SON HABERLER :
'Kan değişimi şart' Antalya'da kış lastiği denetimleri başladı MESEM Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısı yapıldı Büyükşehir, yangın mağduru kadını unutmadı ATASEM'de eğitimler devam ediyor
/ ÖZEL HABER
Almanya 50 milyon kişiye çift aşı yaptı
Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı bugün Serbest Kürsü’de

Almanya aşı karşıtlarına rağmen ülke nüfusunun yüzde 57’sine çift aşı yapılmasını sağladı. 84 milyonluk ülkede toplam 97 milyon aşı vuruldu. Bu bağlamda halihazırda yaklaşık 50 milyon Alman vatandaşı aşı olduğu veya hastalığı geçirdiği için zaten sorunsuz seyahat edebiliyor. Bununla birlikte son günlerde Almanya’da aşılanmanın hız kestiğini ve sürekli aşı yapılması çağrılarına hükümet tarafından birtakım yaptırımlarla çözüm arandığını biliyoruz. Son olarak artık ücretsiz test yapılmayacağı kararı alındı ki Almanya’da test ücretleri ortalama 50-80 Avro civarında.

AŞILANMIŞ ALMANLAR GELEBİLECEK

Türkiye’ye gelmek isteyenlerin önünde iki yol var. Ya aşılı gelip sorunsuz bir şekilde tatil yapacaklar, ya da test ile gelip dönüşte karantinayı göze alacaklar. Ben aşı sırası gelmemiş, imkân bulamayan çok az bir kesimin karantinayı göze alıp geleceğini düşünüyorum. Bunun yerine Türkiye’ye gelebilmek için ikna olup aşı olacak önemli bir kesimin olduğunu ve Alman hükümetinin bunun bilincinde bu kozu aşılanmayı artırmak için öne sürmüş olabileceğini düşünüyorum. Almanların en çok ziyaret ettiği iki ülke İspanya ve Türkiye yüksek rizikolu ülke sınıfında. Tatil aşılanmayı hızlandırmak için Alman hükümetinin elindeki önemli bir koz.

Son 10 yılda 5 milyon turist civarında seyreden ülkemize gelen Alman turist sayısı, geçtiğimiz yıl 1 milyonun biraz üzerine ancak çıkabilmişti. Bu yıl Almanya'dan yurt dışındaki vatandaşlarımız ile birlikte 2 milyonu Antalya'ya olmak üzere toplamda 3 milyon misafirin ülkemize geleceğini öngörüyorum. Bu yüzden bugüne kadar aldığımız tedbirlerin hassasiyetle sürdürülmesi çok önemli. Maç daha devam ediyor.

Türkiye açısından da Almanya’nın kararı önemli bir farklılık yaratacak, zira artık neredeyse sadece aşılanmış Alman turist Türkiye’ye gelecek. Bu Almanya’daki Türk vatandaşları için de geçerli. Aşısız ve test ile gelecek olanlar oldukça azalacak. Uçaktaki, oteldeki aşılanmış sayı artınca, turist kendini güvende daha güvende hissedecek.

Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found