SON HABERLER :
Emekli çay keyfi yapacak Oğlunun cenazesini görünce, güçlükle ayakta durabildi Tatilin son gününde Konyaaltı Sahili'nde yoğunluk Tütüncü'den ilk hasat paylaşımı Kütükçü'ye kapalı pazar ve okul müjdesi
/ ÖZEL HABER
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha
Antalya Ekspres, Antalya’da bir ilke daha imza atarak sayfalarını Antalya’ya yön verenlere açıyor. Hem de ilk ağızdan, kendilerinin yazdığı yazılarla. Oda, birlik, siad, borsa, meslek örgütü, stk, dernek başkanları ile meslek örgütlerinin temsilcileri, her gün yazılarıyla Ekspres okurlarıyla buluşuyor...

‘Rota’nız Antalya olsun

Dijitalleşen dünyada her geçen gün mobil dünya bizi kendi içine çekmekte. Mobil artık hayatımızda yalnızca bir ‘Alo’ demek ya da mesaj atmak için yok. Hele ki içinden geçtiğimiz pandemi döneminde bunun önemini daha da iyi anlamış olduk. Her şeyin mobil dünyaya sığmaya başladığı günümüzde bizler de Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak kentimizin dijital hafızasını mobil bir içeriğe dahil etmek için çalışmalar başlattık.

Yola çıktığımızda kendimize sorduğumuz sorular şunlar oldu;

Doğduğumuz, büyüdüğümüz ya da yaşadığımız kenti ne kadar tanıyoruz?

Antalyalı olmak, Antalya’da yaşamak, Antalya’yı tanımaya ne kadar yeterli?

Bu sorulardan aldığımız cevap sonrasında da yeni dijital dünyada ‘Şehrin Dijital Hafıza Haritası’nı çıkarmak için bugün ortaya çıkan ‘Rota Antalya’ uygulaması için çalışmalarımızı başlattık.

Antalya Dijital Hafıza Haritası yani ‘Rota Antalya’ uygulamamızı kent kültürünü geliştirmek, Antalya’nın doğal, kültürel hazinelerini ve hikayelerini kendimize, halkımıza, çocuklarımıza ve ziyaretçilere daha iyi tanıtmak için hayata geçirdik.

Bu proje sayesinde hem bizler hem de dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan kentimizi turistlere Antalya’yı anlatacağız. Amacımız kentimizin ‘deniz-kum-güneş’ üçlüsünden daha fazlasına sahip olduğunu herkese göstermek.

Bugün neredeyse herkesin elinde bulunan akıllı telefonlarda çalışabilen Rota Antalya uygulaması ile Antalya’daki tüm tarihi, kültürel, coğrafi değerler ve hikayeler dört dilde ehem yazılı hem de sözlü olarak görülebilmekte.

Gelişime de çok açık olan bu uygulamaya ilk olarak 250 farklı noktanın tanıtımları ile başlamış bulunuyoruz. Ancak bu sayı tabii ki 250 ile sınırlı kalmayacak. Her geçen gün artacak.

Peki, bu uygulama yalnızca turistlerin mi Rota’larını belirleyecek? Kentlilerimizin de yeni rotası ‘Rota Antalya’ ile belirlenecek diyebilirim. Örneğin pek çok kentlimiz belki bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hiç şüphesiz ki Antalya Dünya’nın en güzel yeridir” sözünü nerede söylediğini bilmiyordur. Ancak bu uygulama telefonunuzda ise Erenkuş plajına gittiğinizde Atatürk’ün bu sözü Akdeniz ve Toros manzarasına bakarak söylediğini öğreneceksiniz. Bu tip daha pek çok ayrıntıyı Rota Antalya uygulamasını indirerek öğrenme şansınız olacak. Rota Antalya ile İbradı’nın ‘Yılkı Atları’ndan, Patara’nın ‘Kum Tepeleri’ne, Kaleiçi’nin tarihinden, Konyaaltı’nın plajlarına kadar her şeyi bulabilecek, hikayesini görecek ve ayrıntılarını öğrenebileceksiniz.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansımız ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu projemizi öncelikle kent sakinlerimizin kullanmasını ve görüşlerini bizlere iletmesini istiyoruz. Tabii uygulamayı indirip belirlenen rotaları tamamlayanlara da sürprizlerimiz bulunuyor. Örneğin Kaleiçi rotası tamamlandığında Antalya Kültür Sanat’a giriş bileti de bizim hediyemiz olacak.

Kısacası Antalya’da bir Rota’nız olsun istiyorsanız ‘Rota Antalya’ mutlaka cebinizde olsun.

İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte hepinizin sağlıcakla kalmasını diliyorum. Sağlık çalışanlarımıza minnetlerimi sunuyor, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e ve tedavisi süren tüm hastalarımıza da acil şifalar diliyorum.

Antalya Ekspres Gazetemize yeni yolculuğunda başarılar diliyorum. Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle...
 
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found