SON HABERLER :
24 saatte 1012 korona vakası Tahliye kanallarında balık ölümleri 5 günde 437 ünite kan bağışı Başkan Uysal, Burdurlu Hasan Dikici Camii'nde incelemelerde bulundu Sosyal mesafeli sabah sporu
/ ÖZEL HABER
Hayvanseverlerin mavi bayrak krizi
Konyaaltı Sahili’nde mavi bayrak kriterleri gereği uygulanan hayvan yasağı hayvanseverleri kızdırdı. Sokak köpeklerinin de toplatıldığını iddia eden hayvanseverleri belediye yetkilileri yalanladı

KONYAALTI Sahil Yaşam Parkı’na koyulan ‘Mavi bayrak uygulaması gereği sahile ve denize köpekle girilmesi yasaktır’ uyarı levhaları hayvanseverlerin eleştirilerine neden oldu.

Rekor sayıda mavi bayraklı plaj bulunan Antalya’da, yerel yöneticiler ve hayvanseverler arasında anlaşmazlık çıktı. Mavi bayrak kriterlerine göre 23’üncü maddede yer alan ‘Köpekler ve diğer evcil hayvanların plaja girişleri katı bir şekilde kontrol edilmelidir’ maddesi hayvanseverlerin tepkisine neden oldu.

Sosyal medya üzerinden de tepkilerini gösteren hayvan dostları, uygulamanın son derece üzücü olduğunu söyledi. Güvenlik ekiplerinin mavi bayrak gereği bilgilendirici broşürler dağıttığını söyleyen Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, “Geçtiğimiz günlerde bir kadın evcil hayvanıyla yürüyüş yaparken sahile sokmak istememişler. Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir. Can dostumuz dediğimiz hayvanlarımızla sahilde gezemeyecek miyiz” dedi.

TOPLATILMA İDDİASI

Evcil hayvanlardan çok sokak hayvanlarına da müdahale edildiğini söyleyen Yanık, “Konyaaltı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından sahilde sokak hayvanları toplatılmış. Birkaçı barınaktaydı gidip gören sahiplenip almak isteyen arkadaşlarımız oldu. Diğerleri de kayıp, her zaman oldukları yer belli olan hayvanların hiçbiri ortada yok. Onların da dağlara atıldığını düşünüyoruz. Toplatılırken görenler de var” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN CEVAP

Hayvanseverlerin tepkilerine cevap veren Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Yapıları Şube Müdürvekili Bahattin Dönderici, “Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Zabıta Tembihnamesi’nde ‘Kullanımı kamuya veya özel kişilere ait olan havuz, plaj, gölet gibi yerler ile sahile (kumsal) evcil hayvanların kedi, köpek, at vb. sokulması ve buralarda yıkanması yasaktır’ ve Mavi Bayrak kriterlerinde de ‘Köpekler ve diğer evcil hayvanların plaja girişleri katı bir şekilde kontrol edilmelidir’ maddeleri var. Bunun gereği olarak da levha asıldı ve önlemler alındı” dedi.

Sokak hayvanlarının toplatılması konusu hakkında konuşan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanvekili Cemal Kafa ise “Sokak hayvanları toplatılıp dağlara atıldı diye bir şey söz konusu olmaz. Biz zaman zaman hayvanları topluyoruz ve bakımlarını yapıp sahiplendiriyor ya da geri salıyoruz” açıklamasında bulundu.

Gonca ÖZTÜRK/Özel

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres