SON HABERLER :
Öztürk, Antalyaspor Derneği Başkanı oldu İşitme engelli kadını darp edenler adliyede Gazipaşa Selinus müzikle yankıladı Paşa'nın Melekleri Polatlı'yla karşılaşacak Kaleiçi Festivali Evgeny Grinko konseriyle açılıyor
/ GÜNDEM
Nesiller ahenginin yönetimi

10 kişilik bir ekip yönetiyorsunuz. İsteğiniz, mutlu,üretken çalışanlar, sürdürülebilir ilişkiler kurduğunuzmarkanızdan memnun müşteriler, hedefleri tutan, bilançosu beklentileri karşılayan, sağlıklı işleyen bir sistemin yöneticisi olmak. Ama o da ne? İşler sadece excel üstündeki analitik planlamalarla gitmiyor, işyerinizdeki farklı yaş grupları sizden farklı yönetsel yaklaşımlar bekliyor.

İş gücüne yeni yaş gruplarıdahil oldukça, yöneticilerin insan kaynağı alanındaki etkinliği daha da önem kazandı. Hemiç-dış müşteri memnuniyeti, hem iş verimliliği ve performans, öncelikle farklı kimlik ve kuşakların birbiri ile uyumlu çalışarak iş üretmesinden geçer oldu.

Kuşaklar, çatışmalara sebep olacak kadar keskin farklılıklar göstermeleri nedeniyle, insan odaklı yönetimin başarıyı destekleyeceğine inanan yöneticilerin, araştırma konuları arasında sıklıkla yer almaya başladı.

Ülkemizin dörtte bire yakın bölümünü oluşturan X kuşağı, kurallara bağlılıkları, aidiyet duygularının yüksek oluşu, rekabetçi ve otoriteye karşı saygılı olmak gibi güçlü özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Y kuşağı ise daha bağımsız, iş hayatını, yaşamını sürdürebilmek ve hayallerini gerçekleştirebilmek için biraraçolarakgören, iş değişikliği konusunda X kuşağına göre daha esnek hareket eden, yaratıcılıkları ile fark yaratan bir yaş grubunu temsil ediyor.

Bugün en büyüğü 17-18 yaşında olan, ‘kristal nesil’ diye de anılan grup,  Z kuşağını oluşturuyor. Rakamsal veriler farklılık göstermekle birlikte kaynaklarda Türkiye nüfusununyüzde 17’sini oluşturdukları ifade ediliyor. Tüm kuşaklar arasında el, kol, kulak, göz senkronizasyonu en yüksek olan, internet ve mobil çağın gençlerini oluşturuyorlar. Çabuk tüketen, talepleri konusunda dirençli ve ısrarlı, diğer taraftan aynı anda birden fazla sorumluluk alabilme ve iş bitirebilme açısından zeka ve pratiklikleri ile hayran olunabilecek bir nesil.

Şimdi gelin en başa dönelim.Siz, bir yönetici olarak farklı kuşakların çatışmasını, elinizi masaya vurarak ve yüksek sesleri bastırarak mı yönetmek istersiniz? Yoksa toplantı masanızdaki her kimliğin en güçlü özelliğini ortaya çıkarıp, oyundaki en iyi takımın kaptanı mı olmak istersiniz?

Eğer zor ama ahengini seveceğiniz ikinci yolu seçecekseniz, yapılacaklar listenizin başında kişileri tanımak için onlara zaman ayırmak ana başlığınız olmalı.

Unutmayın ki insan kaynağınızın kalitesi ve onlarda ortaya çıkardığınız ve kullanmalarına izin verdiğiniz her güçlü yön, markanızın toplam iş kalitesinde de itici güç olacak ve belki de yepyeni kapılar açacaktır.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres