SON HABERLER :
Kemerspor'da hedef galibiyet Juanfran'dan iyi haber geldi Başkan Uysal çalışmaları inceledi Okullara destek sürüyor Fotoğrafın ustası Antalya’da anıldı
/ ÖZEL HABER
Antalya’ya tarım inceleme komisyonu gönderilmeli
Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, tarım ve çiftçilerin sorunlarının, sıkıntılarının tam olarak tespit edilebilmesi için hükümet tarafından Antalya’ya inceleme komisyonunun gönderilmesi gerektiğini söyledi

ZİRAAT Odası Başkanı Nazif Alp, Antalya’da tarımda zor günler yaşandığını ve çiftçilerin zarar etmeye başladığını söyledi. Alp, hükümet yetkilileri tarafından Antalya’ya tarımı inceleme komisyonunun gönderilmesini talep ettiklerini belirterek, “Hükümetimizden Antalya’ya tarımı incelemesi ve sorunlarını tespit etmesi için komisyon göndermesini istiyoruz. Madem tarımı ayakta tutacağız, çiftçinin elinden de tutulması gerekiyor. Çiftçinin elinden tutulmazsa çiftçi de üretim yapmaktan vazgeçer. Çözüm bulunmazsa sebze ve meyveleri ihracat ederken, ithal eder duruma geliriz” dedi.

TARIM CAN ÇEKİŞİYOR

Tarımda girdi fiyatlarına yüzde 150 zam gelmesine karşı satış fiyatlarının düşük olduğuna dikkat çeken Alp, çiftçinin sesinin duyulmadığını söyledi. Bir fidanın tanesinin 4 TL’den başladığını belirten Alp, “Bizler sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olmasını istemiyoruz. Ama bir dengeye oturtulması gerekiyor. Çiftçinin geliri giderini karşılamıyor. Çiftçi şuanda para kazanmayı geçti. Masrafını çıkarma derdine düştü” dedi. Alp, “Tarıma bir gözle değil, iki gözle bakmak lazım. Çiftçi için zarar ediyor kelimesi hafif olur, çiftçiler can çekişiyor, ölmek üzere diyebiliriz” diye konuştu.

Toptancı Hali’nde çiftçiden domateslerin alım fiyatlarının 80 kuruş ile 1 TL arasında değiştiğini ifade eden Alp, üreticiden domates alım fiyatlarının 2 TL’ye çıkarılması gerektiğini söyledi. Alp, “ Bu şekilde düşük fiyatlardan alınmaya devam ederse çiftçide masrafını karşılayamaz. Bir dahaki sefere çiftçiye domates ektiremeyiz. Çünkü para kazanmayı geçti çiftçi domatesten zarar ediyor” dedi.

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres