SON HABERLER :
'Can dostları unutmuyoruz' 846 milyon 606 bin 155 TL toplandı Sosyal yardım ödemeleri evde ödenecek Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti Başkan Böcek’ten dayanışma çağrısı
/ KÜLTÜR - SANAT
Kaleiçi’nde onur konuğu Almanya
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya'da görev yapan konsoloslar ve fahri konsoloslarla bir araya geldi. Uysal, bu yıl Kaleiçi OldTown Festivali'nin onur konuğunun Almanya olacağını söyledi

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya'da görev yapan konsoloslar ve fahri konsoloslarla bir araya geldiği yemekte, bu yıl birçok yenilikle 5'ncisi düzenlenecek Kaleiçi OldTown Festivali'nin onur konuğu ülkesinin Almanya olacağını açıkladı.

 

Başkan Uysal, 15-18 Ekim tarihleri arasında 5'incisi gerçekleştirilecek Kaleiçi OldTown Festivali hazırlıkları kapsamında Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Aksoy ve aralarında Ukrayna Antalya Konsolosu Viacheslav Khomenko ve KKTC Antalya Başkonsolosu Mustafa Kemal Beyazbayram'ın da bulunduğu konsolos, fahri konsolos ve konsolosluk yetkileriyle yemekte bir araya geldi. Kaleiçi'nde gerçekleşen yemekte, Almanya'dan Fransa ve Rusya'ya 16 ülke yer aldı.

4 YILLIK YOLCULUK

Başkan Uysal, burada yaptığı konuşmada, Kaleiçi gibi yaşayan antik kentlere sahip şehirler arasında kalıcı barış, dostluk ve kültür köprüsü inşa etmek için 4 yıl önce Kaleiçi OldTown Festivali'ni düzenlemeye başladıklarını söyledi. Festivalin geçen yıl 48 şehirden heyetler ağırladığını kaydeden Başkan Uysal, yine bu şehirlerin katılımıyla bir forum düzenlediklerini söyledi. Forumda gerçekleşen tartışmalar ışığında, Kaleiçi özelinde yaşanan birçok sorunun aslında ortak olduğunun ortaya çıktığını anlatan Başkan Uysal, “Bu konularda güzel tartışmalar oldu ve bir deklarasyon imzaladık. Bu yıl, yine bunu geliştirmek, sürdürmek istiyoruz" dedi.

ULUSLARARASI TANITIM

Yine forum kapsamında güncel bir arkeoloji dergisi yayınına başladıklarını ve bu yayını sürdüreceklerini belirten Başkan Uysal, bu yılın yeniliklerinden birinin ise uluslararası alanda gerçekleştirecekleri Kaleiçi tanıtımı olacağını açıkladı. Festivalin katılımcı şehirlerine yönelik Kaleiçi temalı içerikler, haberler üretileceğini belirten Başkan Uysal, ayrıca antik kentlerin korunması ve sunumu ile ilgili projelerin gündeme geldiğini söyledi.

'ANTİK DÖNEMİN HİKAYELERİNİ DERLİYORUZ'

Muratpaşa Belediyesi olarak şu anda sadece Kaleiçi değil Kaş'tan Gazipaşa'ya Antalya'nın 'antik hikayeleri' derleme çalışması içinde olduklarını belirten Başkan Uysal, “Antik dönemin aşk ve kahramanlık hikayelerini, sosyal olaylarını içeren hikayeleri derlemeye çalışıyoruz. Bütün antik kentleri benzer çalışmaları yapmaları konusunda cesaretlendirmek istiyoruz. Bu çalışmaları yapan antik kentlerden de örnek almak istiyoruz. Bu çalışmalar bu yıl daha da mükemmelleşmiş olacak" diye konuştu.

BAKANLIK DESTEĞİ

Kaleiçi OldTown Festivali gibi gündelik hayatın bir şekilde devam ettiği antik kentleri konu edinen ve bu kentlerin korunması prensibine dayanan bir festivalin dünyada örneğinin pek fazla olmadığını belirten Başkan Uysal, “Bunu her yıl yeni bir şeyler öğrenerek, yeni bir şeyler katarak, her yıl biraz daha paylaşarak bütün dünyaya yaymak istiyoruz. Bunun için sizlerden yine bu yıl da destek bekliyoruz. Bu yıl Almanya onur konuğu ülke olarak festivalimizde yer alacak. Kültür ve Turizm Bakanlığımız da festivalimize destek olacak" şeklinde konuştu. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres