SON HABERLER :
Firari arıların izini sürerek bal topluyor MEME KANSERİNDEN KORUNMANIN 9 YOLU HASTALIKLARA KARŞI 8 ETKİLİ ÖNLEM ÜZÜLDÜĞÜNÜZDE GÖĞSÜNÜZ SIKIŞIYORSA… Tur midibüsü şoförlerinden Rus rehbere dayak
/ GÜNDEM
Üç mahallenin tarihi kitap oldu
Kaş’ta en eski üç mahallesinin tarihi kitap oldu. Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer, bu kitapla mahallelerin tarihinin gelecek kuşaklara taşınacağını söyledi.

KAŞ'IN en eski yerleşim birimleri olan ve ilçenin önemli ekonomik merkezlerinden Beziraan, Seyret (Gökçeören) ve Çukurbağ mahallelerinin tarihi, ekonomik yapısı, bu mahallelerde yaşayan sülaleler araştırıldı. 1700'lü yıllardan bu yana bu mahallelerde yaşayan halkın geçimi, ekonomik, sosyal, kültürel ve nüfus yapısı, yaşayan sülaleler için Osmanlı arşivleri tarandı. Kaş Ziraat Odası'nın öncülüğünde başlatılan çalışmayı, Aydın'ın Buharkent İlçesi Ziraat Odası Başkanı olan eğitimci, emekli öğretmen ve yazar Naim Özdamar yürüttü. Kitabın önsözünü Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer yazdı. 392 sayfalık kitap "19'uncu Yüzyılda Kaş'ta Üç Köy" adıyla bin adet basıldı. Kaş Ziraat Odası kitabın dağıtımına ücretsiz olarak başladı.

Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer, "Kitabın yazarı olan Naim Özdamar, Kaş'ta öğretmenlik yapmış. Bu konuda uzman. Bu üç mahalle, Kaş'ın en eski yerleşim birimleri. Bu üç mahallenin kayıtlarını Osmanlı arşivlerinden çıkardık. Ortaya çıkan kitapla bu üç mahallenin tarihini, kültürünü, sosyal ve kültürel yaşamını, 17'nci yüzyıldan başlayarak gün yüzüne çıkardık. Bu çalışma ile gelecek kuşaklara taşıyacağız. Bu kitabın basımını, giderlerini bu üç mahalleden bulduğumuz sponsorlarla yaptık. Ancak bundan sonra Kaş'ın kalan 51 mahallesinin tarımsal, ekonomik ve sosyal yapısını derleyerek tek kitap halinde Kaş Ziraat Odası olarak gün ışığına çıkaracağız" dedi.(DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres