SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
/ GÜNDEM
YÖRKAM tam kadro Akşehir'de
Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM) yönetimi, Konya Akşehir'de gerçekleştirilen 23. Akşehir Deveboynu şölenine katıldı.

AKADEMİK katkı ve alan araştırması için 23. Akşehir Deveboynu şölenine katılan ekipte, Akdeniz Üniversitesi'nden Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Kolukırık, YÖRKAM Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu, YÖRKAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ünsal Yılmaz Yeşildal, YÖRKAM Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Bakır, Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Gülmez yer aldı.

Şölenle ilgili değerlendirmede bulunan Doç. Dr. Fatih Uslu, bu tarz etkinliklerle alan araştırması yapmanın yanı sıra, dil, tarih, sosyoloji, halkiyat, çevre ve mimari, Yörük yaşamı ve kültürü ile ilgili konularda bilgi paylaşımlarında bulunmanın akademik açıdan önemine vurgu yaptı.

Akşehir'in tarihi ve sosyo-kültürel yapısının Yörük kültürü açısından öneminden bahseden Doç. Dr. Uslu, Deveboynu Yaylasının Antalya- Konya arasındaki Honamlı, Sarıkaralı ve Karatekeli Yörükleri başta olmak üzere birçok Yörük grubunun yaylası olduğunu vurguladı. Özellikle kaybolmaya yüz tutmuş Yörük kültürünün gelecek nesillere aktarılmasının önemli olduğuna değinen Doç. Dr. Uslu, “Genç nesillere bu kültürün aşılanması sadece bir kültür aktarımı değil, aynı zamanda Türk milli kültürünün mihenk taşını korumaktır" dedi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found