SON HABERLER :
Manavgat’ta kaza 3 yaralı Kayıp olarak aranan Sıla, evine döndü Dereköy kuru fasülyesine coğrafi işaret Cinayetten kaçamadı: Ağırlaştırılmış müebbet Saklıkent’te 'koruma' zırhı
/ ÖZEL HABER
Çocukların ruh sağlığına tehdit!
AÜÖğretim Üyesi Ece Varlık Özsoy, internette bir takım yazılımve oyunların çocukların ruh sağlığını tehdit ettiğini belirterek, medya araçlarının kontrollü bir şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Psikolog Dr. Ece Varlık Özsoy, çocuklar için internette bir takım zararlı yazılımların, oyunların ve tehdit olarak algılanmayacak bir videonun arasına sıkıştırılmış uygun olmayan, görüntülerin olduğunu söyledi. Özsoy, medya araçlarını çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun bir şekilde kontrollü olarak kullanmasının gerekli olduğuna dikkat çekerek bilinçsiz medya kullanımının çocukların psikolojisini bozabileceğini ifade etti.

Özsoy, “Bakıcı veya en büyük yardımcı olarak nitelendirilen televizyon veya akıllı telefon ve bilgisayarlar anlık olarak kurtarıcı gibi görünse de uzun vadede özellikle küçük yaştaki çocuklara zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak zarar veriyor.  Bu tür araçların çok fazla izletilen ve izletilmeyen çocuklarda gelişim açısından yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında fiziksel, zihinsel, sosyal gelişim ve dil gelişimi açısından daha geri kaldığına yönelik araştırma sonuçları var. Yine çok fazla medya araçlarına maruz bırakılmanın otizm gibi bir takım yaygın gelişimsel bozukluklarla ilişkilerini inceleyen çok sayıda çalışmalarda bulunuyor” diye konuştu.

DAVRANIŞ BOZUKLUĞUNA NEDEN OLABİLİR

Özsoy, gelişen teknolojinin bilgiye erişim kolaylığı, zengin içerik gibi unsurlarının hayatı kolaylaştırdığını ancak bir takım dezavantajları da beraberinde getirdiğini belirtti. Ailelere bu konuda uyarılarda bulunan Özsoy, “Özellikle teknolojinin çocukların eğitim öğretim faaliyetlerini desteklemesi açısından önemi yadsınamayacak şekilde büyük. Ancak aşırı, kontrolsüz, bilinçsiz ve amacı dışında kullanım çocukların gelişimini olumsuz şekilde etkileyebilir ve bir takım kaygı, korku ve davranış bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu etkiler her yaş ve gelişim döneminde farklı şekillerde kendisini gösterebilir. Dolayısıyla ebeveynlerin teknoloji kullanım konusunda bilinçlenmeleri ve teknolojinin çocuklarına etkisinin farkına varacak ipuçlarını yakalamaları önemli bir konu haline geldi” dedi.
ÖZEL/ Deniz TOPKAYA

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres