SON HABERLER :
Vali’den bankalara sert tepki Deniz kaplumbağası tedavi edildi TCG Poyraz hücumbotu Kaş’ta ziyarete açılıyor Rumen heyetten Başkan Gül'e ziyaret Otizmli çocukları gülümseten buluşma
/ KÜLTÜR - SANAT
Şehir Tiyatroları rekora doymuyor
Genel Yönetmen Mehmet Özgür ve ekibi, geçen yıl 180 günlük sezonda tam 211 temsile imza attı. Bu sezonu 20 Ekim’de açacak olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, dünyada bir yıllık program yapabilen tek tiyatro topluluğu

2015 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in girişimleri sonucu Şehir Tiyatrosu kimliğine bürünen ve 33 yıldır aralıksız seyirciyle buluşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (AŞT), 20 Ekim’de ilk oyunla tiyatroseverlere ‘merhaba’ diyecek. Son 3 yıldır yaptığı sanatsal çalışmalarla Türkiye’de adından sıklıkla söz ettiren AŞT’nin Genel Yayın Yönetmenliğini Mehmet Özgür yapıyor.

DÜNYA’DA BİR İLK

Dünyada 1 yıllık program yapabilen tek tiyatro olma özelliğine sahip AŞT, bünyesinde Kukla Tiyatrosu Birimi, Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi ve Yetişkin Tiyatrosu Birimi’ni barındırıyor. Bu özelliği ile Türkiye’nin tek kurum tiyatrosu olan AŞT, geçtiğimiz yıl dağıtılan tiyatro gazetesi ödüllerinde en iyi çocuk oyunu, en iyi tiyatro afişi, tiyatro emek ödülü ve Genel Yönetmen Mehmet Özgür’le yılın tiyatro adamı ödüllerinin sahibi oldu.

REKORLARI ALT ÜST ETTİ

AŞT geçtiğimiz yıl 180 günlük sezonda 211 oyun sahneledi ve bu süreçte 56 bin 730 kişiye ulaşarak kırılması güç bir rekorun altına imza attı. Bu oyunlarda kendi sahnesinde 39 bin 218 kişiyle buluşan tiyatro,  ilçe turnelerinde 5 farklı oyun ve 10 temsil ile 3 bin 660,  Yurtiçi turnelerinde 6 farklı oyun ve 13 temsil ile 9 bin 300, yurtdışı turnelerinde 2 farklı oyun ve 3 temsil ile 395, gala oyunlarında 6 farklı oyun ile bin 650 ve konuk tiyatrolarda 6 farklı oyun ve 10 temsil ile 2 bin 507 kişiye ulaştı. Tiyatro’nun geçen yılki hâsılatı ise 141 bin 446 TL oldu.

SAHNE MALL OF ANTALYA’DA AÇILIYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Kent Müzesi çalışmaları nedeniyle salonu tadilatta olan AŞT, çalışmalar tamamlandığında dünya standartlarında bir salonda izleyicisiyle buluşacak. Bu süreçte havalimanı yolu üzerinde bulunan Mall Of Antalya’da 212 kişilik bir salonda oyunlarını sergileyecek olan AŞT, bu yıl 20 Ekim’de Özer Tunca'nın yazıp yönettiği 'Oyun Oyun İçinde' adlı oyunla seyircisiyle buluşuyor. Repertuarında 6 ayrı çocuk oyunu, 6 ayrı büyük oyunu, 2 ayrı kukla oyunu ile toplamda 14 oyun bulunan tiyatro, geçen yılki programa ilaveten bu yıl Ali Eyidoğan’ın yazıp yönettiği “Zümrüd-ü Anka” adlı çocuk oyunumuz ve Nazım Hikmet ‘in 1939 yılında yazdığı “Kafatası” adlı oyunu izleyicinin beğenisine sunacak. Geçen yıl ilk oyununu 27 Ekim’de sergileyen AŞT, yoğun talep nedeniyle bu yıl takvimi 1 hafta geri çekti.

ÇOCUKLAR İÇİN KUKLA SAHNESİ

2019 yılı itibariyle Türkiye’nin en fazla sahneye sahip olan şehir tiyatrosu olacak AŞT yine bir ilki gerçekleştirerek mevcut salonun altına çocuk izleyiciler için 120 kişilik bir kukla tiyatrosu sahnesi inşa ettiriyor. Böylelikle çocuk sahibi izleyiciler, oyun akşamları tiyatroya geldiklerinde çocukları alt katta kukla oyunu izlerken kendileri de gönül rahatlığıyla oyunlarını izleyebilecekler. Tiyatro aynı zamanda Doğu Garajında yapımı devam eden Nekropol alanında yapımı devam eden Kültür Merkezi’nin içerisinde biri 650 diğeri 200 kişilik iki salona daha sahip olacak ve 2018 yılının ortalarında burada tiyatroseverlere hizmet vermeye başlayacak.

AVRUPA TURNESİ BAŞLIYOR

Danimarka Assitej (Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) ve Türkiye Assitej’in birlikte organize ettiği çocuk ve gençlik tiyatroları üzerine yapılacak olan Workshop çalışmasına davet edilen Türkiye’nin tek kurum tiyatrosu olan AŞT, yakın zamanda Avrupa turnesine çıkmayı hedefliyor. 5 ayrı ülkede ve 10 ayrı şehrin gerçekleştirilecek olan Büyük Avrupa Turnesi’nde Engin Alkan’ın yazıp yönettiği “Huysuz” adlı müzikal komedi oyunu gurbetçilerin beğenisine sunulacak.(Abdullah ÖZKAN)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres