SON HABERLER :
'Kan değişimi şart' Antalya'da kış lastiği denetimleri başladı MESEM Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısı yapıldı Büyükşehir, yangın mağduru kadını unutmadı ATASEM'de eğitimler devam ediyor
/ ÖZEL HABER
Aile hekimleri iş bırakacak
Aile Hekimleri 16 Ağustos’ta iş bırakma eylemi yapacak. ANTAHED akacak Başkanı Güntürkün, 30 Haziran’da yayınlanan yönetmeliğe tepki vermek için eylem planı gerçekleştirdiklerini söyledi

AİLE hekimleri, 30 Haziran’da aile hekimlerine yönelik yayınlanan yönetmeliğe tepki vermek için iş bırakma eylemi yapacak. Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Hüseyin Güntürkün yönetmelikte birden fazla hak kayıpları olduğunu belirterek bu kayıpları açıkladı. Güntürkün 16 Ağustos’ta iş bırakma eylemi yapacaklarını belirterek 28 Ağustos’ta da Ankara’da beyaz önlük eylemi gerçekleştireceklerini açıkladı.

CEZA YÖNETMELİĞİ

Aynı zamanda Aile Hekimleri Federasyonu’nun Genel Sekreteri olduğunu belirten Güntürkün, “30 Haziran’da bir yönetmelik yayınlandı. Biz buna ‘ceza yönetmeliği’ diyoruz. Bunun içinde de yıllardır bekletilen yönetmeliğin gelir kaybıyla sonuçlandığını gördük. Yaklaşık 3 bin lira gibi bir gelir kaybı olacak. Ağustos ayında covid hastalıklarıyla ilgili yüzde 30-40 hedefler belirlenmiş durumda. Bu hedeflere ulaşamadığımızda da hak edişimizden yüzde 10’luk kesinti yapılacağı belirlenmiş” bilgisini verdi.

ŞARTA BAĞLI ÖDEME

Salgın döneminde böyle bir şeyin kabul edilmesinin mümkün olmayacağına dikkat çeken Güntürkün, “Zaten biz 15-16 aydır pandemi ek ödemesi yapılmadı. 3 ay yapıldı sadece bu da şartla yapıldı. Dünyada şarta bağlı ödeme yapılan başka bir meslek grubu yok. Ülkemizde de yok. Bizim dışımızda bütün sağlık çalışanlarına ödeme şartsız yapıldı. Biz bu ödemeyi şartsız yapmaları gerektiğini söyledik. Ama dikkate almadılar. Salgında aşılamanın yüzde 80’ine aşı yapan bizlerin böyle bir dönemde ödeme yapmayı bunu da belirli şartlara bağlamaları hiç doğru değildi. Aynı aşı hastanede yapıldığı zaman hiçbir şart yok. Oradaki çalışanlara ödeme yapılıyor. Ama bize nedense şarta bağlı yapılıyor. Bizim bunu kabul etmememiz mümkün değil” dedi.

DİĞER SORUNLAR

Yönetmelikte sadece gelir kaybı değil birçok alanda kayıplar olduğunu aktaran Güntürkün, “Cezaevlerindeki hekimlere yönelik, entegre sağlık hizmeti veren hastanelerdeki sağlık çalışanlarının 5 kere nöbete gitmemesi durumunda sözleşmesinin fesih edilmesi durumu. Süt iznine ayrılan hemşire ya da doktorun yerine bakacak personelin görevlendirilmemesi. İdarenin bununla ilgili herhangi bir önlem almaması. Demeç verme yasağı gibi birçok konu var” bilgilendirmesini yaptı.

EYLEM PLANI

Her açıdan ceza yağdığını ve ceza cetvelinin değiştiğini kaydeden Güntürkün, “Salgın döneminde sağlık grubu çalışanına yapılabilecek en büyük cezalandırma, baskı ve dayatma yapıldı. Hem mesleki değersizleştirmeden hem de salgın döneminde çıkarılan bu yönetmelikten dolayı üzülüyoruz. Hayatını en çok kaybeden meslek grupları arasında ikinci sıradayız. Sorunlarımız çok fazla. Biz de bir eylem planı düzenledik. Daha önce Twitter’da eylem yaptık. Faks eylemi yaptık. 16 Ağustos’ta iş bırakma eylemi var. 28’inde de Ankara’da beyaz önlük mitingi yapacağız. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Ama keşke salgın döneminde böyle şeyler olmasaydı” ifadelerine yer verdi. ÖZEL/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found