SON HABERLER :
BAYRAM HEDİYESİ 3-0 Binlerce Antalyalı dev bayrak ve meşalelerle yürüdü Kepez'de tarihi buluşma Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat!
/ GÜNDEM
TAKKE DÜŞTÜ ‘KEL’ GÖRÜNDÜ!
* 2017’de Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile ilgili asılsız iddiaları gazetecilere mektupla gönderen kişinin dönemin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karasan olduğu ortaya çıktı. Skandalı ‘Günhaber’ ortaya çıkardı * ‘Günhaber’ sitesinde haberle birlikte yayınlanan fotoğraflarda postaneden mektubu yollarken açıkça görülen Karasan, soruşturma sürerken Ak Parti yönetiminden istifa edip yurtdışına yerleşti. Ak Partili başkanla ilgili yalan iddiaların Ak Partili yöneticiden çıkmış olması, şok etkisi yarattı

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Hürses Gazetesi Yazarı Ebru Küçükaydın’ın 16 Ekim 2017 tarihinde köşe yazısına taşıdığı mektubu yargıya taşıyınca büyük bir skandalın ortaya çıkmasına vesile oldu.

GÜNHABER ORTAYA ÇIKARDI

Günhaber internet haber sitesinin ortaya çıkardığı belge ve bilgilere göre Türel’in şikayeti üzerine kapsamlı bir soruşturma yapan Savcılık, iddianamede Türel hakkındaki iddiaların asılsız ve hakaret olduğunu belirledi ve Köşe yazarı ile birlikte, gazeteye söz konusu mektubu gönderenin de hakaret suçu işlediğini belirtti. Savcı, mektubu gönderenin izini sürdü ve kayıtlardan ve kamera görüntülerinden ‘Süleyman Çakar’ sahte ismiyle mektubu gönderenin dönemin Ak Parti İl Yönetimi’nde Yerel Yönetimlerden Sorumlu Üye Mehmet Karasan olduğunu belirledi.

KAMERA KAYITLARI

İddianamede; Gazeteci Ebru Küçükaydın’ın ibra ettiği mektubun 2 Ekim 2017 tarihinde saat 15.17’de Konyaaltı Postanesi’nden gönderildiğinin tespit edildiği, Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden sözkonusu zaman aralığında Konyaaltı Postanesi’ne giriş çıkışların kaydedildiği kamera kayıtlarından şahsın kimliğinin tespit edilmesinin istendiği yer aldı.

Bu tespite göre aynı gün saat 14.41’de postaneye giriş yapan şapkalı ve siyah gözlüklü kişinin Mehmet Karasan olduğu anlaşıldı.

İddianame ‘Basın ve yayın yoluyla aleni ortamda kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret’ suçunun işlendiği gerekçesiyle kamu davası olarak yürütülürken, Başkan Menderes Türel de ‘müşteki’ olarak yer aldı.

HAKARET SUÇU

İddianamenin sonuç bölümünde suça konu haberin veriliş biçimiyle özü arasında fikri bağ bulunmadığı, müştekiye karşı kişiyi rencide edici amaç ve ibareler içerdiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Şüpheli Mehmet Karasan’ın Belediye Meclisi’nde görevli olduğu, Konyaaltı PTT’ye soruşturmaya konu kapalı zarfı verirken kamerayla kayıt altına alındığı, teşhis edildiği, sıfatı gereği elde etmesi muhtemel bilgileri mektup olarak diğer şüpheli Ebru Küçükaydın’a ilettiği, Küçükaydın’ın da içerik itibariyle müştekiye (Menderes Türel’e) karşı hakaret unsuru taşıyan bu mektubu gazetesinde ve internet sayfasında yayınlamak suretiyle kamu görevlisine karşı hakaret suçunu birlikte işledikleri anlaşılmıştır.”

KARASAN ALMANYA’YA GİTTİ

Savcılığın davayla ilgili soruşturması devam ederken dönemin Ak Parti Antalya İl Yönetimi’nde ‘Yerel Yönetimlerden Sorumlu Üye’ olarak görev alan Mehmet Karasan, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti ve Antalya’yı terk ederek Almanya’ya yerleşti.

Günhaber’in dün yayınladığı haberle ortaya çıkan skandal, siyasi kulislere bomba gibi düştü. Ak Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel hakkındaki asılsız iddiaların, yine Ak Parti’nin Antalya’daki üst düzey yöneticisi tarafından uydurulmuş bir mektupla kimliğini gizlemek için şapka ve gözlükle kamufle olarak PTT’den gazeteye postalanmış olması, şok etkisi yarattı.

O dönemde iddianamede yer alan gazetecinin çalıştığı Hürses gazetesinin, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e muhalif yayınlarıyla biliniyor olması da, Mehmet Karasan’ın özellikle bu gazeteyi seçmiş olabileceğini gündeme getirdi.

HABER MERKEZİ

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres