SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
/ KÜLTÜR - SANAT
Antalya fetih gününe hazır
Antalya’nın fethinin 812. yılı kutlamalarında 1-5 Mart tarihleri arasında Runatolia koşusu, Solo Türk gösterisi, Uğur Işılak konseri ve çeşitli konferanslar düzenlenecek.

ANTALYA’NIN fethinin 812’nci yıldönümü etkinliklerle kutlanacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ecdadın gittiği coğrafyaları önce fethettiğini sonrada orada medeniyeti insanların kalbine koyduğunu söyledi.

“Atalarımızın bu düşüncelerle çıktığı seferler, kurdukları şehirler bizde bir medeniyet tasavvuru oluşturmaktadır” diyen Türel, “Bu algıya sahip olamayan, geçmiş ile bağını kuramayan, gelecek nesillere aktaramayan şehirler, ruhsuz kalmaya mahkumdur. İnşa ettiğimiz kentleri kadim kültürümüzden yansıyan değerlerle buluşturduğumuzda şehir, ruh, halk da kimlik kazanır. Öyleyse devlet fetihle, medeniyet de fethin idrakiyle inkişaf eder. Bu düşüncelerden hareketle üç yıl evvel valimizin önderliğinde Antalya’da başlattığımız fetih kutlamalarının bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğiz. 5 Mart 1207’de GıyaseddinKeyhüsrev tarafından fethedilen Antalya’da bugün ecdadın izinde şehrin gönlünü imar ediyoruz. Antalya’nın 812. yılını kutlamak insanımızı şanlı mazisiyle buluşturmak, medeniyet tasavvurumuzu gençlerimizde canlı tutmak anlamına gelmektedir”diye konuştu.

5 gün sürecek olan fetih kutlamalarının bir şehrin ruhunu yaşatma adına oldukça değerli olduğunun altını çizen Türel, “Bu yıl belirlediğimiz ‘Antalya’da Türk-İslam Medeniyetinin İzleri’ temasının da bu düşünceye hizmet ettiği kanaatindeyim. Kutlamalar kapsamında yapılacak konferanslar fethin anlaşılması ve aktarılması adına önemli. İlk kez sergilenecek olan Selçuklu sikkeleri, paneller, fotoğraf, pul, Selçuklu eserleri sergileri Antalyalıları tarihle buluşturacak”dedi.

Fetih programına her yıl artan bir ilgi gösterildiğini dile getiren Türel, “Bu yıl fetih heyecanı tüm şehre yayılacak. 3 Mart pazar günü Runatolia koşusu ile devam edecek olan kutlamalar Sahil Antalya Yaşam Parkı’ndaki halk yürüyüşü ve etkinliklerle sürecek. Mehterle, kılıç kalkanla, okçuluk gösterileriyle atamızı yad ederken hiç şüphesiz her yıl olduğu gibi Solo Türk gösterisi göğsümüzü kabartacak” diye konuştu. (İHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres