SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
/ GÜNDEM
İnşaat sektöründe seçim mutluluğu
Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, erken seçim kararının alınmasıyla belirsizliğin önüne geçildiğini ve bu karar sonrası gayrimenkul sektörünün ciddi kazanımları olacağını söyledi.

TÜRKİYE genelinde Mart ayında 110 bin 905 adet konut satışı gerçekleşti. Mart ayı konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 azalış yaşandı. Açıklanan rakamlar geçen yıla göre düşük kalsa da satışların 110 bin eşiğini geçmesi gayrimenkul sektörü açısından memnuniyetle karşılandı. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, bu göreceli düşüşte 2017 yılı Mart ayındaki satışların 130 bin gibi rekor bir rakama ulaşmasının etkili olduğunu dile getirdi. Bu senenin Mart ayında geçtiğimiz Şubat ayına göre ise yüzde 15 düzeyinde bir artış olduğunu söyleyen Elmas, “Vatandaşlarımızın yüksek faiz ve konjoktürel gelişmelere rağmen konuttan vazgeçmediğini görüyoruz. Konut üreticilerinin yaptığı faizsiz kampanyalar ve peşin alımlardaki ciddi indirim oranlarının vatandaşlarımız tarafından ciddi kabul görüyor olması sektörün geleceği açısından da çok önemli” diye konuştu.

‘FAİZLER DÜŞERSE SATIŞLAR ARTACAK’

İpotekli satışlara bakıldığında 32 bin 786 konut satışı ile 2017 yılının Mart ayına göre yüzde 35 oranında düşüş yaşandığını söyleyen Elmas, şöyle konuştu: “Konut kredisi faiz oranlarının son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasından hem konut geliştiricileri olarak bizler hem de vatandaş şikâyetçi. Faiz oranlarının, konut alıcılarının alım gücünü zorlamayacak seviyeye inmesi, konut kredisi kullanımını yeniden artıracaktır. Yabancıya konut satışında yukarıya doğru ivme artarak devam ediyor. 2017yılının Mart ayına göre yüzde 16 oranında artış ile bin 827adet konut satışı gerçekleşti. Açıklanan bu rakamlar gayrimenkul sektörünü memnun ettiği gibi ülkemize de ciddi bir döviz girdisi sağlıyor. Türkiye’ye olan ilginin giderek artmasıyla 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz yabancıya rekor seviyede konut satışı 2018’de de rekor seviyede olacaktır. Bu satışlar, yabancıların Türkiye’yi yeni yatırım merkezi olarak gördüğünü ve ülke ekonomimize güvendiğini göstermektedir. ”

YATIRIMLARA DEVAM

24 Haziran’da erken seçim kararının alınmasıyla birlikte geleceğe yönelik belirsizliğin ortadan kalkmasıyla gayrimenkul sektörünün ciddi kazanımları olacağını belirten Elmas, “Türkiye ekonomisinin büyümesinde sektör olarak öncü olan gayrimenkul sektörü hükümetimizin alacağı teşvikler ve önlemlerle Türkiye’nin büyüme dinamosu olmayı sürdürecektir. Gayrimenkul sektörü olarak kazandığımız her kuruş ile yatırım yapmayı, istihdama katkı sağlamayı ülkemize borcumuz olarak görmekteyiz. 2018 yılında da dev yatırımlarla ekonomiyi geliştirmeye ve büyütmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres