu söyleyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 30.Grup İnşaat faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Hasan Tunç, “Güncel olarak sektörün sorunlarının çözüm niteliğinde görüşlerimiz mutlaka var. İnşaat malzeme maliyetlerinin yüksek olmasını engelleyecek tedbirlerin geliştirilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra ruhsat harçları çok yüksek, bu sebeple belediyelerin enflasyon ile mücadele çerçevesinde ruhsat harçlarınıdüzenlemesi gerekir. Yine inşaat sektöründe çalışan firmalar bankalar nezdinde kredi almakta zorlanıyorlar. Hükümetimizin kredilerde inşaat sektörü için daha fazla pay ayırması gerekiyor. Yoksa inşaat sektörü 3 yıl toparlanamaz” diye konuştu.

0,99 olan konut kredi faizlerinin yılsonuna kadar sürerse eldeki konutların bitme düzeyine geleceğini söyleyen Tunç, “Ülke olarak ekonomik anlamda zor günler geçiriyoruz. Döviz artışı ile birlikte inşaat sektöründe girdi maliyetleri çok ciddi boyutlara çıktı. Bunun yanı sıra yüksek faiz oranları konut satışlarının azalmasında büyük rol oynuyor” dedi.

‘MÜTEAHHİT KURTULDU’

Yaşanan ekonomik sorunların inşaat sektörüne etkilerinin oldukça fazla olduğunu söyleyen Tunç, “Daha önce gazetenize bir değerlendirme yapmıştım. O gün şunu söylemiştim; Antalya’daki mevcut konut stokunun tükeneceğini ve eldeki stokun ancak 2 yıl götüreceğini belirtmiştim. Hükümetimiz Ekim ayında konut kredi faizlerini 0,99 oranına çekmesiyle inşaat sektöründeki meslektaşlarımız rahat bir nefes aldı. Çoğu müteahhit batmaktan kurtuldu. Bunu içten ve samimiyetle söylüyorum. Geç de olsa konut kredisi faizlerini indiren yetkililere şükranlarımı sunuyorum. Antalya’da yeni konut alacak ihtiyaç sahiplerinin ellerini çabuk tutmaları, geç kalmadan ev sahibi olmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

‘FIRSATÇILIK DEĞİL’

Biten ve yapı kullanım belgesi alınmış konutların inşaat girdi maliyetlerinin düşük olduğunu ifade eden Tunç, “Müteahhitler kendilerini kurtarma peşinde. Yeni yapılacak konutların inşaat maliyetleri yüzde 70 artacağı için bu da daire satış fiyatlarına yansıtılacak. Başka türlü müteahhitler işin içinden çıkamaz. Müteahhitler mevcut ihtiyaçlarını parasal yönde karşılayacak satışı yaptığı anda konut fiyatları artacaktır. Bunu da tüketici fırsatçılık olarak değerlendiriyor. Aslında maliyet artışının bir sonucu, bunu fırsatçılık olarak değerlendirmemek lazım” dedi.

‘MÜTEAHHİT FARKLI SEKTÖRE KAYIYOR’

TÜİK verilerine göre de ilk altı aylık dönemde yapı ruhsatı verilen daire sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66.3 azaldığını söyleyen Tunç, “Benim çevremden gözlemlediğim kadarıyla yeni inşaat yapım çalışması yüzde 20’lere kadar düştü. Müteahhitler farklı sektörlere, daha önce yaptıkları işlere kayıyorlar. Buda ilerde sorun yaratacak görünüyor” ifadelerini kullandı.

‘YASA GEREKLİYDİ’

Müteahhitlerin sınıflandırılması yasasıyla ilgili de konuşan Tunç, “İnşaat sektöründe yaşanan sorunların yanı sıra 2 Mart tarihinde müteahhitlerin sınıflandırılması yasası çıktı. Kısa bir süre önce de bu yasada bazı değişikler yapıldı. Bu yasal düzenlemeyle ilgili 3 Ekim tarihinde 30. Grup İnşaat Faaliyetleri Komitesi öncülüğünde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda üyelerimizin geniş ve kapsamlı katılımıyla bir toplantı yaptık. Çevre ve şehircilik il müdürlüğünden yetkililer sunumlarıyla bilgilendirme yaptılar. Toplantımız oldukça verimli geçti. Bu yasanın çıkarılmasında geç kalınmış olsa da gerekli bir yasa olduğunu düşünüyorum. Çünkü artık herkes ben müteahhidim diyemeyecek.  Müteahhitler sınıf sınıf olacak. İnşaat faaliyetlerine belli sınırlandırmalar ve kriterler getiriliyor. Bu sebeple yasayı oldukça önemsiyoruz. Yasa da düzenlenmesi gereken eksik ve gereksiz kısımların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gündemine alması gerekiyor. Bizler de bu hususları gerekli mercilere iletiyoruz. Müteahhitlik Sınıflandırma Yasası daha çok yeni umuyorum gerekli düzenlemeler kısa süre içinde yapılır ve yasa 2 Aralık 2019 da yürürlüğe girer” dedi.

Gonca ÖZTÜRK/ÖZEL

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found