SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
/ ÖZEL HABER
‘Sokak sütü’ tehlike saçıyor
Antalya’da Sütçüler Odası’nın şikayetçi olduğu ‘sokak sütü’ konusuna Antalya Gıda Mühendisleri Odası’ndan açıklama geldi. Oda Başkanı İncigül Sağdıç Tataroğlu, “Sokak sütünün hangi şartlarda üretildiği bilinmiyor, tüketici bilinçli olmalı” dedi

ANTALYA’DA süt üreticileri iflas edecek noktaya gelmişken bir de özellikle pazar yerlerinde satılan ve ‘sokak sütü’ olarak nitelendirilen süt satıcılarından şikayetçi. Konunun halk sağlığı ve gıda güvenliği açısından da büyük sorunlar yaratacağını söyleyen Antalya Gıda Mühendisleri Odası Başkanı İncigül Sağdıç Tataroğlu, “Sokak sütü olarak adlandırdığımız bu sütler gıda güvenliği açısından oldukça büyük riskler oluşturuyor. Satılan bu sütlerin hangi şartlarda üretildiğini ya da nasıl muhafaza edildiğini bilmiyoruz. Bu konuda tüketici de bilinçli olmak zorunda” dedi.

‘YANLIŞ ALGI’

İnsanların sokaktaki sütlere talebinin artmasının iki nedeni olabileceğini söyleyen Sağdıç Tataroğlu, “Birinci sebep yaşanılan ekonomik durumdan kaynaklı fiyat olabilir. İkinci neden ise kamuoyunda paket ürünlere karşı oluşturulan yanlış ve kötü algı olabilir. Geçtiğimiz günlerde Antalya’da da hileli ürünlerin var olduğu ortaya çıktı ancak ben işini hakkıyla ve hijyenik şartlarda yapanlardan bahsetmek istiyorum. Şartları oldukça iyi olan fabrikalarda üretilen paketli süt ve süt ürünlerini seçmek çok daha faydalı olacaktır” diye konuştu.

Sokakta satılan sütlerin taşındığı plastiklerin ve saatlerce güneşin altında pazar yerlerinde bekletilmesinin oldukça zararla ve hijyenik olmadığını belirten Sağdıç Tataroğlu, “Bu ürünlere ömrü uzatılması için kimyasal maddeler bile eklenmiş olabilir. Taşıma şartları da oldukça kötü. Gıdaya uygun olmayan plastik kullanımı da söz konusu” dedi.

Gonca ÖZTÜRK

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres