SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
/ ÖZEL HABER
Rehberlerden esnafa cevap
Turistin kent merkezine inmemesinden rehberleri sorumlu tutan esnafa Antalya Rehberler Odası’ndan cevap geldi. Başkan Korucu, “Rehber sadece turiste eşlik ediyor. Bu konuda suçlanmamız haksızlık” dedi

TURİST rekorlarının kırıldığı Antalya’da esnafla rehberin arası açıldı. Turistin çarşıya inmemesinin sorumlusu olarak rehberleri gören esnaf temsilcilerine cevap Antalya Rehberler Odası’ndan (ARO) geldi. ARO Başkanı Hayati Korucu, “Rehber iki şekilde çalışır. Ya TÜRSAB’a bağlı seyahat acentesi ile sözleşme yapar ya da turist kafilesinin rehber ile yaptığı sözleşme ile hizmet verir.  Yani rotaları belirleyen rehber değildir. Yapılan sözleşme dâhilinde belirlenen rotalar rehberin hizmet vereceği yerlerdir. Esnafın kent merkezine turist girmiyor kaygısının sorumlusu rehberler değildir” dedi.

“Rehberler Antalya’nın güler yüzüdür” diyen Korucu, “Rehberlerimiz, tarihimizi, coğrafyamızı anlatan tanıtım elçilerimizdir. Esnafın rehberlere böyle bir atıfta bulunmasını doğru bulmuyorum. Rehber, esnafa ya da şahısa göre değil sözleşme dahilinde bulunan rotada hizmet verir. Esnafın mağdur olmasının asıl sebebi mevcut durumun değişmemesi. Ülkemizde de Antalya’da da herşeydahil sisteme takılıp kalınan bir durum var. Bu durumda da esnaf para kazanamıyor. Mecvut sistemin değişime ihtiyacı var. 7 gün 7 gece her şey dahil sisteminden çıkarak, en azından bir gün bile turistin otelden çıkması sağlansa her şey hallolacak. 6 gece her şey dahil, 1 gün de yarım pansiyon hizmet verilmesi kent merkezinde bulunan esnafı da rahatlatacaktır. Bu düzenlemeyi farklı günlerde her otel yapsa, turistlerin dışarı çıkmasını sağlasak sorunlar çözülecek” diye konuştu.

‘YERELE KATKISI YOK’

Şehre gelen turistin yerel yönetime katkısının oldukça az olduğuna dikkat çeken Korucu, “Bizim otellerimiz açık ara çok iyi ancak bu otellerin bağlı olduğu yerler Ankara, İstanbul gibi şehirler. Bu otele gelen turistin bir de her şey dahilden çıkamadığını düşünürsek Akdeniz’e bir katkısı olduğunu söyleyemeyiz. Bütün ihtiyaç otelin içinde karşılanıyor ve yerel yönetime de yerel esnafa da hiçbir şey kalmıyor” ifadelerine yer verdi.

‘KONAKLAMA VERGİSİ ALINSIN’

Şehir merkezinin eksikliklerinin olduğunu söyleyen Korucu, “Kentin merkezine turist gelsin diyoruz ancak, var olan eksiklikleri ne yapacağız. Tramvay sistemimiz henüz oturmamış, ulaşımla ilgili problemlerimiz var, araçlar için park yasağı mevcut, bunlar düzelmeden turist neden şehre insin. Bunların da düzeltilmesi için, yerel yönetimin kazanması gerekiyor. Kazandığıyla bu düzenlemeleri yapacak ki turist daha çok kent merkezine insin. Var olan otellerin yönetime bir şey kazandırmadığı aşikâr bu durumda yapılması gereken şey, konaklama vergisi alınması” dedi.

En büyük sorunlardan birinin de otel bünyesinde bulunan acente temsilcileri olduğuna dikkat çeken Korucu, “Oteller bünyesinde ülkemizi, kentimizi, tarihimizi, coğrafyamızı, tarihi yerlerimizi ve esnafımızı tanımayan rehber adı altında eğitimsiz yabancı uyruklu kişiler görevlendiriliyor. Bunlar da gelen yabancı turistleri yalan yanlış bilgilendirdiğinden, misafirler esnaftan da kent merkezinden de kaçıyor. Esnaf her şeyden önce bunu eleştirmelidir”diye konuştu. Acente temsilcisi bu kişilerin mutlaka resmi kurumların gözetiminde eğitilmesinin gerektiğini ve alacakları enformasyon belgesine sahip olmalarının ardından misafirlerimize hizmet vermeleri gerektiğini söyleyen Korucu, “Bu durum bir an önce çözüme kavuşmalı, hem ülkemiz hem de esnafımız gelir kaybına uğramasın” dedi.

‘KALEİÇİ’NE DÜZEN GEREK’

Kaleiçi esnafının turiste yaklaşımında hatası olduğuna dikkat çeken Korucu, “Turistin kent merkezinden kaçmasında en önemli sebeplerden bir tanesi de Kaleiçi’nde uygulanan fiyat politikaları. Turist, fiyat farkından alışveriş yapamıyor. Nerede daha ucuz diye bakarken şehir merkezinde geçirdiği vakit tükeniyor ve hiçbir şey alamadan gidiyor. Kaleiçi şehir merkezi için büyük bir değer, valimiz de turizm müdürümüz de gereken özeni gösteriyor. Esnaf da gereken özeni gösterirse turisti daha çok kent merkezine çekebiliriz” diye konuştu.

‘YÖNETİCİLER EMPATİ KURMALI’

Şehrin merkezinde var olan problemlerin konuşulması için bir araya gelinmesi gerektiğini söyleyen Korucu, “ Turizm Bakanımızın da davet edileceği sektör temsilcilerinin katılımlarıyla Valilik, Turizm İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeler, STK’lar ve esnaf sanatkarlar temsilcilerinin katılacağı sadece bir toplantı değil bir çalıştay yapılması şart ve bunun geleneksel hale getirilmesi gerek, bunun sonucunda empati kurarak hep birlikte misafirlerimize en iyi hizmeti sunabiliriz” diye konuştu.

DENETİMLERDE 57 TUTANAK

2019 sezonunda Turizm İl Müdürlüğü ve TÜRSAB’la denetimlere devam ettiklerini hatırlatan Korucu, “Bu sezonda şimdiye kadar kontrol edilen araç sayısı 662, tutulan tutanak 57’dir. Bu verilere göre, kaçak rehber sayısı 9, kaçak acenta 10, rehbersiz tur faaliyetinde bulunanların sayısı 36, rehber meslek etik ilkelerine uymayanların sayısı ise 2’dir. Denetimler sıklaştıkça sayılarda önceki yıllara göre azalma var” ifadelerine yer verdi.

Gonca Öztürk

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found