SON HABERLER :
Antalya’da petshoplara denetim Boşanmak istediği eşinden eşyalarını almaya gittiğinde hayatının şokunu yaşadı AÜ Hastanesi'nde 10 saatte 5 organ nakli Stres vertigoyu tetikliyor Çavuşoğlu’nun Kaş ziyareti başladı
/ KÜLTÜR - SANAT
Şiir tadında okul
Döşemealtı’da Mustafa Ayten Aydın Anadolu Lisesinde ‘Şiir Sokağı Projesi’ kapsamında şairlerin ve öğrencilerin yazdığı şiirler, belirlenen bir koridorun duvarlarına yazıldı.

TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte başlattığı TÜBİTAK 4006 Projesi kapsamında Döşemealtı Mustafa Ayten Aydın Anadolu Lisesi’nde 24 proje üretildi. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise okul içerisindeki bir koridorda Edebiyat Öğretmeni Nevcihan Öykü Öyken ve öğrenciler tarafından hazırlanan ‘Şiir Sokağı’ isimli proje oldu. Projede, Türk ve Osmanlı tarihinin önde gelen şairlerin şiirleri ile kendi yazdıkları şiirler, ‘Şiir Sokağı Projesi’ ile can buldu. Nazım Hikmet’ten, Cemal Süreyya’ya, Mevlana’dan Aşık Veysel’e ve daha fazla şairin şiirlerinden seçkiler yazılarak öğrencilerin edebiyata olan ilgisi artırılmaya çalışıldı. Yüzlerce şiir arasına kendi yazdıkları şiirleri de katan öğrenciler, çeşitli çizim ve dekorlarla süsledikleri koridoru, sokak haline dönüştürdü, sınıfların kapılarına da ünlü şair ve ozanların resimleriyle birlikte bilinen şiirlerini koydu.

Şiirin insan hayatının bir parçası olduğunun altını çizen Mustafa Ayten Aydın Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Bahşi, “Öğretmenimiz ve öğrencilerimizin fikriydi. Şiir, bütün hayatımızda olduğu için öğrencilerimizin ve diğer insanları da bu şiir tadına vardırmak için yaptığımız proje bu. Velilerin dikkatini çekiyor. Belediyemiz de bu projeden örnek yapıp gerçek bir sokak yapmayı planlıyor” dedi.

‘ÖĞRENCİLERİN HAYATI DEĞİŞTİ’

Projeyi öğrencilerle birlikte hayata geçiren Edebiyat Öğretmeni Nevcihan Öykü Öyken, amaçlarının şiiri hayata yansıtmak olduğunu söyledi. Şiir Sokağı’nı 11 öğrenciyle birlikte yaptıklarını anlatan Öyken, “Sadece derste okutulan şairler ve şiirler dışında herkes hayatından bir parça bulsun istedik. Şiirin her alanda olduğunu ispatlamaya çalıştık. Veliler de öğrenciler de çok severek katıldılar. Öğrencilerimiz şiirleri kendileri araştırdılar, beğendikleri şairlerin şiirlerini koydular, böylelikle şiirleri ve şairleri tanıdılar. Bu sokağa giren her çocuk, ‘Bu söz çok güzelmiş, ben bu şiiri veya kitabı okuyayım’ diyor. Yani, onların hayatlarında ve davranışlarında çok şeyin değiştiğini gördük. Öğrenciler, ‘Ben Cemal Süreyya, Aşık Veysel, Özdemir Asaf, kapısından giriyorum’ diyebiliyorlar. Böylelikle o şiirler ve şairleri hayatlarına sokmuş olduk. Aslında en büyük amaç buydu” diye konuştu.

Daha önce şiirle pek arasının olmadığını belirten 12/F sınıfı öğrencisi Aleyna Duman ise proje sonrası ruhsal olarak olumlu yönde değişime uğradığını söyledi. Duman, “Gerçekten insanın içinde merhamet olduğunu ve merhametin de bu şairlerimizin dizelerinden geldiğini fark ettik. Artık sınıflara girerken hırçın bir şekilde değil, şiir okuyarak giriyoruz” dedi.

Bir diğer öğrenci Ahmet Akbulut da, “Bu sokakta herkesin bir emeği var. Ben normalde rap müzikle uğraşıyorum. İlk defa geçen sene sahneye çıkıp şiir okudum. Projede yer almaktan dolayı mutluyum” ifadelerini kullandı.  (İHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres