SON HABERLER :
Binlerce Antalyalı dev bayrak ve meşalelerle yürüdü Kepez'de tarihi buluşma Sınav kaygısı ile baş edebilirsiniz Gözde sulanma ve apse varsa dikkat! Karavan lüks siteyi ikiye böldü
/ KÜLTÜR - SANAT
FESTİVAL ZAMANI
Muratpaşa Belediyesi'nin 14 ülke 26 şehrin katılımıyla düzenlediği 3'üncü Kaleiçi OldTown Festivali yarın başlıyor.

MURATPAŞA Belediyesi'nin bu yıl 3'üncüsünü gerçekleştireceği Kaleiçi OldTown Festivali, yarın başlıyor. Rusya'nın onur konuğu ülke olarak katılacağı festivale bu yıl 14 ülkeden 26 şehir katılıyor. Festivale İtalya'dan 'tarihin ve sanatın kenti' Gradara ve Sicilya, Filistin'den Beytüllahim, Bulgaristan'ın Gabrovo ve Smolyan, Kosova'da bir Türk yerleşimi olan Mamuşa ve Mitroviça, Litvanya'nın Silute, Macaristan'ın Zigetvar, KKTC'den Girne, Pakistan'dan Karachi, Azerbeycan'danBinagadi, Khatai, Sabunchu, Nizami, Mingechevir, Narimanov, Avusturya'dan Purbach, Neusiedler şehirleri katılacak. Festival, onur konuğu ülke Rusya'dan ise Rostov, St. Petersburg ve Kazan şehirlerini ağırlayacak.İspanya'dan festivale Alagon'la birlikte katılacak Sax ise çok özel bir konuğu Antalya'ya getirecek. Valencia bölgesinde bulunan Sax'da geleneksel olarak düzenlenen 'Moros y Cristianos' festivalinin en büyük grubu ve aynı zamanda kendilerine özgü bir mehteran takımı bulunan Los Turcos yani Türkler grubunun başkanı Francisco SanchezChico, Belediye Başkanı JuanJoseAlbertoHerreroRico'yla festivalde olacak.

ETKİNLİK NOKTALARI

3'üncü Kaleiçi OldTown Festivali'nde bu yıl, Antalya Kültür Sanat (AKS) Kaleiçi Evi, 'Kaleiçi'nde Evimiz Var' başlığı altında sergilere ve performanslara, Hadrianus Kapısı, Kesik Minare, Hıdırlık Kulesi, Eski Balık Pazarı Meydanı, Yat Limanı, Attalos Heykeli ve Tek Kapılı Han önü 'Kaleiçi'nde Hayat Var' başlığında düzenlenecek sokak performansları ve animasyon gösterilerine ev sahipliği yapacak. Karaailioğlu Parkı'nın Hıdırlık Kulesi'ne açılan miradoru ise festival boyunca her akşam düzenlenecek 'Yıldızlı Geceler' konserlerinin mekanı olacak. Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Simitçi Mıstık Sanat Galerisi de festivalin diğer etkinlik noktaları olacak.

Antalya Olgunlaştırma Enstitüsü festivalde, Türk ve Rus yemek kültürü üzerine bir mutfak atölyesi düzenleyecek. Cuma günü saat 13.00'te Enstitünün Kaleiçi'ndeki yerinde gerçekleştirilecek atölyede mantı ve Rus mantısı olarak bilinen pelmeni hazırlanacak. Festivalin bir diğer etkinliği ise 'Kaleiçi Klasiği' başlığıyla Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi'nde düzenlenecek.

MASALIN İÇİNDE

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kaleiçi'nin milattan önce 4'üncü yüz yıldan bugüne kesintisiz bir yaşamın devam ettiği dünyada eşine rastlanır bir hikayeye sahip olduğunu söyledi. Kaleiçi OldTown Festivali'yle Kaleiçi'nin bu masalsı dünyasını dünya mirasının bir parçası haline getirmeye çalıştıklarını belirten Uysal,:“Her yıl daha da kurumsallaşarak gerçekleştirdiğimiz festival 3'üncü yılına girdi. Antalya'da yaşayan komşularımızı ve sonbahar güneşinin tadını çıkaran misafirlerimizi Kaleiçi masalına davet ediyorum" dedi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres