SON HABERLER :
Muratpaşa’da renkli törenler Serik'te büyük coşku Müdür Ulucan'ın özel ziyaretçileri Çocuk Vali’den park talimatı Gelin saçları ücretsiz oluyor
/ GÜNDEM
Veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok!
Kepez Belediyesi, Sayıştay Raporları ile ilgili çıkan iddialara yazılı cevap verdi. Kepez Belediyesi’nden yapılan açıklamada iddialara tek tek cevap verilerek asılsız olduğu belirtildi.

KEPEZ Belediyesi Sayıştay Raporları ile ilgili haklarında çıkan iddialara tek tek yanıt vererek iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Kepez Belediyesi’nden yapılan açıklamada‘Veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız da yoktur. İdaremiz, açıklığı, şeffaflığı ve hesap verilebilirliği temel bir yönetim ilkesi olarak görmektedir” dendi.

Haklarında çıkan iddialara tek tek yer verilen açıklamada 14 milyon 968 bin TL tutarındaki bazı arsa, arazi ve bina gelirlerinin muhasebe kaydının yapılmadığı iddiasına yanıt verilerek “Arsa, arazi ve bina gelirlerinin muhasebe kayıtlarının yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Sayıştay Raporunda tenkit edilen husus, Devlet kurumlarına yapılan tahsislerin (okul alanı, sağlık ocağı, trafo ve cami alanı v.b.) bilançonun tahsis ile ilgili hesaplarına aktarılmasıyla ilgili teknik bir konu olup belediyenin her hangi gelir kaybı ve suiistimal söz konusu değildir” denildi.

KAMU ZARARI YOK

Belediyede çalışan kadrolu işçi ve personelin kıdem tazminatı karşılığı ayrılması gereken 8 milyon 895 bin TL’nin de ilgili hesaplarda bulunmadığı iddiası ile ilgili de belediye, “Sayıştay'ın bu tenkidi, Belediyemizde çalışan tüm kadrolu ve belediye şirketi işçilerinin 2017 yılına dair emeklilik kıdem tazminatı karşılığının, bilançonun 472 nolu kıdem tazminatı karşılığı hesabında gösterilmesi ile ilgilidir.Belediyemizin konuya ilişkin uygulaması, o yıla ait kıdem tazminatı karşılıklarının her takvim yılının sonunda ilgili hesapta gösterilmesi yönündedir. Bu tenkit, var olan bir hakkın iç edilmesine yönelik değil; muhasebe tekniği açısından farklı bir uygulamanın tavsiye edilmesi ile ilgilidir. Dolaysıyla bu konu da kamu zararına yönelik bir husus olmayıp ikinci iddia da asılsızdır” açıklamasını yaptı.

ÖDEMELER KAYIT ALTINDA

‘584 bin 49 TL faiz nerede’ iddiası ile ilgili açıklamalara da yer veren Kepez Belediyesi yetkilileri, “Belediyemiz mevduatlarının teftiş yılına ilişkin faiz geliri brüt 3.893.665,62 TL'dir. Bu gelirin vergisi 584 bin 49 TL'dir. Bu vergi, belediyemiz adına ilgili bankalar tarafından vergi dairelerine ödenmiştir. Bu ödemeler kayıt altındadır. ‘Paralar nerede’ sorusunun cevabı, "Paralar Devletin Vergi Dairesi Hesaplarındadır. Makbuzlar Belediyemizdedir.". Belediyemizin tüm evrak ve kayıtları, açıklık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesi gereği herkese açıktır. Dileyen, isteyen herkes gelip görebilir. Görüldüğü gibi, bu iddia da asılsız, mesnetten yoksun ve iftiraya yöneliktir” dedi.

KAYITLAR MUHASEBEDE

Belediyenin 3.763.460,00 TL değerinde 67 adet taşınmazının kayıtlarda olmadığı iddiası ile ilgili bilgilere yer verilen açıklamada: “Söz konusu 67 adet taşınmazın tamamı muhasebe kayıtlarımızda mevcuttur. Belediyemizin uygulaması, bu taşınmazları bilançomuzun 252 nolu hesabına kaydedip takibi yönündedir. Konuya ilişkin Sayıştay tenkidinde, söz konusu 67 taşınmazın "Bilançonun Aktif ve Pasifini Etkilemeyen Nazım Hesaplar" grubunda yer alan 990 nolu hesabın altında takip edilmesi öngörülmektedir. Bu tenkit, herhangi bir kamu zararı, istismar ve belediyenin gelir kaybına yönelik değildir. Dolaysıyla bu iddia da mesnetten yoksun ve asılsızdır” denildi.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Kepez Belediyesi’nin kamu mülklerini bedelsiz, gelişigüzel tahsise konu ettiği algısı ile ilgili verilen iddialar hakkında da şu açıklama yapıldı: "Söz konusu tenkide konu gayrimenkul, kamu yararına çalışan ve Türkiye'nin en köklü cemiyetlerinden olan Türkiye Yeşilay Cemiyeti'ne kullandırdığımız Kırçiçeği Parkı içindeki yapıdır. Belediyemiz bu yapıyı, 3 Temmuz 2017 tarih ve 182 sayılı Belediye Meclis Kararı ile Türkiye Yeşilay Cemiyetine bedelsiz olarak tahsis etmiştir. Sonrasında bu karar, belediyelerin bu tür kamu yararına çalışan derneklerle ortak proje yapmasına imkan veren 5393 sayılı Belediye Kanununun 75-C maddesi uyarınca 2.7.2018 tarih ve 188 sayılı meclis kararı ile tashih edilmiştir. Yeşilay Cemiyeti, 1920 yılından bu yana her türlü bağımlılıkla mücadele eden, 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kamu Yararına Çalışan Dernek statüsü verilen bir kurumdur. Belediyenin böyle bir kurumla işbirliği yapması, ortak proje yürütmesi kamu zararı doğuran değil, tam tersine kamu yararını hedef alan bir sosyal belediyecilik yaklaşımıdır.”

VEREMEYECEĞİMİZ HESAP YOKTUR

Kepez Belediyesi’nin Cumhuriyet Savcılıklarında konusu suç teşkil eden bir soruşturma ve kovuşturma yaşamadığı belirtilerek şu şekilde açıklama sonlandırıldı: “2017 Denetim Raporu gibi, 2009'dan bu yana Belediyemiz geçirdiği bütün teftişlerden alnının akı ile çıkmıştır. Göreve geldiğimiz 2009'dan beri yapılan tüm denetimlerde kamu zararına yönelik Belediyemiz adına herhangi bir Sayıştay İlamı düzenlenmemiştir. Cumhuriyet Savcılıklarında konusu suç teşkil eden bir soruşturma ve kovuşturmamız olmamıştır. Veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız da yoktur. İdaremiz, açıklığı, şeffaflığı ve hesap verilebilirliği temel bir yönetim ilkesi olarak görmektedir. Yukarıda ifade ettiğimiz tüm hususlarla ilgili bilgi, belge ve kayıtlar cevaplarımızı teyit etmek isteyen herkese açıktır. 2009'da göreve geldiğimizde ağır bir borç yükü altında devraldığımız Belediyeyi, kimseye borcu olmayan ve her yıl bütçe fazlası ile yeni yıla devreden, kasası paralarla dolu bir Belediye haline getirdik. Yolsuzluk, usulsüzlük ve istismarın olduğu yerde borçlar ödenip kasalar parayla dolar mı?  Bu soruyu sormanın zamanı şimdi değilse ne zaman?” (DENİZ TOPKAYA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres