SON HABERLER :
En iyi uygulama ödülü Muratpaşa'nın Keops Piramidi, Guinness'e aday 'Demir Adam', triatlonda yarışacak Milli sporcu babasının öldürüldüğünü iddia etti Kaş Tiyatrosu sahnede
/ ÖZEL HABER
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha
Antalya Ekspres, Antalya’da bir ilke daha imza atarak sayfalarını Antalya’ya yön verenlere açıyor. Hem de ilk ağızdan, kendilerinin yazdığı yazılarla. Oda, birlik, siad, borsa, meslek örgütü, stk, dernek başkanları ile meslek örgütlerinin temsilcileri, her gün yazılarıyla Ekspres okurlarıyla buluşuyor...

Antalyalı kazansın ki Antalya kazansın!..
 

Ticaret yapan her kişi ve kuruluşun amacı mutlaka kazanç elde etmektir. Elde edeceği bu kazancı da ticari, mesleki, insani ve vicdani duygular içerisinde etik değerlere bağlı kalarak gerçekleştirmesi temel düşüncesi olmalıdır.

Bu düşüncelerle birlikte elbette kişisel kazanç elde etme yolunda ahlaki değerlerden sapmadan menfaatlerini de ön planda tutacaktır. Bu yönde işletmesinin ihtiyaçlarını en uygun fiyat ve koşullarda temin yoluna gitmesi de kaçınılmaz bir gerçekliliktir.

Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar ATSO bünyesinde yapmış olduğumuz çalışmalarda bu duygu ve düşüncelerden sapmadan, ancak ticari önceliğin her zaman Antalya firmaları olması gerekliliğini vurgularken, bu yönde öncelikle 38. Meslek Grubu üyeleri olmak üzere ATSO bünyesindeki tüm ticari işletmelere de değişik platformlarda sesimizi duyurmaya çalıştık.

İşletmemiz için gerekli olan ürün, malzeme ve hizmet konularındaki ihtiyaçlarımızın temininde önceliğin Antalya firmalarında olması, bu şehirde yaşayan, bu şehrin her türlü nimetlerinden faydalanan herkesin temel önceliği olmalıdır.

38.Grup (Reklamcılık, fuar ve organizasyon hizmetleri, televizyon ve radyoculuk faaliyetleri) Meslek Komitesi üyeleri olarak;

Reklam ajansları, tasarım ve grafik çalışmaları, her türlü reklam ürünleri, fuar, kongre, konferans, her türlü toplantı ve etkinlik hizmetleri, ses ışık sistemleri, radyo, TV, sinema, tiyatro, gösteri sanatları, gazete ve dergi yayıncılığı, endüstriyel reklam (tabela) vb. gibi birçok konuda işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak, konusunda uzman olmuş değerleri bir arada barındırmaktayız.

Ülkemizin bu konulardaki hiçbir değerini yadsımadan ama öncelikle ve özellikle “Antalyalı kazansın ki Antalya kazansın” demeye devam etmeliyiz.

Zira sektörel konularda bizler Antalya’nın ve Antalyalının ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçte ve yetkinlikteyiz.  

*****

İçinde bulunduğumuz bu Pandemi sürecinde ülkemizdeki tüm sektörler gibi bizler de ticari ve ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşamaktayız.

Ekonomik ağırlık olarak turizm ve tarım sektörlerinin başta geldiği Antalyamızda, tarım sektörü başta dış ticaret olmak üzere önemli ölçüde büyüme kaydederken turizm sektörü ise yüzde 80’lere varan bir daralma içerisinde bulunmaktadır.

Turizm dediğimizde sadece otel ve konaklama sektörü değil, bununla bağlantılı yüzlerce tedarikçi firmanın bu süreçte ciddi anlamda ekonomik sıkıntı içerisinde olduğu gerçeğini unutmamak gerekir.

Yaşanılan bu sıkıntıların bir süre daha devam edeceği de görülmektedir. Bu dönemde grubumuz içerisinde yer alan bazı sektörler kısmen de olsa ticari faaliyetlerini devam ettirmekle birlikte; fuar, kongre, konferans, etkinlik hizmetleri, sinema, tiyatro, gösteri sanatları vb. sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımız tamamen durma noktasına gelmişlerdir. Doğal olarak bu sektörlerin tedarikçisi konumundaki firmalar da aynı oranda iş kaybına uğramış bulunmaktadırlar.

Sektörümüzde yaşanılan bu olumsuz durumlar firmalarımızı yeni arayışlara doğru da sürüklemekte olup bu konuda e-ticaret, dijital reklamcılık ve sosyal medya yönetimi konuları da ön planda yer almaktadır.

Teknolojinin gittikçe gelişen bu yöntemlerinde yer almak ve bunu ticari yaşama yansıtmak mutlaka önem arz etmektedir. Ancak bu çalışmaları yaparken de olabildiğince profesyonel hareket ederek konusunda uzman kişi ve kurumların desteğini almak da ayrı bir öneme sahip olmalıdır.

Ticaretin önemli bir bölümü elektronik ortamlarda gelişmesine rağmen, kişi odaklı ve bireysel iletişimin her zaman önemli olduğu, zira birçok sektörde hala yüz yüze ve direkt iletişimin mutlak gerekliliğini de göz ardı edemeyiz.

Ürüne dokunmak, kişiyle birebir temas kurmak, onu izlemek, karşılıklı görüşme ve konuşma ortamının gerçekleşmiş olması hiçbir zaman alternatif ticari hareketlerle aynı değerde olmayacaktır.

İçinde bulunduğumuz bu olumsuz koşulların bir an önce son bularak yeniden dostlarımızla, arkadaşlarımızla, müşterilerimizle sıcak bir çay ve kahve içerek sohbetlerimizin ve ticaretimizin gelişeceği güzel yarınlara kavuşabilmek dileğiyle…

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

ATSO 38. Grup Meslek Komitesi Başkanı Fuat AKTAŞ

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres