SON HABERLER :
Vaka sayısı 1 ay sonra ilk kez binin altında Kepez'de tokalaşmaya pratik çözüm Antik Side'de yol çalışması bitiyor Büyükşehir'de 270 milyon borçlanma talebi kabul edildi Antalyaspor'da Sinan ve Fredy sevinci
/ ÖZEL HABER
Devlet okullarının ömrü tükeniyor!
Bakan Selçuk’un isteyen işverenin fabrikasının içine meslek lisesi açabileceğini söylemesine tepki gösteren Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Iltar, “Özel sektörün amacı eğitim vermek değil, kendisine düşük ücretle çalıştıracak insan yetiştirmek olur” dedi

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, meslek liselerine ilişkin yaptığı açıklamada, isteyen işverenin işyerinin içine meslek lisesi açabileceğini açıklamasına eğitimcilerden tepki geldi. Selçuk, “Yasayı değiştirdik, şimdi isteyen fabrikasının içine ya da otelinin içine okul kurabilir. Bu okulların sayısı hızla artacak. Vergi desteği var, öğrenci başına 5 bin lira ile 7 bin lira arasında destek var” dedi. Konuyla alakalı görüş bildiren Eğitim İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, eğitimin paralı hale getirilmek istendiğini ve özel sektörün amacının eğitim olmayacağını belirterek, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Bunun kaçınılmaz bir son olduğunu belirten Iltar, “Bundan yıl önce ‘meslek lisesi memleket meselesi’ dediler. Gayet güzeldi. Ama son 2 yıldır meslek liselerine öğrenci kayıt olmuyor. Bu iktidarın yanlış politikasının sonucudur. Milli Eğitim Bakanımız özel sektör patronu olduğu için meslek liselerinin birçoğunu devlet kontrolünden çıkararak, özel sektörlere vermeye çalışıyor. Bu özelleştirmenin yolunu açmaktır. Böyle bir şeyi asla kabul edemeyiz. Madem meslek lisesi açılacak, bütün labarotuvarlarıyla, eksiksiz açarsın öğrencileri de oraya yönlendirirsin ara elemanı yetişrir çalışmasını sağlarsın. Bu yapılanların hepsi özel sektör zihniyeti ile alınmış kararlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Yanlış bir uygulamadır ” şeklinde konuştu.

‘AMAÇ EĞİTİM DEĞİL’

Yapılan uygulamaların eğitimi ücretsiz değil de paralı hale getirdiğini vurgulayan Iltar, “Eğitim paralı oluyor. Parası olan okuyacak olmayan zeki bile olsa okuyamacak hale gelecek. Bunlar kaçınılmaz son. Bir işletme, özel sektör kendisine okul açarsa bunun amacı ne olur? Kendisine düşük ücretle çalıştıracak insan yetiştirmek olur. Amacı eğitim vermek falan olmaz. Bu otelin okulu muhakkak ki kendi çıkarını düşünecektir. Devletin imkanları ve adıyla kendisine öğrenci yetişirecek. Sonra da işçilerin kısa yoldan hizmet sektörüne sokup ucuz iş gücü üretmiş olacak” açıklamasını yaptı.

ANTALYA’YA DİKKAT

Antalya’da çok fazla otel olduğuna dikkat çeken Iltar, “Buradaki otellerin meslek lisesi açması durumunda Antalya’daki insanların eğitim seviyesini de etkileyecek. Daha öncesinde turizme dönük meslek okulları vardı. Bu meslek okullarından amacı doğrultusunda kalifiyeli eleman yetişiyordu. Ne oldu da bunu yapamadılar da otellere veriyorlar okulları? Buradaki amaç çok farklı. Parasız eğitimden vazgeçiyorlar hem de özel sektörün önünü açıyorlar” dedi.
Özel/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres