SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
/ ÖZEL HABER
‘O firmalar kapatılmalı’
Bakanlığın Antalya’dan 28 firmanın hileli ürün satışı yaptığının açıklaması vatandaşı tedirgin etti. Antalya Gıda Mühendisleri Oda Başkanı Tataroğlu, ‘Bu firmalar faaliyetten men edilmeli” dedi

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denetimlerinin ardından Antalya’dan da 28 firmanın hileli ürün satışı yaptığının açıklanması vatandaşı korkuttu. Vatandaşın bu noktada yapabileceği çok da bir şey olmadığını söyleyen Antalya Gıda Mühendisleri Oda Başkanı İncigül Sağdıç Tataroğlu, “Sadece bu firmaları ifşa etmek ve para cezası uygulamak yeterli değil. Gerekirse bu firma sahiplerinin faaliyetten men edilmesi gerekiyor” dedi.

Cezaların ödenerek kişilerin ve firmaların faaliyete devam etmesinin tüketici açısından endişe uyandırdığını söyleyen Tataroğlu, “Geçmiş yıllarda da gördüğümüz şeyler bunlar. Firmalar ifşa ediliyor ancak bu bir çözüm değil. Para cezasını ödeyip faaliyete devam ediyorlar. Ne kadar güvenilir ve sağlıklı olduğu tartışılır noktada. Uygulanan cezalar daha ağır olmalı ve gerekirse faaliyetten men edilmeli” diye konuştu.

‘BİLDİĞİ YERİ TERCİH ETMELİ’

Tüketicinin endişesi de haklı bulduklarını söyleyen Tataroğlu, “Vatandaş endişe duymakta son derece haklı ancak bu noktada yapabilecek pek de bir şeyi yok gibi görünüyor. Yapabileceği en doğru şey güvendiği, bildiği ve gerçekten sağlıklı olduğuna inandığı yerlerden yemek yemek ya da alışveriş yapmak olacaktır. Tercih ettiği yerleri tamamen tanıyıp bilmeli ve ona göre hareket etmeli” ifadelerini kullandı.

Vatandaşın bir diğer yapabileceği koruyucu önlemin de şüpheli bulduğu firmaları bakanlığın ilgili şikayet hattına bildirmesi ve şikayetinin takibini yapması olduğunu söyleyen Tataroğlu, “Şikayette bulunup bildirilirse bu şekilde tüketici hem kendi sağlığını hem de diğer tüketicilerin sağlığını kontrol altına almaya bir adım atmış olabilir” dedi.

‘EKSİK DENETİM’

Firmaların çok sık denetlenmediğini söyleyen Tataroğlu, “Bizim aldığımız duyumlara göre firmalar çok sık denetimden geçmiyor bu da bu şekilde hileli, insan sağlığına zarar veren ürünlerin üretimine sebep oluyor. Bir firmaya herhangi bir vatandaş da gidip en son denetiminin ne zaman olduğunu sorsa alacağı cevap bellidir. Firmalar çok az denetimden geçiyor. Bu denetimlerin daha sık yapılması ve etkin olması gerekiyor” diye konuştu.
Gonca ÖZTÜRK/ÖZEL

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres